sanalbasin.com üyesidir

KURAKLIK MECLİS GÜNDEMİNDE

14 Haziran 2012
0 Haber Yorum

KURAKLIK MECLİS GÜNDEMİNDE
Duyuru
KARACA PETROL NARİN KALE CADDESİNDE HİZMETİNİZE AÇILMIŞTIR,
&

 

Birtane, bölgede yaşanan söz konusu sorunların Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker tarafından yazılı olarak cevaplandırılması için T.B.M.M’ ne soru önergesi verdi.


 
Birtane önergesinde “Kars genelinde yaşanan kuraklık nedeniyle tarım ve hayvancılıkla uğraşan köylü ve esnaf kredi borcunu ödeyemez duruma gelmiştir. Digor İlçesine bağlı Bacalı, Düzgeçit, Yeniköy, Çatak, Hisarönü, Dolaylı, Sorguçkavak, Bayırbağ, Kilittaş, Kocaköy, Arpalı, Başköy, Karabağ, Alem, Şenolköy ve Bostankale başta olmak üzere yaşanan kuraklık onlarca köyde halkı büyük sıkıntılar içine sokmuştur. Bu kuraklık nedeniyle çok sayıda hayvan çeşitli hastalıklardan telef oluyor. Hayvanları salgın hastalıklardan korumak için hiçbir önlem alınmıyor. Ayrıca yaylalarda da kuraklık yaşandığı için yaylalara çıkan köylüler bile hayvanlarına otlak alanlar bulamıyor. Yaz olmasına rağmen samanın kilosu 70 kuruştur. En kalitesiz hayvan yeminin 50 kiloluk torbaları 40 liradır. Yağışlar yeterli olmadığından ve Kars’ta sulanabilir alan bulunmadığından köylüler tohum, gübre ve mazot için harcadıkları ya da kredi çektikleri ücretleri karşılayamayacaktır. Köylü ve esnaf bu konuda yetkililere seslendiklerini ancak herhangi bir önlem alınmadığını dile getiriyorlar. Bu durumda köylü ve esnafın kredi borçlarını ödeyemeyeceği ve kış mevsiminde mağduriyet yaşayacakları açıktır. Bu sebepten dolayı kredi borçlarının ertelenmesi bununla birlikte yeni önlemlerin alınması gerekiyor.


 
1-Digor ilçeleri başta olmak üzere Kars genelinde yaşanan kuraklık nedeniyle köylüyü ve esnafı içine girdiği ekonomik sıkıntıdan kurtarmak için bir projeniz var mı?
2-Kredi borçlarının ertelenmesi düşünülüyor mu?
3- Yaşanan kuraklığın köylüyü ve esnafı mağdur etmemesi için alınan önlemler var mıdır?
4-Kredi alamayan yurttaşlar için yeniden kredi alma kolaylığı sağlamak için bir projeniz var mıdır?” Dedi.

 

Tacettin DURMUŞ:kagizmanfm.com 

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber