Kağızman’da geleneksel at yarışları düzenlendi

22 Nisan 2018
0 Haber Yorum

Kağızman ilçesinde düzenlenen ve geleneksel hale gelen at yarışları, bu yıl da ilçeye bağlı Çallı köyünde yapıldı.

Kağızman ilçesinde düzenlenen ve geleneksel hale gelen at yarışları, bu yıl da ilçeye bağlı Çallı köyünde yapıldı. Vatandaşlar kendi aralarında düzenlediği at yarışlarına ilçeye bağlı köylerden de,katılanlar oldu. At sahiplerinin kendi aralarında belirlediği bahisle yarış başladı. Yarışa toplamın 4 at katıldı.

Yoğun ilginin gösterildiği at yarışları Aras nehri yanında başlayıp ilçeye bağlı Çallı köyünde son buldu yarışlarda İsmet Aras'ın at Binicisi olan Hakan Aras  birinci gelerek ödül aldı.Ödül ise yapılan yarışlara katılanlar aralarında topladıkları paralarla tüm yarişmacılarla beraber piknik yapmak,

30 yıldır Kağızman’da düzenlenen at yarışlarının resmi olduğunu dile getiren Görecek köyü muhtarı İsmet Aras, “Yıllardır burada at koşturuyoruz ve bizim için geleneksel oldu.

Ama son yıllarda katılım az oldu ve eskisi gibi rağbet görmüyor. Biz istiyoruz ki bu ata sporumuzu  devam ettirelim. Çünkü her yıl düzenlediğimiz yarışlara çevre ilçerlerden gelen çok oluyor. Yetkililerin ilçenin kalkınması ve turizm açısından bu yarışlara destek vermelerini istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Vatandaşlardan Turan Duman “Kağızman’da bugün şenlik var. Yarışla birlikte dostluk ve kardeşlik var. Bu geleneksel ata sporumuz olan at yarışların devam etmesini istiyoruz ve İnşallah kazasız belasız olur.” dedi

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
AnketAnketÇok Okunanlar Çok Okunanlar
Son YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber