Kağızman'da kayısı sezonu sona erdi,

19 Temmuz 2018
0 Haber Yorum

Kağızman ilçesinde İlk hasadı haziran ayının ortalarında başlayan ve kilosu 4 TL’den satılmaya başlanan, daha sonra ise kilosu 2 ila 3 TL arasında değişen fiyatlarla alıcı bulan kayısının 1 ay süren hasat boyunca fiyatı 2 TL’nin altına düşmedi

Kağızman ilçesinde İlk hasadı haziran ayının ortalarında başlayan ve kilosu 4 TL’den satılmaya başlanan, daha sonra ise kilosu 2 ila 3 TL arasında değişen fiyatlarla alıcı bulan kayısının 1 ay süren hasat boyunca fiyatı 2 TL’nin altına düşmedi.

Bu yıl iç ve dış piyasada geçen yıllara oranla büyük bir canlılık olduğunu söyleyen Kağızman Kayısı Komisyoncuları  Başkanı Engin Toper AA muhabirine yaptığı açıklamada, dayanıklı, kokusu, aroması ve lezzetiyle Kağızman kayısısının artık dünyada da bir marka haline geldiğini söyledi.

7 BİN TON KAYISI GÖNDERİLDİ,

Kağızman ilçesinde bu yıl Tüm ülkenin her tarafına 7 bin ton kayısı gönderildiğini söyleyen Toper, "Bu yıl Kağızman ilçemzde ihracat yapılmadı özellikle ihracat için kayısı alan toptancılar ihracat olmayınca Kağızman ilçemizden kayısı almadılar kayısıcılarımız bu yıl mağdur olurken istedikleri pazarı bulamadılar" dedi.

Kağızman ilçesi kayısı sektörünün işsizlere iş alanı sağladığını da vurgulayan Toper, "Haziran ayı ortalarında hasadı başlayıp Temmuz sonu biten hasattan sonra bahçelerin budanması, gübrelenmesi, ilaçlanması, yabani ot ile mücadelesi başlar ve kayısı sezonuna kadar devam eder.

Buda yaklaşık ilçenin yüzde 60’ının kayısı işiyle uğraştığının göstergesidir. Çoğunluğu Gençlerden oluşan bahçede kayısı toplama, halde ambalajlama olmak üzere  bin kişi, kayısı işçiliğinde ekmeğini çıkarıyor. Burada herkes kendine düşen payı alıyor. İşçisi, çiftçisi, tüccarı ve komisyoncusu payını alıyor.

Kayısıcılık Kağızman'ın artık değişmez bir sektörüdür. Önemli bir gelir kaynağıdır. Türkiye ekonomisine gelir getiren bir gelir kaynağıdır. Biz kayısımızın lezzetiyle, tadıyla, doğal görüntüsüyle son derece mutluyuz. Kaliteli ürünlerimizle gurur duyuyoruz. Kağızman kayısısının Türkiye ve dünya genelinde tanınmış olması ve aranır hale gelmiş olması bizi mutlu ediyor" diye konuştu. 

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
AnketAnketÇok Okunanlar Çok Okunanlar
Son YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber