sanalbasin.com üyesidir

İstanbul'da ki Arpaçay Dernekleri, Federasyonu

14 Aralık 2013
0 Haber Yorum

İstanbul'da ki Arpaçay Dernekleri, Federasyonu
Duyuru
KARACA PETROL NARİN KALE CADDESİNDE HİZMETİNİZE AÇILMIŞTIR,
&

Tacettin DURMUŞ / KARS (KAĞIZMANFM)

Kars’ın Arpaçay ilçesinin İstanbul’da bulunan 25 köy derneği yöneticileri, bir araya gelerek bir federasyon çatısı altında toplanmak için karar aldı.

İstanbul Arpaçay ilçe Dernek Başkanı Rasim Avcı’nın organize etiği kahvaltılı toplantıda, Arpaçay İlçesinin İstanbul’da Kurulu 25 Köy Derneğinin bir arada toplanıp bir güç oluşturmak için bu kararı aldıkları açıklandı.

Kahvaltılı toplantıda Kars'ın yöresel ürünlerini İstanbul'da pazarlayan Yener Yıldırım tarafında ikram edilen Kars’ın yöresel balı, kaymağı, yağı, kaşar peyniri, tulum peyniri ve lavaş ekmeği herkesin iştahını kabarttı.

VELİŞAN YERLİ; İSTANBUL KİMLİĞİYLE ÖRGÜTLENMEMİZ GEREK

Toplantıda açılış konuşması yapan İstanbul Dernekler Federasyon Genel Başkanı Velişan Yerli; İstanbul'da iyi bir şekilde örgütlenmek için kendilerini bir İstanbullu gibi hissetmeleri çağrısında bulundu. Aksi halde köy politikasıyla örgütlenmede başarılı olmanın mümkün olamayacağına da dikkat çeken Velişan, “Her yönüyle İstanbul'da yönetimine ortak olmak için Dernekler sıkı bir dayanışma içerisinde olmalıdır. Yoksa olumsuzlukların önüne geçmek mümkün olmayacaktır.” Dedi.

KÜPELİ; SİYASA KÜLTÜRÜMÜZÜ GELİŞTİRMELİYİZ!

Velişan’ın açılış konuşmasının ardından söz alan CHP Avcılar Belediye Başkan Aday Adayı Gazeteci Yazar Mustafa Küpeli de İstanbul'da bir milyon 200 bin Kars, Ardahan ve Iğdırlını yaşadığına dikkat çekerek, İstanbul’da aynı zamanda 300'ün üzerinde de dernekleri olduğunu hatırlattı. Kendilerini dikkate alacak lobileri olmadığından dolayı sivil toplum örgütlerinde ve siyasette fazla başarıyı elde edemediklerine de dikkat çeken Küpeli, “Her şeye rağmen başaramamak kader değil. Bu olumsuzlukları tersine çevirmek için örgütlenmede, yeni bir yol haritası oluşturup, yerel seçimlerde Belediye Başkanı Aday Adaylarının kazanması için samimi olmalıyız. Yoksa her seçim sonucunda yaptığımız gibi elimizi ovuşturup timsah gözyaşları döker, toplumun sorunlarını çözümsüz hale getiririz. Bu nedenle bütün Kars Ardahan Iğdırlıları hemşerilerimizi duyarlı olmaya davet ediyorum.” Dedi.

RASİM AVCI; ARPAÇAY DERNEKLER FEDERASYONU KURULMALI

Toplantıyı tertip eden Arpaçay İlçe Dernek Başkanı Rasim Avcı ise yaptığı konuşmada, “İstanbul'a yaşayan Kars, Ardahan, Iğdırlılar çok parçalı bir şekilde yaşıyor. Özelikle Arpaçay ilçemizin köylerinin çoğu dernek kurmuş. Ama birbirlerinden yetirince haberdar değiller. Örneğin Arpaçay köy dernekleri bazı geceleri, etkinlikleri ve toplantıları ayını gün aynı saatte yaptıklarında hangisine katılacağımız konusunda tereddütte kalıyoruz. Bunu gibi bir sürü olumsuzluk yaşıyoruz. İstanbul'da güçlü olmanın herkes tarafından dikkate alınmamız için mutlaka güçlerimizi birleştirmemiz lazım. Bunun için mutlaka Arpaçay dernekler Federasyonunun kurulması lazım. Herkes düşünsün 2014'yılının başında federasyonumuz kurulmasın diliyorum.”dedi. 
YENER YILDIRIM; ORGANİK ÜRÜNLERİMİZİ PAZARLIYORUM

Kars, Ardahan, Iğdır illerinin ürettiği yöresel organik ürünlerini toplantıda katılanlara ikram etmekten dolayı mutluluklarını dile getiren Yener Yıldırım ise; “Dünyanın en lezzetli in sağlıklı organik ürünleri KAI' ilerimizde yetişmektedir. Gübre, ilaç görmeyen haşeresiz topraklarımızda yetişen ve üretilen bu organik ürünlerimizi İstanbul'un bütün ilçelerinde pazarlamaya çalışıyorum. Siz değerli Dernek Başkanları ve hemşehrilerimiz bölgemizde yetişen ve üretilen ürünlerimizin tanıtım, satış noktasında yardım bekliyorum.” Diye konuştu.

KAHVALTIDA YOĞUN BİR KATILIM OLDU

Düzenlenen toplantıya: Arpaçay İlçe Dernek başkanı Rasim Avcılar, CHP avcılar Belediye Başkan aday adayı Mustafa Küpeli, Veli Sadi Komasor Köy dernek Başkanı Salman Saçu, Kars Cumhuriyet Köy dernek Başkanı Salman Saçu, Hanaklılar Derneği yönetim kurulu üyesi Nihat Çeğil, Arpaçay Kardeştepe Köyü Derneği Başkan Asuman Durmuş, Yönetim Kurulu Üyelerinden Orhan Aksoy, Ertan Durmuş, Güven Aksoy, Atila Çiftçi, Kars Bahçe Köyü Dernek Başkanı Fayit Sulak, Çıldır Dirsekkaya Köyü Derneği Gürsel Görmüş, İstanbul KAI Serhat İlleri Dernek Başkanı İsrafil Aslanoğlu, Çıldır Eski behrahatun Köyü Dernek Başkanı Yaşar Geler, Ardahan İl Derneği Başkanı Ahmet Demirbaş, Kars Kümbet Köyü Dernek Başkanı Alaattin Demir, Kars Hacıali Köyü Dernek Başkanı Önder Aras, Türkiye Engelliler Derneği Genel Başkanı Altok Boy, Arpaçay Burcalı Köyü Denek başkanı Coşkun Kaya, Arpaçay Polat Köyü Dernek Başkanı Salih Mert, Arpaçay Polat Köy dernek yönetiminden Beyzade Süvari, Mustafa Yerli, Dursun Süvari, Muhlis Polat, Nusret Süvari, İşadamlarından, İş adamı Fuat Saday, Ümit Erdoğan Şabudak, Atilla Çiftçi, Güven Aksoy, Ertan Durmuş, Orhan Aksoy, Levent Bozanoğlu, Maksut Tükenmez, Ozan Mürsel Sinan, Aşıklar Şairler Derneği Başkanı Tuncay Zavotçu, Şiir Agah Adıgüzel, Araştırmacı yazar Ayten Alkaşı, ve çok sayıda Kars, Ardahan ve Iğdırlı hemşerimiz katıldı.


Dikkat: Haberlerimizin, Kars’ta ki tüm gazete ve internet haber sitelerinde izinsiz ve kaynak belirtilmeden kullanılması kesinlikle yasaktır..! 

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
AnketAnketÇok Okunanlar Çok Okunanlar
Son YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber