KAISİAD, KAI TANITIM GÜNLERİ İÇİN VALİ DOĞAN VE BAŞKAN KARAÇANTA’DAN MANEVİ DESTEK İSTEDİ

04 Ağustos 2017
0 Haber Yorum

KAISİAD, KAI TANITIM GÜNLERİ İÇİN VALİ DOĞAN VE BAŞKAN KARAÇANTA’DAN MANEVİ DESTEK İSTEDİ


Tacettin DURMUŞ / KAĞIZMANFM
 

Geçtiğimiz günlerde Kars Ardahan ve Iğdır’da ihtiyaç sahibi vatandaşlara tam donanımlı akülü tekerlekli sandalye dağıtan KAISİAD yönetim kurulu üyeleri, bu yıl ikincisi gerçekleştirilecek olan Kars Ardahan Iğdır Tanıtım Günleri için Kars Valisi Rahmi Doğan ve Belediye Başkanı Murtaza Karaçanta’dan manevi destek istediler.

Geçtiğimiz günlerde sandalye dağıtımını gerçekleştirmek için Kars’a gelen Orhan Gökçe başkanlığındaki KAISİAD yönetim kurulu üyeleri, Nurettin Mengükan, Nihat Angışhan, Arif Kalmaz, Yavuz Polatoğlu, Gazi Karakurt, Hadi Akmugan, Ümit Tatar, Aşkın Korkmaz, Ali kılıç, Sait Üstündağ, Halis Köroğlu, Arif Kalmaz, Alihan Akkoç, Fehmi Morkoç ile Üzeyir Engin, Vali Doğan ve Başkan Karaçanta’yı makamlarında ziyaret etti.

İlk önce Kars Valisi Rahmi Doğan’ı ziyaret eden KAISİAD yönetim kurulu üyeleri manevi destek istediler. KAISİAD Başkanı Orhan Gökçe, ziyaret sırasında yaptığı konuşmada, bu yıl yine İstanbul’da Eylül ayıda Kars Ardahan Iğdır Tanıtım Günlerinin ikincisini gerçekleştirmek istediklerini söyledi.

Geçtiğimiz yıl ilki yapılan tanıtım günlerinde bir takım sıkıntılar yaşandığını söyleyen Gökçe: “Sizden bir konuda ricamız olacak. Geçtiğimiz yıl bazı sıkıntılar yaşadık. Yanlış anlaşılmalar vardı. Biz onun çilesini çektik. Tanıtım günlerimiz bu yıl inşallah daha dolu ve verimli geçecek. Sizden maddi değil ama manevi destek istiyoruz.  Geçtiğimiz yıl birçok masrafı kendi bütçelerimizden karşıladık. Siz katılmadınız ama çok görkemli bir etkinlik oldu. Tanıtım günleri ulusal ve yerel basında çok ciddi yer aldı. Tabi içerik bakımından bizim istediğimiz gibi miydi? ve tabii siz olmayınca da bir ayağı topal kalıyor. Bizler yönetim kurulundaki arkadaşlar olarak doyduğumuz topraklarda ki kazanımlarımızı doğduğumuz topraklara aktarmak bir şeyler yapmak istiyoruz. Gerçekten yönetim kurulu üyelerimiz çok bilgili, donanımlı, birikimli ve maddi durumları üst düzey olan  arkadaşlarımızdır. Bizlerin bu bölge ile ilgili ve vatandaşlarımızın yaşam standartlarının yükseltilmesi ile ilgili hayallerimiz var. Bu hayalleri gerçekleştirmek istiyoruz” dedi.

VALİ DOĞAN: “GÖÇ EDENLER,  KARS, ARDAHAN VE IĞDIR’A GELİP FOTOĞRAF ÇEKTİRİP GERİ GİDİYOR”

Kars Valisi Rahmi Doğan’da Bölge halkının birçok beklentileri olduğunu belirterek, Kars, Ardahan ve Iğdır’da doğmuş fakat batıda iş adamı olmuş insanların birçoğunun memlekete gelip gezip sonrada sadece bir fotoğraf çektirip geri döndüklerini söyledi.

Sıla-ı rahimin önemine değinen Vali Doğan: “Siz bu memleketin, bu toprakların çocuklarısınız ve çıkmışsınız gitmişsiniz. Bir ekonomik refaha kavuşmuşsunuz. İnsanların da  burada bir takım beklentileri oluyor  ister istemez. Biraz da bu  bizim dinimizde de böyledir. Akraba ziyareti ve sıla-ı rahim büyük sevabı olan işlerdir. Her ne kadar akrabalık olmasa, hemşehricilik de farklı bir sıla-ı rahimdir. Dolayısıyla burada ki insanların sizlerden beklentileri var.  Bu beklentiler bugüne kadar karşılanmamıştır. Kars’ta kime sorarsanız sorun ‘İstanbul’dan Ankara’dan İzmir’den  ve diğer illerden gelen insanlar, buraya gelip fotoğraf çektirip gidiyorlar” derler. Tabi bu durumda bölge halkının haklı olup olmadığını siz Karslı olarak öz eleştirisini kendiniz yapacaksınız. Buradaki insanların haklılığı da ‘buraya taş koyan kim olursa kıymetini biliyoruz’ şeklindedir. Bunu kendimden biliyorum. Bunu bana çok güzel hissettiriyorlar. Siz yatırımcılar olarak ananızın, babanızın, nenelerinizin ve dedelerinizin topraklarına gelip gitmeniz bile büyük bir  kazançtır ama farklı bir istihdam oluşturabiliyorsanız bir yardım edebiliyorsanız  bu buradaki insanları çok mutlu eder. O yüzden buraları ihmal etmemek lazım. Bu topraklar bizim için çok önemli. Bizim bu topraklarda yaşayan insana ihtiyacımız var. Biz bu topraklardan insanları göç ettirirsek bu topraklar boş kalır. Bu toprakların boş kalmaması, cıvıl cıvıl olması lazımdır. Onun için insanların burada sosyal ihtiyaçlarını, ekonomik ihtiyaçlarını, kültürel ihtiyaçlarını karşılamamız lazım ki adam buradan İstanbul’a göçmesin. Zaten yeteri kadar insan göçmüş. Biz devlet olarak şöyle bakıyoruz. Bir insanın İstanbul’a göç ettikten sonraki maliyeti, Kars’taki maliyetinin 4-5 katı oluyor. Buradan bir Karslı İstanbul’a göçtüğünde bizim orada yol yapalım, park yapalım, transitlerini sağlayalım, şunu bunu hesapladığınızda, bu adamın Kars’taki yaşam maliyetinin 5 katını biz oraya harcıyoruz. Bu yüzden insanları göçe itmememiz, Kars’ta tutmamız lazım. O yüzden çalışıyoruz. Burada birtakım işler yapıyoruz.”dedi.


KARAÇANTA: “KARS, ARDAHAN VE IĞDIR BİRBİRİNE GÖBEKTEN BAĞLIDIR”

 

KAISİAD Heyeti Vali Doğan’ın ardından Belediye Başkanı Murtaza Karaçanta’yı ziyaret etti. Başkan Karaçanta, doyduğu yerleri unutmayan KAISİAD yönetim kurulu üyelerine teşekkür etti. Bölge ihtiyaç sahibi bireylere desteklerinden dolayı teşekkür eden Başkan Karaçanta: “Öncelikle bu yapmış olduğunuz iş hayır işidir. Engelli hemşerilerimizin yanındaolduğunuzu göstermeniz  burada yaşayan hemşerilerimizi mutlu etmektedir. Dolayısıyla doğduğunuz yeri de unutmamış olmanız  da güzel bir şeydir zaten unutulması da  mümkün değil. Doğduğumuz  yerden zorunlu sebeplerle gittiğinizi biliyoruz. Doğduğumuz yerde ki bu sıcaklık, bu bakış, ana rahmi sıcaklığı, toprağın sıcaklığı  gibidir. Ben eminim ki sizlerin çocukları belki hiç Kars’ı görmemişlerdir ama dışarıda her nerede sorulduğunda övünerek Kars’lı olduklarını söylüyorlardır. Efendim niye biz Karslı olduğumuzu söylüyoruz. Biz Kars’ı, Ardahan’ı, Iğdır’ı göbekten bağlıyoruz bit bütün olarak görüyoruz. Çünkü Kars, Ardahan ve Iğdır birbirine göbekten bağlıdır. Sizlere memleketiniz için verdiğiniz bütün emekler için teşekkür ederim.” Şeklide ifadeler kullandı.


 


Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)


PLAYER TUŞUNA BAS,KAĞIZMANFM CEPTEN CANLI DİNLE,

 
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber