sanalbasin.com üyesidir

Karla mücadele sürüyor

21 Ocak 2013
0 Haber Yorum

Karla mücadele sürüyor
Duyuru
KARACA PETROL NARİN KALE CADDESİNDE HİZMETİNİZE AÇILMIŞTIR,
&

 
 
Kars’ın Digor İlçe merkezi ve merkezi köylere bağlayan yollarda karla mücadele seferberliği devam ediyor. Digor belediyesi kıt kanaat imkanlarla seferber ettiği ekiplerle mücadeleyi sürdürürken, vatandaşların ve araç geçişlerinin rahatlığı için büyük bir fedakarlık örneği sergiliyor.
 
Yer yer 1 metreyi bulan kar, ilçe çarşı merkezi ve mahalle aralarında ulaşımın aksamasına neden oluyor. Digor Belediyesi de bunun önüne geçebilmek için kısıtlı imkanlarına rağmen oluşturduğu karla mücadele ekiplerini gece-gündüz çalıştırıyor. İlçedeki cadde, sokak ve mahalle aralarındaki karı temizleyen ekipler mesai saati gözetmeksizin gayretle çalışmasını sürdürüyor.
 
Digor Belediye Başkanı Muzaffer Kutay, son yılların en çok karının yağdığı bir mevsimde olunduğuna dikkat çekerek, “İnanın ben çocukluğumdan beri Digorluyum ve burada yaşadım. Ama hiçbir zaman bu kadar çok karın yağdığını görmedim. Günlük olarak aşağı yukarı şehrin tüm ana caddeleri karla kapanıyordu. Bunu temizlemek çok büyük bir külfet gerektiriyordu. Çünkü biz bir yandan temizlerken peşinden gelen bir rüzgâr yani fırtına çıkıyor ve yollar tekrar kapanıyor. Müthiş bir mağduriyet yaşanıyor. Biz şehrin ana arterlerini ilk etapta açık tutmaya çalıştık. Bunu içinde çok ciddi anlamda zorluk yaşadık. Çünkü bizim zaten karla mücadelede yapabildiğimiz bir tane aracımız var. Bu araçla şehrin tüm cadde ve sokaklarını açık tutmaya çalıştık. Zaman zaman yetmedi. Beklide halkımızın tepkisi oldu çünkü yetişemiyoruz. Herkes bir takım taleplerde bulunuyor.” dedi.
 
Bunun dışında da Digor’un hemen hemen 8 köyünün tamamına yakınının da taleplerinin olduğunu belirten Kutay, “Bu da bize çok ciddi bir külfet getiriyor. Yaz aylarında tüm araçlarımızın çalışmasına rağmen biz hiçbir zaman yakıtta bu kadar zorlanmadık. Neredeyse yaz aylarının yakıtının üstünde yakıt harcadık bu aylarda. Çünkü 4–5 hafta sürekli olarak her gün sabahtan akşama kadar hatta gece geç saatlere kadar yolları açık tutmaya çalıştık. Bunun yanında okullarımızın temizliği, askeri birliklerin içerisinin temizliği yani herkes bir taraftan yardım taleplerinde bulunuyordu buda bizi çok ciddi sıkıntıya sokuyordu.” diye konuştu,
 
Kutay ayrıca, “Biz çok ciddi sıkıntılar yaşayan bir belediye olduğumuz için bizim bir tane aracımız bir tane traktörümüzü karla mücadelede kullanıyoruz. Bunun dışında da tüm belediye personeli ben dahil olmak üzere karla mücadelede beraber çalışıyoruz. Bizim karla mücadelede kepçenin önüne taktığımız bir kar aparatı var bunu 122 bin liraya almıştık. Belediyenin öz kaynağından karşılandı bu ve sıfır borçla aldığımız bir araçtır.” şeklinde konuştu.
 
Kutay şöyle konuştu:
“Biz öncelikli olarak halkımıza söz vermiştik. Seçim zamanında broşürlerimizde ne yazılıysa bire bir gerçekleştirme çabası içerisindeyiz ve bunu mutluluğunu da yaşıyoruz. Bizim bir kültür merkezi inşaatımız vardı ve kredilerimiz sağlandı. İhale aşamasında şuanda İller Bankası ile birlikte yürütüyoruz bunu. Yaz başında ilk işimiz bunun temelini atmaktır. Bunun dışında bizim bir park projemiz var. SODES kapsamında yapılan bir projedir. Yazın oda bitecek. Onun dışında alt yapımız bitmek üzere. Yani yazın bittiğinde özellikle biz daha önce parke taş ihalesi yapmıştık ve taşlarımızda hazır. Bu kilit parke taşarlın döşeme işi yapılacak. Bu sene biz üst yapıyla çalışacağız. Çünkü bizim yeraltı projelerimiz bitiyor. Üst yapı çalışmalarımız devam edecek. Su ve kanalizasyon bu yıl tamamlanacak. Çünkü kanalizasyon Digor’un coğrafi koşularından kaynaklanan çok ciddi bir sıkıntıydı. Sokakların dar olması, bu kazıcı yükleyicilerin çok fazla ara sokaklara girememesinden kaynaklı çok yavaş ilerliyordu. Bu yıl bitecek bu ve üst yapı devam edecek.”
 
Kutay daha sonra şunları söyledi:
“Biz özellikle kış aylarında çok ciddi sıkıntı çekiyoruz. Geçmiş dönem borçlarından kaynaklı 2 milyon TL civarında bir borcumuz vardı. Şuanda 476 TL borcumuz kalmış. Biz özellikle yaz aylarında İller Bankasından gelen bu katkı paylarından kesinti olmuyor. Dört ay kesinti olmuyordu. Bu yıl üç aya düşürüldü. O zaman bir takım birikimlerimiz oluyor. Ancak kışın hem bu kesintiler çok fazla birde son iki ayda bu büyük şehir belediyeler yasası ile ilgili bir takım kesintiler söz konusu. Bizim gibi dar gelirli belediyelerin çok ciddi sıkıntıları var. Kış boyunca karla mücadele adı altında hiçbir yardım almadık. Projelerimizde şu var. Örneğin bu kültür merkezinin kredisini sağladık. Ancak oda öz kaynaklarınızda eğer çok ciddi bir artış söz konusu değilse onu da sağlamak da çok ciddi sıkıntı çekiyoruz. Biz kendi gelirlerimizden öz kaynaklarımızı çabası içerisindeyiz. Zaten biz bu kültür merkezinin kredisini sağlarken eğer o gelirlerde öz kaynaklarda artış söz konusu olmaz ise sizin kredi kabiliyetinizde olan problemden kaynaklanırsa kredi sağlanması mümkün değil. Biz kendi yağımızla kavruluyoruz. Şunun da bilincindeyiz. Taşıma su ile değirmen dönmüyor. Kendi öz kaynaklarımızı yaratmadığımız müddetçe ayakta durmamız daha iyi olur.”
 
Digor Belediyesin de kepçe operatörü olarak görev yapan Ergül Bal da, “Bu yıl kış şartları çok çetin geçiyor. Bu yüzde ilçe merkezinde ve köy yollarında kar kalınlığı çok fazla. Bundan dolayı günlük çalışmalarının 12-13 saati karla mücadele ile geçiyor. Bu yıl diyebilirim ki 15 gündür sürekli günde 10 saat karla mücadele ediyoruz. Öncelikle caddelerimize önem veriyoruz. Mahalle aralarımızı açık tutmaya çalışıyoruz. Köylerden gelip Digor’a yakın bölgelerde kalan arabalar oluyor. Onlara yardım ediyoruz. Gerçekten bu ıyl kış şartları biraz çetin geçiyor. Bu yüzden zorlanıyoruz. Mahalle araları biraz dar olduğu için zorlanıyoruz.” dedi.
 
Digor Belediyesi temizlik işleri görevlisi Yakup Budak ise zor şartlarda çalıştıklarını söyleyerek imkanları dahilinde vatandaşlara hizmet ettiklerini belirtti. Budak, “Normalinde bu yol köy hizmetlerinin açması gerekiyor. Fakat biz diyoruz ki vatandaşlarımız mağdur kalmasın. Köylerde sıkıntı çeken vatandaşlarımız varsa gidip ona da yardımcı oluyoruz. Zaten belediyemizin de geliri kısıtlı. İller Bankasından gelen hisseyle biz onu her harcamada kısıtlayıp araç aldık. Bu yol şuanda 3 köyün yolunu sağlıyor.” diye konuştu.  
(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA)

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber