Kağızman'lı Bıçakçılarda bıçaklar hazır kurbanı bekliyor,

30 Ağustos 2017
0 Haber Yorum

Kağızman ilçesinde Kurban Bayramı’na 2 gün kala Kağızman'da faaliyet gösteren bıçakçılar da bayram mesaisi başladı. Kurbana eziyet etmeden kurban ibadetini yerine getirmek isteyenler, kurban bıçağı almak yada mevcut olan kurban bıçağını bilemek için bıçakçıların yolunu tutuyorlar.


Kağızman ilçesinde Kurban Bayramı’na 2 gün kala Kağızman'da faaliyet gösteren bıçakçılar da bayram mesaisi başladı. Kurbana eziyet etmeden kurban ibadetini yerine getirmek isteyenler, kurban bıçağı almak yada mevcut olan kurban bıçağını bilemek için bıçakçıların yolunu tutuyorlar.

 baba mesleğini 20 yıldan bu yana sürdüren 45 yaşındaki Murat Çevik, kurban bıçağı alırken dikkatli olunması gerektiğini belirterek, yanlış bıçak seçiminin kurban kesen kişiyi yoracağını, hayvana ise eziyet olacağının altını çizdi.

Kurban hazırlıklıları kapsamında çok sayıda vatandaş yeni bıçak alırken, bazılarının ise eski bıçaklarını bilemeyi tercih ettiği aktaran Murat Çevik "Kurban bıçakları kalitesine göre 7 ila 100  lira arasında değişirken türüne göre de 1-3 lira arasında bileniyor. Vatandaşlar bıçak alırken kurbanın eziyet çekmemesi için mutlaka kaliteli bıçak almalarını öneriyoruz. Bıçakların kaliteli ve keskin olması gerek kurban kesmede gerek et doğramada çok etkili olur. Bu nedenle vatandaşlar bıçak alırken ucuzu yerine kalitelisini almalıdır. Kaliteli bıçak Fransız çeliğinden olur. Bu maden işlenmiş bir madendir. Defalarca bilenebilir. Fiyatlara çok fazla dikkat etmemeliler. Birkaç lira ucuz olduğu için tercih edilen bıçaklar kolaylıktan çok zorluk getirir" dedi.

Bıçakların biletilmesi için vatandaşların genelde son günü beklemelerinin yanlış olduğuna dikkat çeken Çevik, "Bıçaklarını biletecek vatandaşların son günleri beklemeleri hem bizim işimizi zorlaştırıyor. Hem vatandaşı zor durumda bırakıyor. Bu işin son güne bırakılmaması gerekiyor” diye konuştu.

KESKİN OLMASI ŞART

Kesilecek hayvana eziyet çektirmemek için bıçağın keskin olmasının çok önemli olduğunu vurgulayan Çevik, kişilerin bıçaklarını ehil kişilere biletmesi gerektiğinin altını çizdi.

Çin mallarının piyasaya girmesiyle birlikte el sanatı olan bıçakçılığın da bitme aşamasına geldiğini söyleyen Çevik, "İnsanlar kaliteden ziyade fiyata önem veriyor. Daha çok kalitesiz ve ucuz Çin malı bıçaklar tercih ediliyor. Bunları tercih etmeyin. Kolay ve kaliteli hizmet almak için kaliteli bıçakları tercih edin.” İfadelerini kullandı.

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)


PLAYER TUŞUNA BAS,KAĞIZMANFM CEPTEN CANLI DİNLE,

 
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber