sanalbasin.com üyesidir

Kağızman’da çaşır fiyatları arttı

01 Mayıs 2018
0 Haber Yorum

Kağızman’da 2018 yılının kuraklık geçmesi turşuluk ve bulgur pilavına yardımcı yemeklik bitki türlerinden olan çaşırın fiyatları geçen yıla oranla bire bir artış gösterdi.
Duyuru
KARACA PETROL NARİN KALE CADDESİNDE HİZMETİNİZE AÇILMIŞTIR,
&

Kağızman’da 2018 yılının kuraklık geçmesi turşuluk ve bulgur pilavına yardımcı yemeklik bitki türlerinden olan çaşırın fiyatları geçen yıla oranla bire bir artış gösterdi.

Geçen yıl daha çok olan ve destesi  500 ile 1000 tl arası satılan sofraların vazgeçilmezi çaşır bu yıl deste fiatı 2500 ile 3000 tl den satılmaya başlandı. Çarış turşusu vuran Kağızmanlı vatandaşlar çaşır almakta zorlanırken çaşır satıcıları da çaşır bulup satmakta zorluklar yaşadılar.

Kağızman hal binası arkasında bulunan meydanda ışkın, kaytaran, dağ anığı ve çaşır gibi ürünler hakkında: açıklama Yapan Cesim Çelik"Geçen yıl biz Kağızman dağ bitkilerinden güzel para kazandık. Halkımızda var olan bitkileri ucuza aldı ve beslendiler. Ancak bu yıl Nisan yağmurları yağmayınca kuraklık oldu. Otlar, bitkiler bitmedi. Az olan bitkilerden ne biz menfaat sağlayabildik, nede ki halk yararlanabildi. Satışını yaptığımız çaşırlar hem cılız, hem az geliyor. Çaşır turşusu kışın sofraları süslüyor"dedi.

Çaşır bitkisi meyveleri uyarıcı ve gaz söktürücü etkilerinden dolayı anason meyvesi yerine kullanılmaktadır. Kökün kimyasal yapısında bulunan gummi-resina’nın bağırsaklardan kurt düşürücü etkisi tespit edilmiştir. Hayvan yaralarında oluşan kurtları öldürmek için de toz halinde yaraların üzerine konulduğu bu bitkilerden izole edilen kumarinlerin birçoğunun kalp adalelerini kuvvetlendirdiği ve kalp çevresindeki damarlarda daralma yada tıkanmayı önlediği saptanmıştır. Bölgede ilkbaharda bitkinin 10-20 cm ‘lik taze sürgünleri tüketilmektedir. Genellikle suda haşlanıp tuzlanarak yenilmekte ya da salamurası yapılıp kış mevsiminde peynir yerine katık olarak kullanılmaktadır. Ayrıca haşlandıktan sonra yumurtaya bulanıp kızartması yapılmakta ya da yumurta ile kavrularak tüketilmektedir.

Çaşır bitkisi tedavi amacıyla çok eskiden beri kullanılmaktadır. Kağızman ilçesinde daha çok turşusu yapılarak kış aylarında bulgur pilavı yanında taze soğan yenir gibi yenilmektedir.

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber