Kars eğitim alanında hizmete muhtaç bir şehir ,

12 Mart 2012
0 Haber Yorum

Kars eğitim alanında hizmete muhtaç bir şehir ,

Kars’ın Akyaka ilçesine bağlı Karahan köyü sakinleri şimdilerde kara kara düşünüyorlar. 120 öğrencisi bulunan Karahan köyü, kendisine 17 km uzaklıktaki İncedere köyüne taşımalı olarak gönderilecek. Bu yıl yetiştirilemediği için gelecek yıl ki eğitim öğretim yılında projeye alınacak Karahan köyü ilköğretim okulu öğrencileri İncedere köyünde eğitim görmek için her gün 30 km lik yolu eğitim için kat edecekler. Oysaki okulları olmasına rağmen yetersiz olduğunu ileri süren yetkililer sadece 3 derslik yapımıyla köyde okuyan minik çocukları bu çileden kurtarmış olacaklar. Yıl içinde harcanılacak para ile Akyaka ilçesine bağlı olan Karahan köyündeki okulu yıkıp yerine yenisi yapılabilecek kadar bir paranın harcanması düşünülürken; Taşımalı eğitim için harcanılacak paranın 4 te biriyle bile yapılacak üç derslikle köy çocuklarının rahatlıkla eğitimlerine devam edecek. Karahan köylüleri ise gelecek yıl böyle bir durum olursa çocuklarını okula göndermeyeceklerini ileri sürdüler.
 
Eğitim alanında çalışmaların çok sıkı bir şekilde yürütüldüğünü aynı zamanda akıllıca hareket edildiği anda yapılacak sadece 3 derslikle ilerisini görerek adım atılması gerektiğinin altını çizmemiz gerekiyor. Bugün Eğitim alanında ülkemizin geldiği nokta ortadır. Eğitimdeki başarı tüm dünya ülkelerinin dikkatini çekmektedir. Bugün öğrencilerimiz artık taşımalı eğitim kurbanları oluyor. En basit örneğini geçtiğimiz aylarda Sarıkamış ilçesinde minik öğrencilerin ölümüyle sonuçlanan bir trajedi kafalarımızdan silinmesine imkan tanımazken; Karahan köyünde var olan imkanlar kullanılmayarak kilometrelerce uzaklıktaki okullarda çocuklar, okutulmaya zorlanacak.
 
Kars ve bölgesinde eğitim öğretim konusunda her geçen gün biraz daha gerilememizin tek nedeni çocuklarımızın bu şekilde taşımalı eğitimle okutulmasıdır. Gün boyu ders stresi içinde kalan öğrencinin birde saatler süren yolculuğundan sonra o öğrenciden nasıl bir gelecek sunmasını bekleyebilirsiniz ki. Bu tip çağ dışı olayları yapmak yerine Kars milli eğitim müdürlüğünü Kars’ın Eğitiminin önünde ki engeller nelerdir? Ya da Kars’ın eğitimini yeterli görüyor musunuz? Yeterli görmüyorsanız ne yapmamız lazım? Nasıl bir çalışma yaparsak Kars’ın Eğitim seviyesi daha da yükselir?' sorularına cevap aradıklarını istiyoruz..
 
SERHAT TV / Bülent/ERTAŞ 

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber