sanalbasin.com üyesidir

Iğdır’ın havası verilere yansıtıldı

25 Ocak 2016
0 Haber Yorum

Iğdır Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Hava Kalitesi İstasyonu verilerini kamuoyuyla paylaştı.
Duyuru
KARACA PETROL NARİN KALE CADDESİNDE HİZMETİNİZE AÇILMIŞTIR,
&

Iğdır Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Hava Kalitesi İstasyonu verilerini kamuoyuyla paylaştı.

Verilerin meteorolojik koşullara göre ciddi oranda değişiklik gösterdiği gözden kaçmazken, yağış oranının ve rüzgar hızının düşük olduğu zamanlarda tehlikeli ve sağlıksız hava koşullarının oluştuğu tespit edildi.

Iğdır Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nden konuya ilişkin paylaşılan verilerde şu ifadeler yer alıyor;

“Iğdır ilinin merkezinde bulunan ve online olarak takip edilebilen Hava Kalitesi İstasyonu verilerine bakıldığında, il müdürlüğümüzce yaptığımız tüm çalışmaların, şehirde yakılan yakıtlar ve yakma saatleri gibi bütün şartların aynı şekilde devam ettiği zamanlarda pm10 (partikül madde) ölçüm sonuçları meteorolojik koşullara bağlı olarak önemli şekilde değişmektedir. Hatta aynı gün içerisinde farklı meteorolojik şartların olduğu zaman aralıklarında ölçüm sonuçları ciddi oranda farklılık göstermektedir. Sonuçlar, yağış oranının ve rüzgar hızının düşük olduğu zamanlarda tehlikeli ve sağlıksız hava koşullarını yansıtmaktayken, yağış oranı ve rüzgar hızı arttıkça hava kalitesi iyi sınıfında yer almaktadır. Hava kalitesi ölçüm sonuçlarının meteorolojik koşullara bağlı olarak değişimini gösterir tablo İl Müdürlüğümüzce hazırlanmış ve aşağıda verilmiştir.

29.12.2015 tarihinde kar yağışı yok ve rüzgar hızı çok düşükken tablodaki pm10 (partikül madde) ölçüm sonuçlarının yüksek olduğu görülmektedir. 30.12.2015 tarihinde akşam saat 21:00 a kadar kar yağışı yok ve rüzgar hızı düşükken pm10 (partikül madde) ölçüm sonuçları yüksekken, saat 21:00 dan sonra kar yağışı başlamış ve rüzgar hızı arttıktan sonra ölçüm sonuçları düşmüştür. 31.12.2015,01.01.2016 ve 02.01.2016 tarihlerinde kar yağışı devam etmiş ve rüzgar hızı yüksekken pm10 (partikül madde) ölçüm sonuçları oldukça düşüktür.

19.01.2016 tarihinde sabah 08:00 a kadar rüzgar hızı düşükken pm10 (partikül madde) ölçüm sonuçları yüksek, 08:00 dan sonra rüzgar hızı arttıkça ölçüm sonuçları da düşmeye başlamıştır. 20.01.2016 tarihinde rüzgar hızı yüksektir ve ölçüm sonuçları da oldukça düşüktür.”

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber