KAĞIZMAN'DA YABAN HAYATI GELİŞTİRME SAHASI TOPLANTISI YAPILDI,

04 Ekim 2011
0 Haber Yorum

YABAN HAYATI GELİŞTİRME SAHASI TOPLANTISI YAPILDI,

 

SARIKAMIŞ KAĞIZMAN YABAN HAYATI GELİŞTİRME SAHASI TOPLANTISI YAPILDI,

 

Kağızman Kaymakamlığı toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıya Kağızman Kaymakamı Şuayip Gürsoy, Kağızman avcılar atıcılar kulubu başkanı Ahmet Nuray Köy muhratları kurum amirleri, Doğa Koruma ve Milli Parklar Mühendisi Ali Vatan Sezer, Çevre ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü Mühendisi Cihangir Altun, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü Av ve Yaban Hayatı Daire Başkanı Yaşar Türkeş ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 Toplantıya katılanlara Sarıkamış ve Kağızman’ın coğrafi yapısından hakkında bilgi veren Doğa Koruma ve Milli Parklar Mühendisi Ali Vatan Sezer, “Kağızman’ın yaklaşık 65 kilometre kuzeyinde başlayan saha, batıda Iğdır, güneyde Digor, doğu ve kuzeyinde aladağ ile çevrilidir. Alan, derin ve sarp vadilerle bölünmüş yüksek dağlardan oluşur ve ortalama yüksekliği 2 bin ile 2 bin 700 metredir. Saha ilk olarak 1981 yılında Av koruma ve üretme sahası olarak tescil edilmiştir. 4915 sayılı Kara Avcılığı kanunun 2. maddesine istinaden Bakanlar Kurulu’nca 13.09.2006 tarih ve 2006/10966 sayılı kararı ile 59 bin 589 hektarlık alan ‘Ardahan Posof Yaban hayatı Geliştirme Sahası’ olarak ilan edilmiştir” dedi.

Sarıkamış Kağızman Yaban hayatı Geliştirme Sahası üzerinde yaşamını sürdüren Dağ Keçisinin dünya üzerinde sadece Kafkasya Bölgesinde, Türkiye’de ise kuzeydoğu illerinde bulunduğunu belirten Mühendis Sezer, “ Nesli tehlike altında olan bu tür yüksek dağlarda ve alt çayırlarda yaşar. Türkiye’de türün yaşam alanı ardıç ve ayı üzümü ile orman güllerinin yakındaki çayırlarda oluşur” diye konuştu.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü Av ve Yaban Hayatı Daire Başkanı Yaşar Türkeş, “Buranın av yasağı konulması 1981 yılında yapılmış. Biz size saha yapmaya gelmedik. Biz bu sahadan sizler nasıl yararlanırsınız diye bunu araştırmaya geldik. Burada vatandaş bize ne teklif ederse bizlerde yaparız.  Burada sizlerin özgürlüğünü kullanım alanlarını kısıtlamak gibi bir şey söz konusu değildir. Buraların koruma altında olması sizlerin hiçbir işinizi kısıtlama almamı taşımaz rahat olun” diye konuştu Kağızman’da en çok keklik avının olması bu avında bu alanlarda yasak olduğunu belirtti,

 (AÇ-BA-S) KARS/KAĞIZMAN (KHA) – ALİ ÇELİK

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber