KAĞIZMANLI ARICILAR TEDİRGİN

11 Temmuz 2011
0 Haber Yorum

KAĞIZMANLI ARICILAR TEDİRGİN

KAĞIZMANLI ARICILAR TEDİRGİN

 

            2011 ilkbahar aylarının çok yağışlı gitmesiyle sevinen Kağızmanlı arıcılar Haziran son haftasında ve Temmuz ayı ilk haftasında yaşanan aşırı sıcaklık ve esen sam rüzgarları nedeniyle tedirgin oldu.

            Kıble ve Sam rüzgarı olarak tanınan ve güneyden esen sıcak rüzgarlar yüzünden arazinin kuruduğu, kovana taşınan nektarın azaldığı gözlendi. 250 civarında Kağızmanlı arıcının geçim kaynağı olan arıcılık, bal hasadında düşüş yaşanacağından maddi bir kaybın olacağı hesaplandı.

            İlçe arıcılarının bol miktarda bal aldığı senelerde bal fiyatları da ucuz oluyordu. Ancak bu sene bal miktarının az olacağını belirten arıcılar bal fiyatların artacağını söylediler.

            Kağızman’da yaşanan 30 ile 40 derece arası sıcaklığın ekinleri de etkilediği ve kuruttuğu gözlendi. Buğdayların başak tutmasını engelleyen ve otu kökü yakan sam rüzgarı ilçede tarımcılığı büyük oranda zarara uğrattı.

            Ürün hususunda kayıpları olacağını belirten çiftçiler de arıcılar gibi dert yanmaya başladı. Yağmurların yağmasını dileyen arıcılar: Rahmet olmasa eğer, kovanlarımızı bal dolduramadan evlerimize eli boş döneceğiz, dediler.

 

Haber: Sait KÜÇÜK

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber