KAĞIZMAN'IN UZUN ELMASI ARTIK TEZGAHLARDA

09 Kasım 2017
0 Haber Yorum

Kağızman’ın uzun elması tezgahları süslemeye başladı ,

Sadece Kağızman ilçesin de yetişen Uzun Elma bu yılda üreticisini sevindirdi.Yavaş yavaş olgunlaşan uzun elmaları tezgahlara getirilmeye başlandı.

Kağızman'a has uzun elmanın kış aylarının başlaması ile yani yerlere kırağı (karçisesi) düştüğü zaman toplanmaya başladığını fakat bugünden sonra olumsuzluk yaşanmaz ise uzun elmanın tadı ve şekliyle piyasadaki yerini alacağını söyleyen Elma Satıcısı Cesim Çelik."Uzun elmayı Nahçivan taraflarından muhacir olarak Kağızman’a gelen Selesker Şerif icat edip aşıladığı için “Şerif’in Elması” olarak da bilinmekte.

Uzun Elma’nın ağacı Kavak misali uzundur. Elmaları da yumurtadan daha uzundur. Hasat ayı Ekim ve Kasım aylarında yapılmaktadır. Bu elma Nisan ayının sonuna kadar dayanıklıdır.Kağızman sadece uzun elmasıyla değil, daha değişik elma türleriyle de adından sıkça söz ettiriyor.

Şah elması da bunlardan biri. Bu elmanın adı Kağızman’da bağcılığı icat eden Şahbudak’tan kalmıştır. Şabudak’ın ad verdiği bu elma önceleri Şahın Elması olarak adlandırılmış olup sonradan Şah Elması şekline bürünmüştür.

Şahindere Mahallesi’nin adı da bu kişiden kalmıştır. Şah Elması’nın ağacı yüksek ve geniş olup dayanıklı bir ağaçtır. Meyveleri beyaz-al renginde olup iridirler. Dayanığı kışın ortalarına kadardır"dedi

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber