KAPANMA İDDİASINA YÜKSEKOKULDAN AÇIKLAMA

21 Eylül 2017
0 Haber Yorum

18/09/2017 tarihinde yayımlanan “ Kağızman Meslek Yüksekokulu Kapanıyor mu?” başlıklı habere Yüksekokul yönetimi tarafından yapılan açıklama.


18/09/2017 tarihinde yayımlanan “ Kağızman Meslek Yüksekokulu Kapanıyor mu?” başlıklı habere Yüksekokul yönetimi tarafından yapılan açıklama.
Yüksekokul Müdürü Yrd.Doç. Dr. Yunus ZENGİN konuya yönelik yapmış olduğu açıklamada; Kağızman Meslek Yüksekokulunun 1997 yılında Eğitim ve öğretim hayatına başladığını, eğitim hayatına başladığı tarihten bu yana hem yerel hem de ulusal bazda sektörde ihtiyaç duyulan nitelikli ara eleman ihtiyacını karşılamakta ve bunu hala ilk günkü şevk ve arzu ile sürdürmektedir. Eğitim hayatına başladığı günden itibaren günün koşullarına uygun açmış oldukları programlarla o dönemdeki bütün olumsuzluklara rağmen öğrenci sayısını yaklaşık olarak 1200’ e kadar yükseltmiştir. Ancak son dönemlerdeki eğitim politikası çerçevesinde her ilde üniversitelerin açılması, bu üniversitelerin bünyesinde açılan meslek yüksekokullarındaki programların aynı yada benzerliği bu alanda ciddi rekabet durumunun yaşanmasına neden olmuştur.  Verilen eğitim kalitesi yönünden aynı branşlarda faaliyette bulunan diğer MYO’lar ile çok ciddi anlamda üstünlüğe sahip olmamıza rağmen, Yüksekokulumuzun içerisinde bulunduğu coğrafik koşullar, ulaşım, iklim, KYK yurdunun olmayışı, ilçe halkından bazı kesimin öğrenciye bakış durumu/davranışıve bunlardan ziyade en önemli sorun olan terörle ilçenin adının sürekli olarak yerel ve ulusal medyada anılması,tercih aşamasında öğrencileri ve özellikle velileri tedirgin ederek tercih edilmemizde ciddi sorunların yaşanmasına neden olmuştur. Bu sorunlar ile başa çıkma aşamasında ciddi anlamda tedbirler alan Yüksekokul Yönetimi günün koşullarına uygun programlar açarak öğrenci mevcudunu korumaya çalışmış ve bu anlamda da başarılı da olmuştur.
Yapılan yerel haberde iddia edilen ve merak edilen soruya gelecek olursak, bu yıl yapılan üniversite sınav sonuçları neticesinde kamuoyuna da yansıdığı üzere sınava giren 1.846.880 adaydan ilk etapta 852.104,  ek tercih sürecinde de 322.014 öğrencinin tercih hakları olmalarına rağmen tercih yapmadıkları görülmektedir.  Türkiye genelinde faaliyette bulunanve bizlerden daha iyi olanaklara sahip köklü üniversiteleri de etkileyen bu sorun, tüm üniversitelerin özellikle belli bölüm ve programlarda ciddi öğrenci kontenjanı kaybına neden olmuştur. Yaşanan bu durumdan yukarıda ifade edilen sorunları da baz aldığımızda Üniversitemiz ile birlikte yüksekokulumuz da etkilenmiş ve bu yılprogramlarımıza 72öğrenci tercihte bulunmuştur. Karşılaştığımız bu durum Yüksekokulun kapanması için sebep değildir. Nitekim Yüksekokulumuzun öğrenci mevcudunda geçmişyıllarda da düşüşler yaşanmış olup o dönemde KAPANMADIĞI gibi bugünde KAPANMAYACAKTIR. Ayrıca, yine haberde iddia edilen kapanma/kapatılma iddiası eğer doğru ise var olan birime ilaveten  2015 yılında Kağızman’da hayali kurulan dört yıllık Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu neden açılsın?Böyle bir uğraşın içerisine neden girilsin?4 yıllık Uygulamalı bilimler yüksek okulununa 2 yıldır öğrenci alımlarının olmayışı nedeni Bütün üniversitelerde yaşanan öğretim üyesi (En az Yardımcı Doçent Doktor) teminindeki sıkıntılardır. Bunlarıda aşmak için başta okul yönetimi olmak üzere tüm üniversite yönetimi neden seferber olsun?  Tüm bu çabalar ortaya atılan bu iddiaları bir kez daha asılsız kılmaktadır.
Bilinmelidir ki; Üniversite Yönetimimiz kuruluşundan bu yana hem Kağızman Meslek Yüksekokuluna hem de Uygulamalı Bilimler Yüksekokuluna özel ilgi ve alaka göstermiş, birimlerimizin her türlü ihtiyacında her daim yanında olmuşlardır.Bu ilgi ve alakadan güç alan Müdürlüğümüz, Meslek Yüksekokulu bünyesinde hâlihazırda mevcut bulunan Maliye, Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı, Sağlık Kurumları İşletmeciliği ve Bankacılık ve Sigortacılık bölümlerimize ilave olarak alt yapıları ve ihtiyaç duyulan öğretim elemanları tamamlanmış bulunan Sosyal Hizmetler, Çağrı Hizmetleri, Tıbbı Laboratuvar Teknikleri ve Eczane Hizmetleri Programlarına öğrenci alımları önümüzdeki dönem içerisinde, bir sonraki dönemde de alt yapısı hazırlanmış beş güncel bölümü de açarak mevcut yapı geçmiş yıllardan daha iyi bir konuma getirilecektir. Ayrıca bu yıl inşasına başlaması düşünülen KYK’nabağlı 500 kişilik öğrenci yurdunun da en kısa süre içerisinde tamamlanması bu hedeflere ulaşmamızda bizlere kolaylık sağlayacaktır.
Bu bağlamda belirtilen hedeflere ulaşmada Üniversite Yönetimi tarafından bizlere gösterilen desteğin ve güvenin ilçemiz tarafından da gösterilmesi en büyük temennimizdir. Unutulmamalıdır ki üniversiteler ve bağlı birimleri faaliyette bulundukları yöreye sadece ekonomik değil, sosyal ve kültürel olarak da önemli katkılar sunmaktadır. Bu bilinç doğrultusunda kuruluşumuzdan bu yana gereken gayretler fazlasıyla gösterilmiş olup (gereken hoca ve idari personel temini, bölüm ve programların işgücü piyasası ihtiyaçları doğrultusunda sürekli revize edilmesi, öğrencilerin yaşam alanlarının sürekli iyileştirilmesi, mevcut fiziki koşulların iyileştirilmesi vs..)  dış faktörlerin önemli etkisi sonucu yaşanan bazı olumsuzlukların daha vahim boyutlara ulaşmasına vesile olacak  dedikodu, iddia vs. gibi asılsız beyanların hem okulumuza hem de ilçemize fayda sağlamayacağı unutulmamalıdır.Bundan sonraki süreç içerisinde gerek Meslek Yüksekokulumuz gerekse Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu hakkında merak edilen, sorun olarak kabul edilen hususlar hakkında kamuoyunu yanlış bilgilendirmemek ve ilçede farklı algılar yaratmamak adına okul yönetimiyle irtibat kurulması gereken bilginin doğru temini açısından oldukça büyük önem arz etmektedir.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur….
 
Yrd.Doç.Dr. Yunus ZENGİN
Kağızman Meslek Yüksekokulu Müdürü

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)

Kağızman fm Türkiye Gündemi,

PLAYER TUŞUNA BAS,KAĞIZMANFM CEPTEN CANLI DİNLE,

 
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber