Kars Gazeteciler Birliği Prag’da Konuşuldu

06 Haziran 2017
0 Haber Yorum

“Medya Kapasitesi Geliştirme” toplantısına Türkiye’yi temsilen Kars Manşet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni A. Erbil Hüryurt katıldı.


Kars Kuzeydoğu Gazeteciler Cemiyeti ikinci Başkanı, Kars Gazeteciler Birliği Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Kars Manşet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni A. Erbil Hüryurt, Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’da düzenlenen “Medya Kapasitesi Geliştirme” toplantısına Türkiye’yi temsilen katıldı.

Uluslararası CEELI Enstitüsü’nün düzenlemiş olduğu toplantıya, çeşitli ülkelerden gazete sahipleri ve yayın yönetmenleri katıldı. Türkiye’den telekonferans aracılığı ile toplantıya katılan A. Erbil Hüryurt, ülkemizdeki ; basın, yayın ve medya sektörü hakkında bilgiler verdi.  Kars Manşet Gazetesi’nin kısa tarihçesi, gazetenin tirajı, satışı, aboneleri ile ilgili durumu hakkında da bilgiler veren Hüryurt, Kars’ta Gazeteciler Birliği’nin kurulması ve bu birlikteliğin başarı hikayesini anlattı.

Yerel Medya olarak, etnik kökeni, düşünsel geçmişi, ideolojisi, siyasi tercihi ne olursa olsun yerel nüfusun güvenini ve desteğini elde edebilmenin önemine değinen A.Erbil Hüryurt, Türkiye’deki demokrasi kültürüne, hukukun üstünlüğüne ve basın özgürlüğüne vurgu yaptı.

Gazetelerin bütün dünyada, dijital yayıncılık ve internet yayıncılığı karşısında değer kaybettiğini, bir süre sonra ‘kağıt baskı’ diye neredeyse bir şeyin kalmayacağını ifade eden Hüryurt, gazetecilik artık yazılı mecradan dijital mecraya geçmek zorunda kalmıştır, dedi.

Gazetelerin yaşaması, yazılı yerel medyanın yok olmaması için bir takım çözüm önerileri de sunan Hüryurt, altmış dakikalık bir sunum yaptı.

Karşılıklı fikir teatisinde bulunan gazeteciler, Türkiye’deki medya kuruluşları ve medya yatırımları konusunda bilgiler alırken, Ankara, İstanbul, İzmir gibi büyük illerin dışında doğuda ve daha küçük illerde medyanın çalışma profili hakkında bilgi edindiler.

kars-gazeteciler-birligi-prag’da-konusuldu!.jpg

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)


PLAYER TUŞUNA BAS,KAĞIZMANFM CEPTEN CANLI DİNLE,

 
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber