sanalbasin.com üyesidir

KAĞIZMAN'DA KOMŞU MEZAR YAPIMI

06 Temmuz 2011
0 Haber Yorum

KAĞIZMAN'DA KOMŞU MEZAR YAPIMI
Duyuru
KARACA PETROL NARİN KALE CADDESİNDE HİZMETİNİZE AÇILMIŞTIR,
&

KAĞIZMAN’DA KOMŞU MEZAR YAPIMI

 

            Kağızman’da öteden beridir mezar taşı yaptırma geleneği devam etmektedir. Son yıllarda mezar taşları işçiliği yerini mermer işçiliğine bıraktı. Ölünün üzerinden bir veya bir buçuk yıl geçince mezarların kaybolmaması ve belirti kazanması için mermerden baş taşları, ayak taşları yaptırılmaktadır.

            Kağızman’da mezar taşı yapımı, mermerden mezar yapımı önem kazanırken bunun yanı sıra bir de Komşu Mezar yapımı geleneksel olarak mezar mimarlığında yerini aldı.

            Mezar yaptıran ölü sahipleri, sahipsiz bir komşu mezar görünce ikinci bir hayır işlemek amacıyla o komu mezarında yapımını üstlenerek bir hayra batmayı kendisine vazife olarak görmektedir.

            Bunlardan biri de Şahindere Mezarlığı’nda gerçekleşti. 25. 03. 1980 tarihinde vefat eden Mahmut Kızı Zeynep Çay’ın mezarını yaptıran yakınları, Zeynep Çay’ın mezarı yanındaki küçük bir mezarı görünce onunda masrafını üstlenerek yaptırdılar.

            Bu gelenek Kağızman’ın diğer mezarlıklarında da mevcuttur. Sahibi bilinmeyen veya sahipsiz kalmış, kimsesiz mezarlar komşu olunca ilçe halkı duyarlı davranarak o mezarları da kendi paralarıyla yaptırıp hayra batma ve sevap kazanma işinde önem vermektedir.

Türklerde Mezar Taşı Geleneği: Türklerin ilk anayurtlarında yapılan arkeolojik çalışmalar Türklerin ilk mezar taşları hakkında bilgi vermektedir. Yirmi metre yüksekliğinde yere dikilmiş sivri kayalardan oluşan menhirlerle, bunların üzerine yassı taşların yerleştirilmesinden meydana gelen dolmenlerdir. Orta Asya'da minusinsk bölgesinde taş ve kayadan yapılmış ve üzeri yontulmuş anıtlar bulunmuştur. Yine Altaylarda prizmatik taşların yere dikilmesinden oluşan bir mezarlık bulunmuştur. Bunların eski Türk mezar taşları olduğu belirtilmektedir.

Türk mezar taşlarının kökeni ile ilgili ikinci yeri Yenisey ve Orhun vadisinde bulunan Göktürklere ait mezar taşlarıdır. Yenisey bölgesindeki mezar taşları M.S. VI ve VII yy aittir. Orhun vadisinde bulunan taşlar ise M.S. 730 ve 734 tarihlidir. Bu bölgede bulunan mezar taşlarının hayvan resimleriyle süslü olanları Han, Hakan ve zengin kişilere aittir. Türklerin kitleler halinde İslamiyet'i kabul etmeleriyle Şamanizm devrimini kapatmışlardır. Bunun sonucunda mezar taşı geleneği önemini kaybetmiş fakat tamamen silinmemiştir. Bu gelenek Gazneli ve B. Selçuklularda da kendini hissettirmiştir.

 

kha

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber