Kağızman'da Uzun elma festivali yapıldı,

15 Ekim 2011
2 Haber Yorum

Kağızman'da Uzun elma festivali yapıldı,

Kars’ın Kağızman İlçesi’nde Geleneksel 1.Uzun Elma festivali yapıldı.

Kafkas Üniversitesi Kağızman Meslek Yüksek Okulu ve Kağızman Kaymakamlığı’nın ortaklaşa düzenlediği uzun elma festivali ilgi yoğundu.

Kağızman istiklal alanında yapılan törenlere Kağızman kaymakamı Şuayip Gürsoy.Kars ,KAÜ Rektörü Prof. Dr. Sami Özcan,Kağızman Garnizon komutanı kamu kurum kuruluşları ve çok sayıdada vatandaş katıldı.Saygı duruşu ve istikla marşının ardında kürsüye çıkan. Kafkas Üniversitesi (KAÜ) Rektörü Prof. Dr. Sami Özcan, Kağızman’ın tarihte ilk defa Urartu’lara bağlı olarak Geçivan kalesi, Çamuşlu yazılı kayası, Kötek Köroğlu kalesi ,ve Aras boyuna yerleşmiş yerel krallık olarak karşılarına çıktını söyledi.

Rektör Prof. Dr. Sami Özcan; “ Kağızman tıpkı bağlı bulunduğu Kars gibi, birçok medeniyete beşiklik etmiş ve günümüze kadar bu kültürlerin izini koruyarak gelmeyi başarmıştır. Söz konusu evreleri yaşarken zaman zaman şaşalı dönemlerden geçmiş, kimi zamanda Fahrettin Kırzıoğlu’nun ifadesiyle 1878 yılında Rusların eline geçmek suretiyle karanlık yıllar yaşamıştır. Buna rağmen kendisine has özelliklerinden hiçbir şey kaybetmemiş ve üstelik maddi kültürün yanı sıra somut olmayan kültür miras içerisinde de kendine bir yer edinmeyi başarmıştır” dedi.

Kağızman Kaymakamı Şuayib Görsoy ise Kağızmanlı Hıfsının bişr dörtlüğüyle başladı ve ekledi, Kağızman’da yetişen uzun elmanın Kağızmana has bir elma olduğu uzun elma ağaçlarının normal elma olarak yetiştiğini ve kağızmandan başka bir yere yetişmediğini , Uzun Elma festivaline gösterilen ilginin kendilerini memnun ettiğğni belirterek festivalinin bundan sonra her yıl yapılacağının müjdesini verdi.

.Folklor gösteriyle coşan vatandaşlar konser doyasıyla eğlendiler.

Halk Ozanlarının türkülerinin Kars Kafkas Kartallarının halk oyunlarının bıçaklı gösterisi festivale Renk kattı.

Festivalde en iyi elma yarışması da yapıldı. 6 elma yetiştiricisinin katıldığı bir birinden güzel ve göz kamaştıran uzun elmaların yarıştığı yarışmada dereceye giren yarışmacılar şunlar.

1.Tacettin Kurt

2.Abdurrahman Gürbüz

3.Rafet Yalçın

Kağızman’da 1’incisi düzenlenen ‘Uzun Elma’ festivali KAÜ Devlet Operası gurubunun konseriyle Halkoyunları sona erdi.


(AÇ-BA-S) KARS/KAĞIZMAN (KHA) – ALİ ÇELİK

NOT:Sevgili okurlarımız lütfen okuduğunuz haberlerin altına yorumlarınızı yazınız,

 

Yorumlar(2)
  HİLMİ AĞIR :
[17.10.2011 - 21:20]  
Bu festivali planlayan hayata geçiren ve festivale katılan tüm katılımcıları ve tüm kurum amirlerini katkılarından dolayı tebrik ediyorum ve bundan sonraki yapılacak festivallerde uzun elma gibi kağızman balımızında festivale dahil edilmesi temenlisi ile herkese tekrar teşekkür.
  ilhami Turan:
[16.10.2011 - 00:59]  
kağızman kaymakamlığı ve kağızman meslek yüksek okulunun ortaklaşa düzenlemiş olduğu uzun elma festivalinde beni etkileyen kareleri burdan paylaşmak istedim.bugün gördüğüm karelerden beni öğrenciler adına,kağızman adına sevindiren duygulandıran kağızman kaymakamı garnizon komutanı emniyet müdürü yüksek okul müdürü alpaslan yüce ve diğer daire amirlerinin kortej halinde yürüyerek alana girmelerindeki mesajdı.türkiyenin değişik yerlerinden gelen öğrenciler kağızmanda sahipsiz olmadıkları o kortejdeki devlet erkanındaki kişiler eminim güven vermişlerdir.özellikle araçların al yıldızlı bayrağımızla donatılması ayrı bir anlam taşımaktadır.son günlerdeki kağızmanın imajı açısından önemli bir ensantene.emeği geçenleri kutluyorum.
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber