KARS       IĞDIR      KAĞIZMAN      SARIKAMIŞ       SELİM      SUSUZ      AKYAKA      ARPAÇAY      DİGOR      ARDAHAN       VEFAT EDENLER   
 
Ana Sayfa > AKYAKA

KARS’TA TÜMÜLÜS
28 Mayıs 2011
KARS’TA TÜMÜLÜS
Fontu Büyült Fontu Küçült 100%

Köydeki çocuklar, tümülüs kalıntılarından fışkıran insan kafataslarıyla futbol, kemikleriyle de çelik çomak oynuyor.
 

Cumhuriyet Halk Partisi Kars milletvekili adayı Saffet Özdemir, Ermenistan sınırına 17 kilometre mesafede bulunan Akyaka ilçesinin eski adı Möküs, iyeni adı Üçpınar olan köyünde seçmenlerine partisinin seçim programını anlatmak için gittiğinde çocukların insan kemikleri ile oynadığı görünce gözlerine inanamadı.

 

Bu nedenle köyde inceleme başlatan Özdemir, binyıllar önce Kars ve çevresinde uygarlık kuran Urartulara ait olduğunu düşündüğü Tümülüs’ten fışkıran kemikler olduğuna karar verdi.

 

Özdemir; binlerce yıl önceden kalma ve binlerce insan iskeletiyle dolu bir Tümülüs’ün devlet tarafından iş makineleriyle taşınarak köy için yapılan köprü yoluna hafriyat malzemesi olarak kullanıldığını öğrendi. Daha sonra bu köyde yaşanan içler acısı manzarayı tesadüfen orada bulunan Habertürk muhabiri Tacettin Durmuş ile paylaştı.

Özdemir daha sonra karşılaştığı manzarayı gazeteci Tacettin Durmuş ile birlikte olay yerindeki yaşlı köylüler ve çocuklara durumu sorarak Tümülüs’ün iş makineleriyle sökülerek köprüye yol yapıldığını ve bu yönde büyük bir ihmal yaşandığına karar vererek sorunu medyaya taşımaya karar verdiğini belirterek açıklamada bulundu.

 

Ermenistan sınırına çok yakın bir köy olmasına rağmen içerisinden insan kemiklerinin fışkırdığı dağın Türklere veya Ermenilere ait bir toplu mezar olmadığının altını çizen Özdemir, “Eğer bu dağ bir toplu mezar olaydı bu kemikler çukur bir alana bulunurdu. Fakat kemikler insan yapımı bir yükseltiye ve açık bir alana gömülmüş. Bu nedenle kesinlikle toplu mezar değildir.” dedi.

 

Seçimlerden önce Üçpınar köyüne alelacele yapılan yol için dolgu malzemesi olarak kullanılan ve köy merkezinde bulunan Tümülüs’ten çıkan binlerce insan kemiği ve kafatasıyla köy çocuklarının futbol ve çelik çomak oynaması karşısında şoke olan CHP Milletvekili Adayı Saffet Özdemir yaptığı açıklamada şunları söyledi.

 

KÖYDEKİ ÇOCUKLAR, TÜMÜLÜS KALITILARINAN FIŞKIRAN İNSAN KAFATASLARIYLA FUTBOL, KEMİKLERİYLEDE ÇELİK ÇOMAK OYNUYOR.

 

“Ben CHP Kars milletvekili adayıyım. Buraya seçim çalışmaları nedeniyle geldiğimde çocukların insan kemikleriyle oynadığını gördüm. Bölgeyi biraz olsun incelediğimde bu yükseltinin binlerce yıl önce Kars ve çevresinde uygarlık kurmuş olan Urartulara ait bir Tümülüs olduğunu düşündüm. Fakat bu manzara ile karşılaşınca da insanlığımdan utandım. Yani Devlet burayı kazıyor, buradan hafriyat alıyor ve bir köprü yapımında kullanıyor. Burada yüzlerce, belkide binlerce insanın iskeletleri ortaya çıkıyor. Hatta dağdan insan kemiği fışkırıyor. Sizinde gördüğünüz gibi çocuklar bir insana ait kafatası ile oynuyor. Bu manzara insanlık dışı bir durumdur. Ve devlet bu kemikleri bu şekilde bırakıp gitmiş. Uzman değilim ama bu mezarlığın Müslüman, Rus veya Ermenilere ait değildir ve daha çok bir totem inancına aittir. Muhtemelen de bu yükseltinin altında bir kral mezarı mevcuttur. Kral mezarları o dönemin öteki dünya inancına göre kapatılır ve kralın yakınları, sevdikleri ve askerleri de onun üzerine gömülürdü. Burada sayılamayacak kadar insen kemiği var.

 

İNSAN OLMAKTAN UTANIYORUM, GELİŞMİŞ ÜLKELERDE BU KRAL MEZARI MUTLAKA MÜZE YAPILIRDI

 

Kars’ın her tarafı bir tarihtir. Ama Avrupa’da böyle bir alan olsa orası hemen bir açık hava müzesi haline getirilir ve insanlığa kazandırılırdı. Akyaka Trans Kafkasya’nın en stratejik bölgesidir. Bu bölgede büyük savaşlar yapılmış, kıyımlar yaşanmıştır. Bu bölge insanlarının geçmişe dönük anlıları vardır ve yakınlarını kaybetmişlerdir. Her ne kadar Ermeni soykırımından bahsediliyorsa da aslında bu bölgede Müslüman halka yenlik kıyımın yaşandığı bir gerçektir. Uzman değilim tabiî ki beklide burası bir toplu mezardır. Ama tekrar altını çizerek söylüyorum toplu mezarlar çukur bir bölgede olur ve böylesine açık ve bir insan yapımı bir yükselti de olmazdı. Yalnızca bu köyümüzde olduğu gibi Karsın 384 köyünde de çocukların oyun parkı olmadığı için onlarda bu kemiklerle oynuyorlar.”

 

MUHTAR; “ÇEKİM YAPAMAZSINIZ”

Özdemir ile birlikte çevrede çekim yaptığımız sırada köy muhtarının koşarak yanımıza geldiğini görünce de herhalde muhtar da köyünde yaşanan tarih katliamıyla ilgili olarak dert yanacak düşündük. Fakat büyük bir tepkisiyle karşılaştık. Muhtar ise bizlere karşı tehditler savurarak ‘burada çekim yapamazsınız, ya bu kemikler Ermenilere aitse ne olacak? Diyerek tepkisi ortaya koyarak derhal telefonun sarılarak Akyaka Kaymakamı Akif Pektaş’ı aradı. Bizlerde tartışma olmasın diye olay yerinden ayrılarak CHP’nin seçim aracıyla Kars’a dönmek için yola çıktık. Bu arada yol üzerinde Kaymakam Bey ile karşılaştık.

 

KAYMAKAM, “OLAYI SEÇİM MALZEMESİ YAPMAYIN”

 

CHP Milletvekili adayını ve beni “çay içmek için”  makamına davet eden Akyaka Kaymakamı Akif Pektaş basının özgür olduğunu fakat olayın bir seçim malzemesi yapılmaması gerektiğini vurguladı. Pektaş’ın makam odasında yapılan sohbet sırasında ise duruma tepki gösteren CHP Milletvekili Adayı Saffet Özdemir, Üçpınar köyünde yaşanan olayın devlet eliyle yapılan bir tarih katliamı olduğunun altını çizerek, “Tümülüs ten çıkan binlerce insan kemiği ile çocukların oyun oynamasından rahatsızlık duyarak insanlığımdan utandım. Köy meydanındaki bu durumun köy çocuklarının ruh sağlığını etkilemesi kaçınılmazdır. Köyün her tarafını insan kemikleriyle doludur. Neden yıllarca ihmal edilmiş ve tarih ve maneviyat yok edilmeğe çalışılmış. Hani Türkiye çağ atlamıştı, hani Türkiye’de kişi başına düşen milli gelir 20.000 dolarlara çıkmıştı? Madem devletimiz bu kadar zenginleşmiş, Üçpınar köyünde çocuklara oyun sahası niye yapılmamış da çocuklar atarlının kemikleri ile çelik çomak oynuyor.” diye konuştu.

 

KÖYLÜLER NE DEDİ?

 

İçerisinden binlerce insan kemiği fışkıran dağın daha önce köprü yapımı için iş makineleriyle yarılarak taşınmasından rahatsızlık duyan köylüleri ise tepkilerini ortaya koyarak şunları söylediler. “Burasına çok yazık oldu taşıyıp götürdüler. Büyüklerimiz burasının ziyaret olduğunu anlatırlardı. Sanki burada büyük zatlar yatarmış gibi anlatırlardı. Sonrada kötü oldu eştiler buraları. Devlet toprakları kemiklerle birlikte köprüye götürüp doldu yaptı. Birçok kemiği de bizler tekrar çukur eşip gömdük. Bildiğimiz kadarıyla burada sayısız mezarlar var. Hatta eskiden de olduğu gibi dağın etrafında taş yapılar da vardı. Çocukların burada oynaması doğru değil. Burası taşınırken engel olmak istedik ama fayda vermedi ve burayı taşıyıp götürdüler. Yetkililer bu işe bir el atsın.”

 

KRAL MEZARI YOL YAPIMI İÇİN TAŞIYAN İŞ MAKİNESİ OPERATÖRÜ VİCDANEN RAHATSIZ OLUP İŞ MAKİNESINI KULLANMAYIP BIRAKIP KAÇMIŞ

 

Köylülerin anlattığına göre; Tümülüsü yıkan ve Tümülüsün bir bölümünden yüzlerce kamyon hafriyat alan ve binlerce insan iskeletini yollara seren iş makinesinin operatörü gördüğü bu manzara karşısında “bunlar insan kemikleri, günahtır, ben bu işi daha fazla yapamam” diyerek iş makinesini bırakıp olay yerini terk etmiş.  İş makinesini kullanacak başka bir operatör bulunamayınca kral mezarı olduğu gibi bırakılmış. Fakat şu anda ortada kalan manzaraya göre Kral Mezarının yarısı yok. Yine köylülerin anlattıklarına göre “aslında köylüler o tepeyi bir kutsal mekan olarak bilirlermiş, hastalar şifa bulmak için oraya gelip mum yakar, dua ederlermiş; köy tellalları O tepenin üstüne çıkıp muhtarlığın bildirilerini tüm köylüye, duyduk duymadık demeyin diyerek okurlarmış, ama bir gün devlet oraya gelmiş ve yol için gerekli hafriyat malzemesini O tepeden almaya başlamış, iş makinelerinin çalışmaya başlamasıyla birlikte tepeden adeta insan iskeletleri fırlamış, binlerce insan iskelet kemiği kamyonlarla taşınarak yol malzemesi olarak köy yollarına serilmiş, köy yolları insan kemikleriyle doluymuş”. Köy sokaklarında ve civarında dolaşan insanlar bugün insan kemiklerinin üzerinde yürüyorlar.

 

 

ÇOCUKLAR, ATALARINA AİT KEMİKLERLE OYNUYOR

 

Saffet Özdemir’in seçim çalışmalarına destek vermek için orada bulunan Orta Doğu Teknik Üniversitesi mensuplarınan kardeşi Füreyya Özdemir de gördüğü manzaradan çok etkilendiğini belirterek, “Bende buraya kardeşimle birlikte seçim çalışmaları nedeniyle geldim ve karşıtlığım manzara karşısında bir insanlık ayıbı ile karşılatıştım. Bende bu böleninin bir insanıyım. Belki de dedelerimizin kemikleri torunlarının oyuncağı olmuş durumda. Bu süre içerisinde nasıl olurda bu sorun üzerine farkındalık yaratırım diye düşündüm ve medya marifetiyle bu sorunu kamuoyu ile paylaşırız diye düşündüm. Umarım yetkililer yıllardan beridir ihmal edilmiş tarihi, kültürel manevi değere sahip çıkar ve burayı insanlığa kazandırırlar. Ama çok yazık ki buradaki halkımız belki de dedelerimize ait bu kemikleri be mezarlığı kanıksamış haldeler. Bu kısa süre içerisinde gördüm ki çocuklar dedelerinin kafataslarıyla top oynuyor ve diğer kemikleriyle de adeta çelik çomak oynuyorlar. Köylüler ve hayvanlar insan kemikleri üzerinde yürüyor ve mezarlara ait kemikler üzerinde yürüyorlar ve bu kemikleri ellerine alıp hayatın bir parçası haline getiriyorlar. Doğal bir olaymış gibi yaşıyorlar.”dedi. 

 

HABER : Tacettin DURMUŞFacebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*
E-posta*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)
Yorum*


(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 

Diğer AKYAKA Haberleri

Başlık Tarih
 
Akyaka'da kaçak göçmen çalıştırana ceza!22 Haziran 2018
Akyaka’da kavga: 10 yaralı09 Mayıs 2018
Elektrikle balık avlayan 4 kişi yakalandı02 Mayıs 2018
Akyaka Belediye Başkanı vefat etti12 Nisan 2018
Akyaka Belediye Başkanı vefat etti12 Nisan 2018
AK Parti Akyaka Danışma Toplantısı Yapıldı23 Ocak 2018
Vali Doğan Duyarsız Kalmadı15 Aralık 2017
Akyaka'Da Ekmek Pişireyim Derken Evini Yaktı15 Kasım 2017
Kars’ta fırtına çatıları uçurdu11 Eylül 2017
Akyaka’da 11 Bin 685 Adet Kök Kenevir Ele Geçirildi11 Ağustos 2017
Akyaka Yolu Asfaltlanıyor23 Temmuz 2017
Kars'ta Hayvan Hırsızlığı19 Nisan 2017
Kaymakam Kaya Görevden Ayrıldı27 Mart 2017
Akyaka Kaymakamından Veda Mesajı04 Ocak 2017
Kars Valisi Türkiye-Ermenistan sınır hattında incelemede bulundu16 Kasım 2016
Vali Doğan Akyaka’da muhtarlarla buluştu16 Kasım 2016
Türkiye-Ermenistan sınır hattında incelemelerde bulundu14 Kasım 2016
Akyaka’da kurtuluş coşkusu03 Kasım 2016
Akyaka kaymakamı tutuklandı,05 Ağustos 2016
Görevden Uzaklaştırılan Kaymakam Gözaltına Alındı!01 Ağustos 2016
Akyaka Okuyor’ projesi kütüphaneye ilgili artırdı18 Mayıs 2016
Kars-Akyaka arası DMU SET seferleri başlıyor!17 Mayıs 2016
Akyaka’ya Z-Kütüphane11 Mayıs 2016
Akyaka Okudu, Ödüller Sahiplerini Buldu!05 Mayıs 2016
Akyaka Ziraat Odası’nda süt kampanyası23 Mart 2016
“HUZURLU OKUL HUZURLU TOPLUM PROJESİ” DEĞERLENDİRME TOPLANTISI21 Mart 2016
Bu Mezarlıktaki Taşlar Konuşuyor!12 Şubat 2016
Akyaka’da Merkez İstasyon Camii açılışı yapıldı12 Ocak 2016
AKYAKA, BU YILDA OKUYACAK24 Aralık 2015
Akyaka’da 4 dakikada hayat kurtulacak!12 Aralık 2015
Köylerin çatıları yerle bir oldu17 Kasım 2015
Mehteran Takımı Coşturdu06 Kasım 2015
Akyaka’da Kurtuluş Coşkusu05 Kasım 2015
Akyaka’da teröre tepki yürüyüşü11 Eylül 2015
Başkan Toptaş: Akyaka’da Altyapı Sorunu Çözülüyor30 Ağustos 2015
Akyaka köyleri güzelleşiyor!29 Temmuz 2015
Birlikte oruç, birlikte iftar04 Temmuz 2015
Yaz Kur’an Kurslarına Kaymakam Ziyareti04 Temmuz 2015
Akyaka’da ana sınıflarında ağız ve diş sağlığı03 Haziran 2015
AKYAKA’DA TÜBİTAK BİLİM FUARI29 Mayıs 2015
70. Yıl TÜBİTAK Bilim Fuarı23 Mayıs 2015
Şoförler Eğitimle Bilinçleniyor16 Mayıs 2015
Akyaka’da annelere özel gün14 Mayıs 2015
Akyaka’da eğitim faaliyetleri20 Nisan 2015
Akyaka Kitap Okuyor20 Nisan 2015
Akyaka Milli Eğitim’den RAM’a ziyaret10 Nisan 2015
Vatan Partisi Akyaka ilçe binasını törenle açtı25 Mart 2015
AKYAKA’DA EĞİTİM MASAYA YATIRILDI16 Şubat 2015
Akyaka’nın iyi çocuklar ödüllendirildi22 Ocak 2015
AK Parti Akyaka ilçe teşkilatında kongre heyecanı10 Kasım 2014
Akyaka Emniyeti, Projeleriyle Sempati Topluyor27 Ekim 2014
Vekillerden Akyaka Kaymakamına “Hayırlı olsun” ziyareti29 Eylül 2014
Akyaka’da öğretmenlere motivasyon gezisi16 Eylül 2014
Kaymakam Uğurlu, veda etti!09 Eylül 2014
Karslı anne iki çocuğuyla yan yana toprağa verildi21 Ağustos 2014
Hint kenevirleri ele geçirildi14 Ağustos 2014
Akyaka’da esnaflar bilgilendirildi10 Ağustos 2014
Akyaka’da çöp sorunu09 Haziran 2014
Akyaka’da tarihi bina çürümeye terk edildi09 Haziran 2014
Minareyi yıldırım vurdu08 Haziran 2014
Liselilerin şiir aşkı07 Haziran 2014
Eğitime desteğe teşekkür edildi03 Haziran 2014
İnek sürüsüne yıldırım düştü22 Mayıs 2014
Akyaka haberleri16 Mayıs 2014
Engellilerin askerlik sevinci12 Mayıs 2014
Emeği Ödenmez Annelerimizin10 Mayıs 2014
Akyaka güzelleşiyor!09 Mayıs 2014
Akyaka’dan haberler07 Mayıs 2014
Öğrencilerin tablet sevinci29 Mart 2014
Kurumlar kardeş oldu, çocuklar mutlu oldu29 Mart 2014
Bakan Yıldız, müjdeyi Ermenistan sınırından verdi22 Mart 2014
Akyaka’nın yaylalarına elektrik sözü22 Mart 2014
Başarılı öğrencilere ödül18 Ocak 2014
Akyaka’da kıyafet yardımı14 Ocak 2014
Akyaka’da kar manzaraları Kars’ta dev buz sarkıtları08 Ocak 2014
Ermenistan’la Sınır Görüşmesi yapıldı03 Ocak 2014
Akyaka’da Hayvan Dezenfeksiyon Ünitesi kuruldu20 Aralık 2013
HAYVAN DEZENFEKSİYON ÜNİTESİ11 Aralık 2013
Akyaka Tanıtım Filmi yayında05 Aralık 2013
Akyaka Karahan Köyü hakkında01 Kasım 2013
Kars’ta su değirmeni büyük rağbet görüyor31 Ekim 2013
Kars’ta bayramlaşma sınır ilçesi Akyaka’da başladı16 Ekim 2013
Pancar Kampanyası Akyaka kantarında başladı11 Ekim 2013
Şans 56 kişiye güldü05 Ekim 2013
Taşımalı şoförlere seminer verildi23 Eylül 2013
Akyaka’nın yeni öğretmenleri ilk dersi Bakan Avcı’dan aldı13 Eylül 2013
MHP Akyaka ilçe binası açıldı02 Eylül 2013
Akyaka’da sergi heyecanı31 Mayıs 2013
Akyaka’da Kutlu Doğum coşkusu 24 Nisan 2013
Tren rayına taştan barikat kurdular, 60 yolcu ölümden döndü12 Nisan 2013
Akyaka cemaati cami sorunuyla karşı karşıya!27 Mart 2013
Kılıç: Çözüme herkes destek vermeli!26 Mart 2013
AK Parti’nin Akyaka ziyareti26 Mart 2013
Akyaka’da Şeker Pancarı konuşuldu19 Mart 2013
Kars Akyaka yolu tipi ve sise teslim30 Ocak 2013
Akyaka’da karne heyecanı25 Ocak 2013
Akyaka’dan İŞKUR’a Teşekkür21 Ocak 2013
Akyaka Kaymakamının köy ziyaretleri06 Aralık 2012
Akyaka’da gebe düve dağıtımı18 Ekim 2012
Akyakalılar Adliyelerini geri istiyor18 Haziran 2012
Yılsonu sergileri büyük ilgi görüyor29 Mayıs 2012
Akyaka’da ilköğretim öğrencileri yılsonu etkinliği düzenledi24 Mayıs 2012
Akyaka Çöpyaka Çiçekyaka22 Mayıs 2012
Dünya Göçmen Kuşlar Günü Kuyucuk’ta kutlandı20 Mayıs 2012
Akyaka Müftülüğü Ani’de17 Mayıs 2012
Akyaka oldu ''Çöpyaka''!08 Nisan 2012
Akyaka'da Çürük Binalar Yıkılıyor01 Nisan 2012
Akyaka fethe doymadı12 Mart 2012
Kars eğitim alanında hizmete muhtaç bir şehir ,12 Mart 2012
Akyaka’da oyuncak dağıtımı yapıldı23 Şubat 2012
AKYAKA’DA 23 ÖĞRETMEN GÖREV BAŞINDA 20 Şubat 2012
Camide korkutan yangın,06 Ocak 2012
ŞİİR YAZMAYA BAŞLAYAN BİR KAĞIZMANLI06 Ocak 2012
Türkiye Şehitleriyle Yürüyor05 Ocak 2012
Kağızman Bebekleri Yeni Kostümüyle,05 Ocak 2012
Kağızman’daki Çeyiz Kesinti Geleneği Bilimsel Bir Araştırma Konusu Oluyor!04 Ocak 2012
Sarıkamış Şehitlerini anma hazırlıkları başladı 28 Aralık 2011
Kars'ta Eski Hekimevi yıldızlı otel oluyor27 Aralık 2011
Erdal Erzincan bugün Kars'ta 23 Aralık 2011
KARS'TA DOKUMACILIK KURSU21 Aralık 2011
I. Dünya Savaşı'nda En Büyük Kara Harekâtı Sarıkamış'ta Yapıldı21 Aralık 2011
Kars’ta yemek kültürü18 Aralık 2011
Uğur Arslan'ın Kağızmanda çektiği klip,(video)20 Kasım 2011
Kışlık Ürünler Satışa Sunulmaya Başladı15 Kasım 2011
Kars'ta “Bir Kadın Tanıdım” adlı diziye tepki yağıyor.15 Kasım 2011
Akyaka Belediye Başkanı Hayrullah Bulut hayatını kaybetti12 Kasım 2011
DESTANINI YAZDI MUSTAFA TURAN10 Kasım 2011
Kağızman'da bayramlaşma (video)07 Kasım 2011
Kağızman'da Bayram 07 Kasım 2011
Ahmet ARSLAN ve Prof. Dr. Yunus KILIÇ’ın Kurban Bayramı mesajları,05 Kasım 2011
Erdoğan Yıldırım'ın Bayram Mesajı05 Kasım 2011
Kağızman Belediyesinden yardım kampanyası,31 Ekim 2011
Kars'ın Kurtuluş Töreni31 Ekim 2011
KARS'TA KÜLTÜR MERKEZİ AÇILDI29 Ekim 2011
Berfo Nine için Türkü bestelendi 24 Ekim 2011
Kağızman'da Kapari Hasatı23 Ekim 2011
Uluslararası Sempozyumda Kağızman Konuşuldu23 Ekim 2011
Kars'ta Erişte Günleri18 Ekim 2011
Kağızman'da Uzun elma festivali yapıldı,15 Ekim 2011
Sarıkamış'ta Hanımlara Turşu Yapma Eğitimi12 Ekim 2011
LAÇIN SANA NE SÖYLESİN?11 Ekim 2011
KAĞIZMAN BALINA NAZAR MI DEĞDİ?11 Ekim 2011
1. Kağızman Uzun Elma Şenliği10 Ekim 2011
KAĞIZMAN'DA YABAN HAYATI GELİŞTİRME SAHASI TOPLANTISI YAPILDI,04 Ekim 2011
KAĞIZMAN’IN DÜŞMAN İŞGALİNDEN KURTULUŞUNUN02 Ekim 2011
KAĞIZMAN ŞAH ELMASI EYLÜL’DE ÇİÇEK AÇTI25 Eylül 2011
Kars maralının yıldızı yükseliyor 23 Eylül 2011
Kağızman’da En Güzel Cami Bahçesi 23 Eylül 2011
Kars’ta kazlar görücüye çıktı22 Eylül 2011
KAĞIZMAN KAYA TUZU GUATR İÇİN ŞİFA22 Eylül 2011
ERCİŞ DOMATESİ KAĞIZMAN’DA SEVİLDİ22 Eylül 2011
İNEĞİ VAR AHIRI YOK21 Eylül 2011
Kars’ta Ahilik Haftası kutlamaları başladı 21 Eylül 2011
Halk Oyunları Türkiye Şampiyonası ödül töreninde kavga çıktı.18 Eylül 2011
Farkına var ayrılık nasıl bir şey13 Eylül 2011
Kağızman’ın bereketli pazarı 13 Eylül 2011
Ermeniler Kars'ta Ayin Yaptı13 Eylül 2011
Kağızman'da gelenek, ve göreneklerimiz,11 Eylül 2011
Nesibe ile Çağrı'nın Düğünü10 Eylül 2011
Oluklu Göleti kuruyor 10 Eylül 2011
Yasin ve Nurgül çiftinin muhteşem duğunu,05 Eylül 2011
Kağızman'da Susam Taşı Bulundu04 Eylül 2011
Nuroş'un Mezarı Şiirle Süslü04 Eylül 2011
AV SEZONU AÇILIYOR,31 Ağustos 2011
Kağızman'da bayramlaşma (video)30 Ağustos 2011
Tekcan'dan Bayram Mesajı28 Ağustos 2011
Behcet GÖNÜL güven tazeledi28 Ağustos 2011
Kaymakamımızın Ramazan Bayramı Mesajı27 Ağustos 2011
Kadir Gecesi mesajı25 Ağustos 2011
Kaymakam Şuayip Gürsoy İftar Çadırında,23 Ağustos 2011
Erdoğan: Bu devran böyle gitmeyecek22 Ağustos 2011
Kars'ta Balıkta Ramazan Bereketi Yaşanıyor22 Ağustos 2011
HALİFE NUMAN’IN GİRESUN’LU TORUNU KAĞIZMAN’DA20 Temmuz 2011
Kars Turizmine Bir Yenisi Daha Eklendi20 Temmuz 2011
Kars'ta Aşıklık Geleneği Ramazanda Canlanacak 18 Temmuz 2011
Kağızmanlı Emirhan Yıldırım 240 Gündür Kayıp18 Temmuz 2011
Aras Nehri'nde Yayın Balığı Bereketi 18 Temmuz 2011
Ezan Çiçeği Kağızman’ı Sevdi18 Temmuz 2011
Kars Kalesi Yıkılıyor15 Temmuz 2011
kandil mesajı14 Temmuz 2011
BELKİ BİR GÜN14 Temmuz 2011
Kars'ta Kadın Arıcılar 13 Temmuz 2011
KAĞIZMANLI ARICILAR TEDİRGİN11 Temmuz 2011
Sarıkamış Şehitleri'ne Yürüdüler11 Temmuz 2011
Kağızmanlı Ozanlar Yazılıkaya’da Buluştu 11 Temmuz 2011
KAĞIZMAN'DA KOMŞU MEZAR YAPIMI06 Temmuz 2011
KAĞIZMAN ÇİLEĞİ BAŞKA BİR LEZZET06 Temmuz 2011
Sarıkamış Milli Park’ta Rehabilite Çalışmaları 06 Temmuz 2011
TEZGAHLARDA CAMEKANLAR YOK ARTIK05 Temmuz 2011
ÇEŞME TAŞI İŞÇİLİĞİ ÖLDÜ MÜ?05 Temmuz 2011
Değerli okurlarım, Can Dostlarım ;05 Temmuz 2011
KAĞIZMAN'DA NALBANTLIK CAN ÇEKİŞİYOR05 Temmuz 2011
Kars'ta Tütün Kontrol Ekipleri Toplantısı05 Temmuz 2011
Kars'ta Amerikan Rüzgarı Esecek05 Temmuz 2011
koçköyü’nde Renkli Festival05 Temmuz 2011
Vali Kara: Biz aslında “Kars” ailesiyiz 01 Temmuz 2011
Tam kapasiteli hizmet 01 Temmuz 2011
6. ULUSLAR ARASI KARS AŞIKLAR BAYRAMI SONA ERDİ30 Haziran 2011
KARA YAĞMURUMA ÜMİTLİ BİR GÜNEŞ30 Haziran 2011
BTK Demiryolu Projesi’nin Önemi 30 Haziran 2011
Kaymakam Gürsoy'dan Bal Desteği30 Haziran 2011
Dünya'ya Açılacak Markalar Kars'tan Çıkacak30 Haziran 2011
Kağızman’da Köylüler Yaylaya Çıkmaya Başladı 30 Haziran 2011
Iğdır ve Kağızman'da Kiraz Hasadı Başladı29 Haziran 2011
Kağızman'da Sıcak Havalar Bunaltıyor29 Haziran 2011
Sarıkamış’ta Bulunan Büyük Çayır Mantarı İlgi Odağı Oldu29 Haziran 2011
OZAN TEKİN TİKTAŞ KAĞIZMAN’I ZİYARET ETTİ27 Haziran 2011
Kars'ta Aşıkların Bayramı Üçüncü Gününde27 Haziran 2011
Kars'ta Hukuk Mahkemeleri Kanunu Toplantısı27 Haziran 2011
Kars'ta Aşıklardan Sokak Konserleri 24 Haziran 2011
Murat Çobanoğlu Mezarı Başında Anıldı24 Haziran 2011
Kars Aşıklar Bayramı Bugün Başlıyor24 Haziran 2011
Cavit Tebrizli Kars’ta Konser Verecek 22 Haziran 2011
Kars'ta Kene Paniği22 Haziran 2011
Ardahan'ı Aşıklar Şenletti22 Haziran 2011
Kars'ın Tarihi Muradiye Hamamı Yıkılıyor22 Haziran 2011
Kars Milletvekili Kılıç Sergi Açtı22 Haziran 2011
Aşık Karataş’tan tepki 22 Haziran 2011
AYDIN OLMA SORUMLULUĞUNU DUYUMSATAN 22 Haziran 2011
Kars'ta Çicek Açtı22 Haziran 2011
6. Kars Aşıklar Uluslararası Bayramı Başlıyor 22 Haziran 2011
Kars’ta Şah Kaldırma Geleneği 22 Haziran 2011
Koyunyurdu Köyünü Domuz Sürüsü Bastı21 Haziran 2011
95 Gün Sonra Kars’a Döndüler21 Haziran 2011
Aşıklar Tanrıkulu\'nun juri başkanlığına tepkili21 Haziran 2011
Sarıkamış Kızılay Derneği Babaları unutmadı20 Haziran 2011
Kanadalı Doukhoborlar köklerini arıyorlar20 Haziran 2011
İNGİLİZ YAZAR PAT YALE KAĞIZMAN’DA20 Haziran 2011
Kars'ta Ani Gravürleri Sergisi20 Haziran 2011
HALICILIK KURSUNA YOĞUN İLGİ15 Haziran 2011
KIRMIZI ETİN OLMAYIŞI CİVCİV SATIŞINI ARTTIRDI,15 Haziran 2011
Kars’ta ki İnsanlık Anıtı Kaldırıldı15 Haziran 2011
TIRPANLAR DA YENİLDİ14 Haziran 2011
ÖYLE ÇOK DİNLEDİK Kİ12 Haziran 2011
Kars'ta “Faydalı İnsan Projesi” Ödül Töreni10 Haziran 2011
Kars'ta “Giymiyorsan Giydir” Kampanyası08 Haziran 2011
İsmek'ten Kağızman'a Sanatsal Destek07 Haziran 2011
Yaşar Alptekin’den Namaza Çağrı05 Haziran 2011
Ahmet Aslan Pazar.Günü saat18.00'de Kağızman FM'de04 Haziran 2011
KÜLTÜRÜNE SAHİP OLMAYAN SİYASET 04 Haziran 2011
YAŞAMA TUTUNAN YAŞLI BİR SÖĞÜT 04 Haziran 2011
Bayrak Ana Yine Yollarda03 Haziran 2011
Kars Kızılay’ı Kandilde Lokum Dağıttı 03 Haziran 2011
Kars'ta Aynalı Köşk’te İlk Konser 03 Haziran 2011
YETER !.. BENİ BUNALTTINIZ !..02 Haziran 2011
Yarın Regaip Kandili01 Haziran 2011
Kars’ta Arıcılık Günü Semineri01 Haziran 2011
İKTİDARIN UFKU DARALIYOR01 Haziran 2011
Kafkas Türk Halkoyunları Ekibi Türkiye Finaline Gidiyor30 Mayıs 2011
Kars İşkur'da Girişimcilik Kursu Başladı30 Mayıs 2011

KAĞIZMANFM CANLI DİNLE


PLAYER TUŞUNA BAS,KAĞIZMANFM CEPTEN CANLI DİNLE,


Facebook Beğen
Menü
Haber Editörü

           Ali Çelik

     0 538 37509 43

HUKUK DANIŞMANLARIMIZ :

Av:Seyfettin Kan

0 535 830 96 49
________________

Av: Kasım Yıldız          

0 532 287 84 08    
________________      

HESAP NO:İBAN:
IBAN: TR260001000343297626465001

____________ 

KAĞIZMAN'DA NOBETCİ ECZANELER

BU HAFTAKİ NÖBETCİ ECZANELER

PAZARTESİ-ŞİFA ECZANESİ

SALI--NUR ECZANESİ

CARŞAMBA-ALTUN ECZANESİ

PERŞEMBE--ARAS ECZANESİ


CUMA---KAĞIZMAN ECZANESİ

CUMARTESİ,YASİN ECZANESİ

PAZAR--TAMER ECZANESİ

BİZLERDE KAĞIZMANFM OLARAK HASTALARA ACİL ŞİFALAR DİLERİZ,

..
Üye Paneli
E-mail
Şifre
 
   
  Yeni Üye | Şifremi Unuttum
En Çok Okunan
Video Galeri
En Çok Yorumlanan
Foto Galeri
Takvim
Bugünkü Gazeteler
Anasayfa | Gazeteler | Foto Galeri | Video Galeri | Sohbet Odası
CH