Kağızman'da Susam Taşı Bulundu

04 Eylül 2011
1 Haber Yorum

Kağızman'da Susam Taşı Bulundu

Kağızman'ın eski adı Karavenk olan Taşburun köyünde Susam Taşı bulundu.

1978 – 1918 yılları arasında Kağızman’ın Karavenk köyüne Ruslar tarafından yerleştirilen ve 40 yıl bu köyde oturan Ermeniler tarafından köy topraklarında Susam yetiştirildiği ve Susam Taşı’nda yağ çıkarıldığı ileri sürüldü.

      Taşburun köyünde oturan köylüler mevcut Susam Taşı ve Susam hakkında şöyle konuştu: Bizim dedelerimizin verdiği bilgiye göre bu köyde oturan Ermeniler Susam ekerlermiş. Yüksekliği 50 cm ile eni 40 cm civarında olan içi oymalı çizgili ve çeşmeli olan bu taşta Susam Yağı çıkarırlarmış. Bu taş köyün hemen kenarında harabe olan bir evin temelleri yanında bulunmaktadır. Bu taşı bir kültür değeri olarak muhafaza ederek bu güne kadar gelmesini sağladık, diye konuştular.

     Susam: Yağ oranı ve enerji değeri çok yüksek bir besin olan susam protein, kalsiyum, magnezyum, potasyum mineraller ve B Vitaminleri açısından çok zengindir. Bir metre boyunda, yağ veren bir yıllık otsu bir bitkidir.

     Başlıca Hindistan, Çin ve Sudan’da yetişir. Bitkinin alt yaprakları  karşılıklı ve loblu, üst yapraklar tam ve mızrak şeklindedir. Çiçekler beyaz veya pembe olup, yaprakların koltuğunda salkım durumunda toplanmışlardır. Meyveleri 2-3 cm boyunda, uzun, prizmatik ve çok tohumlu bir kapsüldür. Susam, sıcağı çok sever. Isı miktarı fazla olan yerlerde tohum verimi ve yağ oranı artar. Orta derecede ağır ve humuslu topraklarda iyi yetişir.

     Tohumlarından % 50 civarında yağ elde edilir. Yağı hemen hemen kokusuz ve soluk renklidir. Yemek yağı olarak kullanılır. Tedavide müshil etkilidir. Kabukları soyulmuş susam tohumlarının ezilmesiyle tahin elde edilir. Bu da tahin helvası yapımında kullanılır. Ayrıca susam tohumları simit ve pastaların üzerine konur.

     Faydası  : Yağı, safra taşlarının düşürülmesinde faydalıdır. Karaciğer hastalıklarında kullanılır. Kabızlığı giderir. Cinsel gücü artırır. Karın ağrısını giderir. Nefes darlığı ve bronşitte faydalıdır.  

yes.20110904165230..jpg

Haber: Sait KÜÇÜK 

Yorumlar(1)
  Harun ÖZTÜRK:
[07.09.2011 - 15:57]  
Bu taşın aynı bir benzeri CAMUŞLU köyünde var.Şu anda Nurettin ÖZTÜRK'ün köydeki ahırında bulunuyor eskiden bu taşın içerisinde hayvanlara fiğ ekşitirlerdi.
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber