sanalbasin.com üyesidir

Iğdır kMM, “200 İŞİT’liyi Verin Mehmetçiğimizi Kurtarın”

10 Aralık 2015
0 Haber Yorum

Iğdır küçük Millet Meclisi “İsrail bir askerinin cenazesi için 1200 Filistinli mahkûmu serbest bıraktı. ülkemizde 200 İşit’liyi verip askerimizi kurtarsın”
Duyuru
KARACA PETROL NARİN KALE CADDESİNDE HİZMETİNİZE AÇILMIŞTIR,
&

Iğdır küçük Millet Meclisi “İsrail bir askerinin cenazesi için 1200 Filistinli mahkûmu serbest bıraktı. ülkemizde 200 İşit’liyi verip askerimizi kurtarsın”
Iğdır küçük Millet Meclisi (IkMM) Aralık 2015 toplantısını gerçekleştirildi. Forum bu ay genel konu olarak “Uluslar arası İlişkiler ve Terör” konusu alırken, Yerel konu olarak ta “İŞİT’in Kaçırdığı Iğdırlı Mehmetçik Sefer Taş” durumunu ele aldı.
STK temsilcileri ve kanaat önderlerinin iştirak ettiği Türkiye küçük Millet Meclisleri (TkMM) Iğdır forumu Aralık 2015 toplantısı 5 Aralık2015 Cumartesi günü saat 13.00’da Eczacılar Odası toplantı salonunda yapıldı. İl girişimciliğini gazeteci Murat Akkuş’un yaptığı Iğdır kMM’yi Her ay bir katılımcının oturumu yönetmesi kuralına binaen bu ay Iğdır kMM forumunu Gazeteci Akay Aktaş yönetti.
Iğdır kMM “200 İŞİT’liyi Verin Mehmetçiğimizi Kurtarın”
Yerel konu olarak “İŞİT’in Kaçırdığı Iğdırlı Mehmetçik Sefer Taş Durumu”nu görüşen Iğdır küçük Millet Meclisi katılımcıları İŞİT’in elindeki Sefer Taş’ı konuştular. 1 Eylül 2015 tarihinde Kilis’te sınırda devriye gezerken İŞİT terör örgütü tarafında bir askerimiz şehit edilmiş. Iğdırlı Mehmetçik Sefer Taş ise kaçırılmıştı. Katılımcılar Cumhurbaşkanına, Başbakan’a ve Dış işleri bakanlığına çağrıda bulunarak askerimizin kurtarılmasını istediler. Basından İşit’in Sefer Taş’a karşılık Türkiye’de cezaevlerinde bulunan 200 İşit’linin serbest bırakılmasını talep ettiği haberlerini okuduklarını belirten form üyeleri “İsrail bir askerinin cenazesi için 1200 Filistinli mahkûmu serbest bıraktı. Yazılanlar doğru ise ülkemizde 200 İşit’liyi verip askerimizi kurtarsın” dediler. Bizler bir Mehmetçiğimizi İşit’in tümüne değişmeyiz diyen katılımcılar askerin ailesinin perişan olduğunu belirttiler.
Milletvekili Adıyaman’a Teşekkür, Vekil Nurettin Aras’a Çağrı
Yetkililerden açıklama beklediklerini ifaden eden katılımcılar, konuyu TBMM gündemine taşıyarak soru önergesi veren Iğdır Milletvekili Mehmet Emin Adıyaman’a teşekkür ettiler. IkMM katılımcıları iktidar milletvekili olarak Iğdır milletvekili Nurettin Aras’tan da esir askerimiz için girişimlerde bulunması çağırısında bulundular.
Akay Aktaş, “Terörle mücadele uluslararası ölçekte yapılmalıdır”
Katılımcılar görüş ve önerilerini sunmadan önce “Uluslar arası İlişkiler ve Terör”  konusunda bir sunum yapan Akay Aktaş şunları söyledi; “Terörizmin toplum düzenini bozan ve masum kişilerin zarar görmesine yol açan bir suç demeti olduğu dünya çapında tartışmasız olarak kabul görmesine rağmen tanımı konusunda bir fikir birliğine varılabilmiş değildir. Bu tanımsızlık, terörizmle evrensel boyutta mücadele edilmesinin önündeki en büyük engeldir. Bazı sosyal bilimciler ise;  terörizmin standart bir tanımının yapılmasından ziyade, bir eylemin terörizm olup olmadığına karar vermek için eylem şekillerinin, hedeflerinin ve başarı şansının analiz edilmesi gerektiğini savunmaktadırlar. Bu yaklaşımla, askeri yöntemler kullanılmayan veya sivil hedeflere yönelik eylemlerin terörizm olarak algılanması gerekmektedir. Kimi ülkenin terörist dediği bazı örgütlere bir başka ülke özgürlük savaşçısı olarak adlandırıyor.  
Diğer bir tartışma konusu ise, eylemcilerin “gerilla” olup olmadığı, başka bir ifade ile, eylemlerin terör mü, yoksa “haksız şekilde özgürlükleri elinden alınan bir halkın yararına yürütülen bir gerilla savaşı” mı olduğuna nasıl karar verileceğidir. Genellikle, halkın açıkça şikâyet ettiği konuları istismar eden, sivil hedeflerden ziyade hükümetin veya işgalci bir devletin askeri hedeflerine yönelik eylemler gerçekleştiren, etnik veya sosyal bir kesimin yararına savaştığı kabul edilen, askeri ve/veya yarı askeri taktik ve teknikler kullanan grupların “gerilla” kabul edilmesi, dolayısıyla bu grupların “Harp Hukuku” kurallarından istifade ettirilmesi görüşü mevcuttur. Terörizm, uluslararası bir olgudur ve terörle mücadele uluslararası ölçekte yapılmalıdır. Bu nedenle, uluslararası bir mücadele stratejisi geliştirmek için terörizmin tanımlanmasına ihtiyaç vardır. Terörizmin tanımının uygun bir şekilde yapılamaması nedeniyle, terörizmle mücadele için gerekli uluslararası anlaşmaların hazırlanması ve uygulanması da imkânsız olmaktadır. Bunun yanında terörü destekleyen ülkelere karşı da etkin tedbirlerin alınmasını engellemektedir” Dedi.
Serdar Ünsal/ığdır

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
AnketAnketÇok Okunanlar Çok Okunanlar
Son YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber