Iğdırlı Öğretmen CERN Türk Öğretmen Çalıştayı’na katıldı

07 Mart 2016
0 Haber Yorum

Iğdır’ın Cumhuriyet Ortaokulunda Fen Bilgisi öğretmeni olarak çalışan Sevinç Erdem isimli öğretmen CERN Türk Öğretmen Çalıştayı’na katılarak Iğdır’a döndü.

Iğdır’ın Cumhuriyet Ortaokulunda Fen Bilgisi öğretmeni olarak çalışan Sevinç Erdem isimli öğretmen CERN Türk Öğretmen Çalıştayı’na katılarak Iğdır’a döndü.

Evrenin nasıl oluştuğunu araştıran İsviçre’de bulunan Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi’nde(CERN), gerçekleştirilen Türk Öğretmen Çalıştayı’na, Cumhuriyet Ortaokulunda Fen Bilgisi öğretmeni Sevinç Erdem katılarak Iğdır’ı temsil etti.

Cumhuriyet Ortaokulu Fen Bilgisi öğretmeni Sevinç Erdem bu yıl, 5. düzenlenen CERN Türk Öğretmen Çalıştayı’na Iğdır adına katıldı. Çalıştayda CERN’in kuruluşu, misyonu, parçacık fiziği, algıç fiziği, astro parçacık fiziği, Nötrino fiziği, madde, karşı madde çalışmaları, bilimsel geziler ve Higgs Bozonu(Tanrı parçacığı) hakkında eğitim verildi.

Birçok seminerden oluşan çalışmaları, geçtiğimiz yıl Iğdır’da “CERN, Higgs ve Bilimsel Yaşam” isimli konferansı gerçekleştiren bilim insanlarının da içinde bulunduğu Türk akademisyenlerin tarafından gerçekleştirildi.

Beş gün süren çalıştay sonucunda dünyada bilimin merkezi olarak kabul edilen CERN’de kazanılan bilgi ve deneyimler Iğdır’da düzenlenecek çeşitli etkinliklerle katılımcılara aktarılacak.

Sevinç Erdem “CERN’e gitme amacımız çok güzel bir eğitim alıp, geri döndüğümüzde bilim elçiliği yapmaktı. Bende döndükten sonra etrafımda ulaşabildiğim öğretmen ve öğrencilerime seminerler düzenleyerek bilgileri aktarmaya çalışıyorum.” dedi

Sevinç Erdem, daha sonra şunları söyledi:

“Türk Öğretmen Çalıştayı’nın 5. si İsviçre/ Fransa sınırında bulunan ve Cenevre şehrine yakın olan CERN (Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi)’de 31 Ocak 2016- 6 Şubat 2016 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Çalıştaya ülkemizin farklı şehirlerinden bilimsel çalışmalarda öncülük etmiş, bilim alanında ulusal- uluslararası başarılara imza atmış 36 öğretmen katılmıştır. Milli Eğitim Bakanlığı’nın ve CERN’de çalışan Türk akademik personelin işbirliğiyle yapılan çalışma oldukça başarılı bir şekilde geçmiştir. Özellikle CERN’in kuruluşu, CERN hakkında, parçacık fiziği, algıç fiziği, astroparçacık fiziği, Nötrino fiziği, madde- karşı madde çalışmaları, bilimsel geziler ve Higgs hakkında yoğun bir ders programıyla geçen çalışma öğretmenlerimizin çeşitli deneyleri yapmasıyla yaparak yaşayarak öğrenmelerine katkı sağlamıştır.

TAEK’te CERN masası adı altında bir birim vardır

Özellikle CERN’ de görevli Türk akademik personelin yoğun özverisiyle gerçekleştirilen öğretmen çalıştayları ülkemizde bilimin ve bilimsel bilginin gelişmesi açısından çok önemlidir. CERN’de gurur kaynağımız olan mütevazi, donanımlı, fizik alanında müthiş çalışmalar yapan hocalarımızdan yaklaşık bir hafta eğitim alan öğretmenler ülkemize döndüklerinde de aldıkları eğitimi öğrencilerine ve çevresine aktarmaktadır. Böylece toplumumuzda bilimin gelişmesi ve bilimsel bakış açısının oluşması için son derece faydalı bir çalışma yapılmış olmaktadır. Ayrıca orada karşılaştığımız ve gelecekte gurur kaynağımız olacak yüksek lisans ve doktora yapan öğrencilerimizi görünce çok mutlu olduk. Büyük bir heyecan oluşturan bu tip çalışmalar ve CERN’i tanıma fırsatı sağladıkları için Milli Eğitim Bakanlığı’na ve CERN’de büyük bir özveriyle çalışarak bizlerin ufkuna açan kıymetli hocalarımıza teşekkürü bir borç biliyoruz. Dünyanın bilim merkezi olan CERN’de gurur kaynağımız olan ve bilim dünyasında bizlerinde damgası var dedirten ve bizleri yüreklendiren saygıdeğer hocalarımıza sonsuz teşekkürler.”

SERDAR ÜNSAL/IĞDIR

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)

Kağızman fm Türkiye Gündemi,

PLAYER TUŞUNA BAS,KAĞIZMANFM CEPTEN CANLI DİNLE,

 
AnketAnket

YENİ TEMAMIZI NASIL BULDUNUZ,

İDARE EDER,
NORMAL
İYİ
ÇOK GÜZEL,
Çok Okunanlar Çok Okunanlar
Son YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber