sanalbasin.com üyesidir

Karabağ konulu söyleşi ve şiir dinletisi

13 Ekim 2016
0 Haber Yorum

Türkiye Azerbaycan Dostluk Dernekleri Federasyonu Iğdır Azerbaycan Evi Derneği tarafından Iğdır barosu avukat evi konferans salonunda Karabağ konulu söyleşi ve şiir etkinliği yapıldı.
Duyuru
KARACA PETROL NARİN KALE CADDESİNDE HİZMETİNİZE AÇILMIŞTIR,
&


Türkiye Azerbaycan Dostluk Dernekleri Federasyonu Iğdır Azerbaycan Evi  Derneği tarafından Iğdır barosu avukat evi konferans salonunda  Karabağ konulu söyleşi ve şiir etkinliği yapıldı.
Karabağ Şehit Gazi Kadınları Teşkilat Başkanı Rada Abbas ve   yazar-şair Gabil Adalet’in konuk olduğu  etkinlikte Ermenilerin Karabağ da yaptığı katliamlar ve işgal edilmiş Azerbaycan toprakları konusu ele alınarak Azerbaycan ve Karabağ için yazılan şiirler okundu.
Program Karabağ’ı anlatan slayt gösterisi ile başladı. Programın açılış konuşmasını yapan Türkiye Azerbaycan Dostluk Dernekleri Federasyonu Genel Başkan yardımcısı ve  Iğdır Azerbaycan Evi  Derneği başkanı Serdar Ünsal,”Karabağ ikinci Kerbela’dır. Türk düşmanı Ermeniler Karabağ’da savunmasız yüzlerce masum insanı şehit etmişlerdir. Azerbaycan’ın topraklarını işgal etmiş, Hocalı’da asrın faciasını gerçekleştirmişleridir. Bütün bunlar olurken Hür dünya seyretmiş müdahalede bulunmamıştır. Bugün Ermenilerin gerçek yüzünü ortaya çıkarmak için Azerbaycan ‘da ki derneklerle iş birliği yaprak gerçekleri anlatmaya çalışıyoruz. Türk milleti, yeni yetişen nesiller Ermenilerin yaptığı katliamları unutmamalıdır “dedi.
Ermenistan Silahlı Kuvvetleri tarafından işgal edilen Azerbaycan topraklarının durumu ve Hocalı katliamını tüm dünyaya tanıttırmak amacıyla Azerbaycan Dostluk dernekleri Federasyonu  ile çalışmalar yürüttüğünü belirten Karabağ Şehit Gazi Kadınları Teşkilat Başkanı Rada Abbas, “1994 yılında ilan edilmiş ateşkese bakmayarak her gün Azerbaycan’da şehitler var. Ateşkes bozuluyor. Savaş devam ediyor. Ermeniler her gün hücumdalar. Ermenilerin Karabağ’da tarihi, kültürel abidelerimizi imha etmeleri ve yaptıkları soykırımlar hakkında gerçeklerin Avrupa’ya  iletilmesi gerekmektedir “ diye konuştu.
Dernek olarak hazırladıkları  “Ermenilerin Karabağ’da tarihi, kültürel abidelerimizi imha etmeleri ve yaptıkları soykırımlar hakkında gerçeklerin Avrupa iletilmesi “adlı projesinin sonuçlandığını belirten  Rada Abbas,”Dünyamızı süsleyen annelerimizden, sevgi dolu kadınlarımız konuşmak isterdik. Ama bu bizim için çok zordur. Bizim kadınlarımız esir. Dağlık Karabağ’da tarihimiz imha edilir. Esirlerimize işkence verilir. Biz topraklarımızın Ermenilerden tahliye edilmelerini istiyoruz.Bu bizim onur meselemizdir.. Projenin uygulanması sırasında Avrupa kamuoyuna sesleniyoruz. Bir karış toprağımızdan vaz geçmeyiz.”dedi.
RADA ABBAS AZERBAYCAN GERÇEKLERİ DÜNYAYA YAYILMALIDIR
Rada Abbas, bundan sonra yapacakları çalışmaları şu şekilde sıraladı:”,Azerbaycan toprakları için bundan sonra da sürekli tehlike kaynağı olan, inançları Rusya tarafından zehirlenmiş Ermenilerle komşuluğumuzda  bizim için nesilden, nesile geçecek kaderin acılarını canlı tutmak Eski Azerbaycan toprağı olan Karabağ’ın uzak ve yakın tarihi, bu günü ile ilgili gerçeklerin dünyanın tüm ülkelerine ulaştırılması çok önemlidir.Karabağ’ın işgali, Hocalı soykırımı, Guba ilçesinde bulunan toplu mezarlık, Karabağ’ın Penah Han döneminden önce de çok şerefli tarihi olduğunu insanlar bilmelidirler.2017 yılında da Ermenilerin yaptıkları hür dünyaya anlatılacaktır. “
Daha sonra şair Gabil Adalet, Avukat şair Nahide Ova,Araştırmacı yazar Ziya Zakir Acar,Eğitimci şair Timur Eğrice,Allahverdi Akyüz şiir okudular. Programda Şiir okuyan şairlere ve gelen konuklara teşekkür  belgesi verildi.Rada Abbas ,dernek başkanı Serdar Ünsal’a teşekkür belgesi verirken diğer şairlerin belgelerini de MHP Merkez ilçe başkanı Yaşar Çecen, Asimder başkanı Göksel Gülbey,Sosyal Bilimler Lisesi Müdürü Rohat Hun, verdi.Şairlerin okuduğu şiirler duygulu anlar yaşattı.

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber