Ana Sayfa > DİGOR

Karla mücadele sürüyor
21 Ocak 2013
Karla mücadele sürüyor
Fontu Büyült Fontu Küçült 100%

SİTEMİZE HOŞ GELDİNİZ,GÜNCEL VE TARAFSIZ HABERLERLE HİZMETİNZDEYİZ,ALİ ÇELİK

 
 
Kars’ın Digor İlçe merkezi ve merkezi köylere bağlayan yollarda karla mücadele seferberliği devam ediyor. Digor belediyesi kıt kanaat imkanlarla seferber ettiği ekiplerle mücadeleyi sürdürürken, vatandaşların ve araç geçişlerinin rahatlığı için büyük bir fedakarlık örneği sergiliyor.
 
Yer yer 1 metreyi bulan kar, ilçe çarşı merkezi ve mahalle aralarında ulaşımın aksamasına neden oluyor. Digor Belediyesi de bunun önüne geçebilmek için kısıtlı imkanlarına rağmen oluşturduğu karla mücadele ekiplerini gece-gündüz çalıştırıyor. İlçedeki cadde, sokak ve mahalle aralarındaki karı temizleyen ekipler mesai saati gözetmeksizin gayretle çalışmasını sürdürüyor.
 
Digor Belediye Başkanı Muzaffer Kutay, son yılların en çok karının yağdığı bir mevsimde olunduğuna dikkat çekerek, “İnanın ben çocukluğumdan beri Digorluyum ve burada yaşadım. Ama hiçbir zaman bu kadar çok karın yağdığını görmedim. Günlük olarak aşağı yukarı şehrin tüm ana caddeleri karla kapanıyordu. Bunu temizlemek çok büyük bir külfet gerektiriyordu. Çünkü biz bir yandan temizlerken peşinden gelen bir rüzgâr yani fırtına çıkıyor ve yollar tekrar kapanıyor. Müthiş bir mağduriyet yaşanıyor. Biz şehrin ana arterlerini ilk etapta açık tutmaya çalıştık. Bunu içinde çok ciddi anlamda zorluk yaşadık. Çünkü bizim zaten karla mücadelede yapabildiğimiz bir tane aracımız var. Bu araçla şehrin tüm cadde ve sokaklarını açık tutmaya çalıştık. Zaman zaman yetmedi. Beklide halkımızın tepkisi oldu çünkü yetişemiyoruz. Herkes bir takım taleplerde bulunuyor.” dedi.
 
Bunun dışında da Digor’un hemen hemen 8 köyünün tamamına yakınının da taleplerinin olduğunu belirten Kutay, “Bu da bize çok ciddi bir külfet getiriyor. Yaz aylarında tüm araçlarımızın çalışmasına rağmen biz hiçbir zaman yakıtta bu kadar zorlanmadık. Neredeyse yaz aylarının yakıtının üstünde yakıt harcadık bu aylarda. Çünkü 4–5 hafta sürekli olarak her gün sabahtan akşama kadar hatta gece geç saatlere kadar yolları açık tutmaya çalıştık. Bunun yanında okullarımızın temizliği, askeri birliklerin içerisinin temizliği yani herkes bir taraftan yardım taleplerinde bulunuyordu buda bizi çok ciddi sıkıntıya sokuyordu.” diye konuştu,
 
Kutay ayrıca, “Biz çok ciddi sıkıntılar yaşayan bir belediye olduğumuz için bizim bir tane aracımız bir tane traktörümüzü karla mücadelede kullanıyoruz. Bunun dışında da tüm belediye personeli ben dahil olmak üzere karla mücadelede beraber çalışıyoruz. Bizim karla mücadelede kepçenin önüne taktığımız bir kar aparatı var bunu 122 bin liraya almıştık. Belediyenin öz kaynağından karşılandı bu ve sıfır borçla aldığımız bir araçtır.” şeklinde konuştu.
 
Kutay şöyle konuştu:
“Biz öncelikli olarak halkımıza söz vermiştik. Seçim zamanında broşürlerimizde ne yazılıysa bire bir gerçekleştirme çabası içerisindeyiz ve bunu mutluluğunu da yaşıyoruz. Bizim bir kültür merkezi inşaatımız vardı ve kredilerimiz sağlandı. İhale aşamasında şuanda İller Bankası ile birlikte yürütüyoruz bunu. Yaz başında ilk işimiz bunun temelini atmaktır. Bunun dışında bizim bir park projemiz var. SODES kapsamında yapılan bir projedir. Yazın oda bitecek. Onun dışında alt yapımız bitmek üzere. Yani yazın bittiğinde özellikle biz daha önce parke taş ihalesi yapmıştık ve taşlarımızda hazır. Bu kilit parke taşarlın döşeme işi yapılacak. Bu sene biz üst yapıyla çalışacağız. Çünkü bizim yeraltı projelerimiz bitiyor. Üst yapı çalışmalarımız devam edecek. Su ve kanalizasyon bu yıl tamamlanacak. Çünkü kanalizasyon Digor’un coğrafi koşularından kaynaklanan çok ciddi bir sıkıntıydı. Sokakların dar olması, bu kazıcı yükleyicilerin çok fazla ara sokaklara girememesinden kaynaklı çok yavaş ilerliyordu. Bu yıl bitecek bu ve üst yapı devam edecek.”
 
Kutay daha sonra şunları söyledi:
“Biz özellikle kış aylarında çok ciddi sıkıntı çekiyoruz. Geçmiş dönem borçlarından kaynaklı 2 milyon TL civarında bir borcumuz vardı. Şuanda 476 TL borcumuz kalmış. Biz özellikle yaz aylarında İller Bankasından gelen bu katkı paylarından kesinti olmuyor. Dört ay kesinti olmuyordu. Bu yıl üç aya düşürüldü. O zaman bir takım birikimlerimiz oluyor. Ancak kışın hem bu kesintiler çok fazla birde son iki ayda bu büyük şehir belediyeler yasası ile ilgili bir takım kesintiler söz konusu. Bizim gibi dar gelirli belediyelerin çok ciddi sıkıntıları var. Kış boyunca karla mücadele adı altında hiçbir yardım almadık. Projelerimizde şu var. Örneğin bu kültür merkezinin kredisini sağladık. Ancak oda öz kaynaklarınızda eğer çok ciddi bir artış söz konusu değilse onu da sağlamak da çok ciddi sıkıntı çekiyoruz. Biz kendi gelirlerimizden öz kaynaklarımızı çabası içerisindeyiz. Zaten biz bu kültür merkezinin kredisini sağlarken eğer o gelirlerde öz kaynaklarda artış söz konusu olmaz ise sizin kredi kabiliyetinizde olan problemden kaynaklanırsa kredi sağlanması mümkün değil. Biz kendi yağımızla kavruluyoruz. Şunun da bilincindeyiz. Taşıma su ile değirmen dönmüyor. Kendi öz kaynaklarımızı yaratmadığımız müddetçe ayakta durmamız daha iyi olur.”
 
Digor Belediyesin de kepçe operatörü olarak görev yapan Ergül Bal da, “Bu yıl kış şartları çok çetin geçiyor. Bu yüzde ilçe merkezinde ve köy yollarında kar kalınlığı çok fazla. Bundan dolayı günlük çalışmalarının 12-13 saati karla mücadele ile geçiyor. Bu yıl diyebilirim ki 15 gündür sürekli günde 10 saat karla mücadele ediyoruz. Öncelikle caddelerimize önem veriyoruz. Mahalle aralarımızı açık tutmaya çalışıyoruz. Köylerden gelip Digor’a yakın bölgelerde kalan arabalar oluyor. Onlara yardım ediyoruz. Gerçekten bu ıyl kış şartları biraz çetin geçiyor. Bu yüzden zorlanıyoruz. Mahalle araları biraz dar olduğu için zorlanıyoruz.” dedi.
 
Digor Belediyesi temizlik işleri görevlisi Yakup Budak ise zor şartlarda çalıştıklarını söyleyerek imkanları dahilinde vatandaşlara hizmet ettiklerini belirtti. Budak, “Normalinde bu yol köy hizmetlerinin açması gerekiyor. Fakat biz diyoruz ki vatandaşlarımız mağdur kalmasın. Köylerde sıkıntı çeken vatandaşlarımız varsa gidip ona da yardımcı oluyoruz. Zaten belediyemizin de geliri kısıtlı. İller Bankasından gelen hisseyle biz onu her harcamada kısıtlayıp araç aldık. Bu yol şuanda 3 köyün yolunu sağlıyor.” diye konuştu.  
(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA)


Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*
E-posta*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)
Yorum*


(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 

Diğer DİGOR Haberleri

Başlık Tarih
 
Digor’da sosyal medyada terör propagandası yapan bir kişi gözaltına alındı05 Aralık 2018
Kars Valisi Türker Öksüz, Digor’da inceleme ve ziyaretlerde bulundu23 Kasım 2018
Digor'da yoğun kar yağışı hayatı olumsuz etkiliyor23 Kasım 2018
Digor’da soba zehirlenmesi: 12 yaralı20 Kasım 2018
Ahırda yangın çıktı hayvanlar telef oldu09 Kasım 2018
Kars'ta sosyal medyada terör propagandası yapan bir kişi tutuklandı,31 Ekim 2018
Digor'da yolcu minibüsü tarlaya uçtu: 16 yaralı17 Eylül 2018
Digor'da arazi kavgası: 1 ölü, 1 yaralı03 Eylül 2018
Digor'da terör örgütü propagandası yapan bir kişi gözaltına alındı28 Ağustos 2018
Digor'da Magandalar İş Başında!17 Ağustos 2018
Digor'da kaçak içki ele geçirildi10 Ağustos 2018
Digor'da kaçak içki ele geçirildi10 Ağustos 2018
Digor İlçesinde kaçak sigara ele geçirildi.26 Temmuz 2018
Digor'da 10 ineğe yıldırım çarptı,07 Haziran 2018
Kars'ta mayına basan kişi yaralandı07 Nisan 2018
Digor ilçesi yeniden inşa ve ihya sürecine girdi13 Mart 2018
217 şişe kaçak içki ele geçirildi01 Şubat 2018
Karne Alacak Öğrencileri Taşıyan Minibüs Devrildi: 11 Yaralı19 Ocak 2018
Digorlu başarılı iş adamı Sezgin baran bu akşam TRT kürdi ekranlarında ,07 Ocak 2018
Dağpınar Belediye Başkanı Ömer Vargün Kalp Krizi Geçirdi06 Aralık 2017
Bakan Arslan Digor'da İncelemelerde Bulundu03 Aralık 2017
Digor'da Fetö'den 1 Kişi Gözaltına Alındı26 Eylül 2017
Vali Doğan, Digor İlçesinde İncelemelerde Bulundu23 Ağustos 2017
Digor’da dolu yağışı29 Mayıs 2017
Digor’da Zincirleme Kaza: 9 Yaralı09 Mayıs 2017
Digor’da Trafik Kazası: 4 Yaralı09 Mayıs 2017
Güngör: Digor’a Dair Hayallerimiz Var18 Nisan 2017
Digor’da Dumandan Zehirlenen 1 Kişi Hayatını Kaybetti11 Nisan 2017
Digor’da Traktör Şarampole Uçtu: 1 Ölü, 4 Yaralı08 Nisan 2017
Digor’da Ak Parti’nin Mitingine Gitmeyin Tehdidi07 Nisan 2017
Digor Ziraat çiftçileri Konya Tarım Fuarı’nda21 Mart 2017
Digor’da Terör Örgütü Propagandası Yapan 1 Kişi Gözaltına Alındı21 Mart 2017
ORTA KAPI VE ÇILDIR MAHALLESİ ÇAMUR DERYASINA DÖNDÜ,15 Mart 2017
Bakan Arslan Digor’da Vatandaşlarla Buluştu!07 Mart 2017
Digor'a Kayyum Atandı, Eş Başkana Telefonla Bildirildi09 Şubat 2017
Dağpınar Jandarmadan Öğrencilere Kışlık Atkı, Bere ve Şapka Yardımı08 Şubat 2017
Kars'ta Jandarmadan Örnek Davranış25 Ocak 2017
Dağpınar Belediye Başkanı Ömer Vargün ameliyata alındı24 Ocak 2017
Kars’ta 3 Şüpheli Hakkında Yakalama Karar Çıktı!24 Ocak 2017
PKK Fotoğraflarını Paylaşan Bir Kişi Gözaltına Alındı,28 Aralık 2016
Ambulans ile Kamyonet Çarpıştı: 6 Yaralı28 Aralık 2016
Digor Kaymakamı Mustafa Güngör görevine başladı28 Aralık 2016
Digor Ziraat Odası’ndan TL’ye destek08 Aralık 2016
OLUMSUZ KIŞ KOŞULLARI DİGOR YOLUNDA ETKİSİNİ SÜRDÜRÜYOR02 Aralık 2016
Kars/Digor Kaymakamı İsa Bolat görevden uzaklaştırıldı24 Kasım 2016
Bakan Arslan, Digor'da Sezgin Baran Korkmaz'ın Yaptırdığı Okulun Açılışını Yaptı20 Kasım 2016
Bakan Arslan Digor'da!20 Kasım 2016
Erdinç Dolu’dan Dağpınar Belediyesine ziyaret16 Kasım 2016
AK Parti Digor İlçe Başkanı teşkilatıyla birlikte istifa etti14 Kasım 2016
Digor’un KÖYDES Encümeni Abdurrahman Çankır04 Mayıs 2016
Kars’ta terör örgütü PKK üyesi 1 kişi tutuklandı26 Mart 2016
Digor’un Bilim Kahramanları gelecek yıla hazırlanıyor26 Mart 2016
Kars Digor yolundaki buzlanma araçları mahsur bıraktı20 Mart 2016
Robot Bilim Takımı Ankara’da!04 Mart 2016
Digor’un Bilim Kahramanları28 Şubat 2016
Digor yolu çile dolu27 Ocak 2016
Digor’da DBP’li Belediye Eşbaşkanları tutuklandı19 Kasım 2015
Çalışçı Dedenin Bağkur Feryadı01 Ekim 2015
DİGOR’DA ÇOCUK OYUN EVİ AÇILDI17 Eylül 2015
PKK’ya Gıda götüren Kars HDP’li Vekil çıktı08 Eylül 2015
DİGOR YAYLA FESTİVALİ ÇOŞKULU GEÇTİ!21 Temmuz 2015
Digor Ziraat Odası Başkanlığı tarım makineleri marketi kuruyor08 Temmuz 2015
Digor’da uçurtma şenliği23 Mayıs 2015
Emniyetten öğrencilere TEOG semineri28 Nisan 2015
Muhtarlar Toplantısı Yapıldı09 Nisan 2015
Eğitimde Kaliteyi Artırma Mart Ayı Toplantısı Yapıldı12 Mart 2015
LAÜ’nün sosyal sorumluluk projesi Digor Varlı’ya ulaştı18 Ocak 2015
Digor Emniyeti kaçakçılara geçit vermiyor10 Ocak 2015
Digor’da okullar tatil08 Ocak 2015
Digor Yolu Çile Dolu06 Ocak 2015
Eğitimde Kaliteyi Artırma Aralık Ayı Toplantısı Yapıldı30 Aralık 2014
İlçe İdare Şube Başkanları toplantısı yapıldı30 Aralık 2014
Digor’da direkler büklüm büklüm oldu12 Aralık 2014
Digor yolu turistlere geçit vermedi01 Aralık 2014
Öğrencilere TEOG morali26 Kasım 2014
Digor yasta17 Kasım 2014
Digor Göletine jet imza24 Eylül 2014
Digor yolunda araç yangını19 Eylül 2014
İşadamı Turan Kuytak, Digor Ziraat Odasını ziyaret etti11 Eylül 2014
Karkacı da veda etti09 Eylül 2014
Kars Valisi Digor’u ziyaret etti21 Temmuz 2014
DİGOR AİLE HEKİMLERİ YAYLALARA KADAR SAĞLIK HİZMETİ GÖTÜRÜYOR11 Temmuz 2014
Virajı alamayan araç takla attı: 3 yaralı24 Haziran 2014
Kaçak sigara operasyonu27 Mayıs 2014
Dolu karayolunu ulaşıma kapattı25 Mayıs 2014
Digor’un Çocukları İstanbul Yolunda16 Mayıs 2014
Digor modern tarıma hazır09 Mayıs 2014
AK Parti’den Dağpınar Belediyesine ziyaret02 Mayıs 2014
Digor’da sıcak ve samimi buluşma26 Mart 2014
Bakan Yılmaz, Diğor’da Kürtçe propagandayı konuştu13 Mart 2014
Digor’da YBO ziyareti26 Şubat 2014
Araçta sıkışan sürücüyü AFAD kurtardı25 Aralık 2013
Digor Ziraat Odası’nın yardım kampanyası çığ gibi büyüyor10 Aralık 2013
Şirinköy’de yol sorunu06 Aralık 2013
Kar ve buzlanma nedeniyle onlarca araç yolda kaldı04 Aralık 2013
Digor’da köy denetimleri29 Ekim 2013
Avukat Abdurrahman Alaca Kültür Merkezi’nde hummalı çalışma12 Ekim 2013
Mehmet Özbey’e teşekkür ettiler11 Ekim 2013
Digor’da Yarım Asırlık Alt Yapı Problemi Sona Eriyor05 Ekim 2013
Çatak Projesi Digor’a da geliyor23 Eylül 2013
Digor Aile Okulu Projesi ödül töreni12 Haziran 2013
Digor Başkan’dan, Başkan Digor’dan memnun!05 Haziran 2013
AK Parti heyeti Digor’da02 Haziran 2013
Digor Aile Okulu Projesi30 Mayıs 2013
Digor Müftülüğü Kermes Programı14 Mayıs 2013
Digor Müftülüğü tarafından bilgi yarışması düzenlendi26 Nisan 2013
Emniyet, Digor Bacalı da hediye dağıttı24 Nisan 2013
Gülben Ergen Kars’ta okul açtı22 Nisan 2013
Gülben Ergen’e Digor Bacalı’da sevgi seli22 Nisan 2013
Peygamber sevgisi salona sığmadı21 Nisan 2013
Digor Ziraat Odası’nın çiftçilere hizmeti18 Nisan 2013
Digor Varlı Köyü Kuran Kursu açılıyor15 Mart 2013
Digor’da Fitness Salonu açıldı14 Mart 2013
Hayırsever Mihrali Alınak’tan arsa bağışı11 Şubat 2013
Kaymakam karla mücadelede29 Ocak 2013
Kış geldi kazalar artı23 Aralık 2012
Kars’ta kar kazaları: 1 ölü05 Aralık 2012
Dağpınar’da ağaç dikimi27 Kasım 2012
Kuran’a el basarak ‘barış’ dediler22 Kasım 2012
Barışa teşekkür22 Ekim 2012
Digor Ziraat Odası’nın kış öncesi hizmetleri18 Ekim 2012
Digor’da alt yapı ve kültür hizmetleri09 Ekim 2012
Digor’da altyapı çalışması03 Eylül 2012
Digorlu köylüler dertli03 Eylül 2012
Dağpınar’ı dolu vurdu10 Temmuz 2012
DİGOR'DA DOLANDIRICILIK 06 Temmuz 2012
Şoförlerin D4 feryadı30 Haziran 2012
Digor İmam Hatip Lisesi açılıyor20 Haziran 2012
Kars'ta Düğün Yolunda Kaza: 2 Ölü18 Haziran 2012
KURAKLIK MECLİS GÜNDEMİNDE14 Haziran 2012
Adliyelerin kapatılmasına vatandaş tepkili14 Haziran 2012
Digor’da Türk Sanat Müziği Konseri11 Haziran 2012
Digor’da yılsonu etkinlikleri06 Haziran 2012
Korkmaz’dan Digor’a Yurt Müjdesi21 Mayıs 2012
Digor Belediyesi tek kuruş ödemeden ilçeye bulvar yapıyor09 Mayıs 2012
Digor’da KÖYDES encümen üyeleri seçimleri yapıldı07 Mayıs 2012
Digor Kaymakamıyla “Kariyer Yolculuğu”03 Mayıs 2012
Erkmen’in Başkanlığı düşürüldü22 Nisan 2012
Bağış askerlerle ayaküstü sohbet etti22 Nisan 2012
Digor’da Kutlu Doğum etkinliği 20 Nisan 2012
Digor'lu Minibüscüler Şikayetçi16 Nisan 2012
Digorlu öğrencilere kıyafet yardımı yapıldı11 Nisan 2012
Erkmen'e 13 Yıl Hapis Cezası04 Nisan 2012
Digor"da Hareket Halindeki Otomobil Yandı 02 Nisan 2012
SODES’le okullar kütüphanelerine kavuştu 02 Nisan 2012
Digor’da Polis Haftası etkinlikleri19 Mart 2012
Digor’dan kısa haber turu13 Mart 2012
Bir Damla Gözyaşı Hürmetine,12 Mart 2012
Digor yolu çile yolu07 Mart 2012
Digor’da köy yolu açma çalışmaları21 Şubat 2012
Milletvekillerinden Müjde var01 Şubat 2012
Digor şehitleriyle yürüdü11 Ocak 2012
Digor'da Yarı Bodur Meyve Bahçesi Projesi30 Haziran 2011
Digor'da Kuran Kursu ve İmam Evi Açıldı 21 Haziran 2011
Digor'da Kavga: 1 Ölü14 Haziran 2011
Digor Lisesi Ankara’da 08 Haziran 2011

KAĞIZMANFM CANLI DİNLE


PLAYER TUŞUNA BAS,KAĞIZMANFM CEPTEN CANLI DİNLE,


KAĞIZMAN BELEDİYE BAŞKANI KİM OLSUN,?

NURİ TURAN: AKP
GÖĞERCİN ARAS: HDP
NEVZAT YILDIZ: MHP
KARARSIZLAR.

Sonuçlar
Facebook Beğen
Menü
Haber Editörü

           Ali Çelik

     0 538 37509 43

HUKUK DANIŞMANLARIMIZ :

Av:Seyfettin Kan

0 535 830 96 49
________________

Av: Kasım Yıldız          

0 532 287 84 08    
________________      

HESAP NO:İBAN:
IBAN: TR260001000343297626465001

____________ 

KAĞIZMAN'DA NOBETCİ ECZANELER

BU HAFTAKİ NÖBETCİ ECZANELER

PAZARTESİ-ŞİFA ECZANESİ

SALI--NUR ECZANESİ

CARŞAMBA-ALTUN ECZANESİ

PERŞEMBE--ARAS ECZANESİ


CUMA---KAĞIZMAN ECZANESİ

CUMARTESİ,YASİN ECZANESİ

PAZAR--TAMER ECZANESİ

BİZLERDE KAĞIZMANFM OLARAK HASTALARA ACİL ŞİFALAR DİLERİZ,

..
Üye Paneli
E-mail
Şifre
 
   
  Yeni Üye | Şifremi Unuttum
En Çok Okunan
Video Galeri
En Çok Yorumlanan
Foto Galeri
Takvim
Bugünkü Gazeteler
Anasayfa | Gazeteler | Foto Galeri | Video Galeri | Sohbet Odası
CH