sanalbasin.com üyesidir

Iğdır haberleri

27 Aralık 2016
0 Haber Yorum

20 Aralık tarihinde Iğdır’da PKK terör örgütüne yönelik düzenlenen operasyonda gözaltına alınan 5 kişi çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.
Duyuru
KARACA PETROL NARİN KALE CADDESİNDE HİZMETİNİZE AÇILMIŞTIR,
&


20 Aralık tarihinde Iğdır’da PKK terör örgütüne yönelik düzenlenen operasyonda gözaltına alınan 5 kişi çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.
Iğdır Emniyet Müdürlüğü terörle mücadele şube müdürlüğü ekiplerince düzenlenen operasyonda aralarında HDP yöneticilerinin de bulunduğu 5 kişi gözaltına alınmış Yapılan sorgulamanın ardından çıkarıldıkları mahkemede  PKK adına faaliyette bulundukları iddiasıyla tutuklandılar.
VALİ AHMET TURGAY ALPMAN  İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ’NÜ ZİYARET ETTİ
Iğdır Valisi Ahmet Turgay Alpman, İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nü ziyaret ederek, yürütülen çalışmalarla ilgili brifing aldı.
Iğdır Valisi Ahmet Turgay Alpman’ı İl Milli Eğitim Müdürlüğü bahçesinde İl Milli  Eğitim Müdürü Hakan Cırıt,  Milli Eğitim Müdür Yardımcıları Murat Aydoğdu, Ahmet Gelal,ve Şube Müdürleri Cababr Turan, Süleyman Akkuş, Adnan Ok, Hüseyin Kıran ,Yakup Alhan karşıladı.
Müdürlük binasına geçen Vali Alpman, burada İl Milli Eğitim Müdürü Hakan Cırıt ile bir süre görüştükten sonra toplantı salonuna geçerek, yetkililerden yürütülen çalışmalarla ilgili bilgi aldı.
Toplantı salonunda müdürlük yöneticileriyle bir araya gelen Iğdır Valisi Ahmet Turgay Alpman’a İl  Milli Eğitim Müdürü Hakan Cırıt, tarafından brifing verildi.
Cırıt, brifingde şunları söyledi:” İlimizde 277 Okul, 2.186 Derslik, 50.032 Öğrenci, 2.905 Öğretmen bulunmaktadır. Öğretmen başına ortalama 17 öğrenci,
Derslik başına ortalama 23 öğrenci düşmektedir. İl Geneli Kız Öğrenci Sayısı 25.132,İl Geneli Erkek Öğrenci Sayısı 24.900’dur.Çocuklarımıza farkındalık yaratmak için Sodesle armonik sesler 2, aydınlık gelecek için bir mum da sen yak, gör anla değiş, okul bahçemde mutluyum, bir fincan kahve, bilgi hareketi kariyer günleri, alzheimer ve demasta hemşirelik bakım girişimlerinin ab boyutu, geriatri hemşireliği stajı, mesleki eğitimde cinsiyet ayrımcılığı, geleceğe kaynak istihdama yatırım erasmus + projelerini hayata geçirdik. TEOG da başarımız Türkiye ortalaması 2015-2016 yılında 58.9 dur .Geçmiş yıllarda bu oran 56 idi.Başarı grafiğini yükseklere çıkarmak için çalışıyoruz. Destekleme kurslarımıza ilgi büyüktür.”dedi.
Iğdır Valisi Ahmet Turgay Alpman, ilimizde eğitim kalitesinin artırılması için gerekli çalışmaların hızlandırılmasını vurgulayarak, gerek üniversite sınavlarında (YGS ve LYS), gerekse orta öğretime geçiş sınavlarında (8. Sınıf öğrencilerinin girdiği ortak sınav) İlimizin Türkiye ortalamasının üzerine çıkarılması için, okul idaresi, öğretmen ve ailelerin işbirliği içinde çaba harcaması gerekliliğini ifade etti.
Eğitimin bir gönül işi olduğunu vurgulayan Iğdır Valisi Ahmet Turgay Alpman, il, ilçe ve köylerdeki tüm okullarımızda eğitim kalitesinin artırılması için bütün eğitim paydaşlarının koordineli bir şekilde çalışarak, başarının sağlanması gerektiğini söyledi.
Iğdır Valisi Ahmet Turgay Alpman, ziyaretin sonunda Milli Eğitim yöneticileriyle fotoğraf çektirerek, çalışmalarında başarılar diledi.
Milli Eğitim Müdürü Hakan Cırıt , Iğdır Valisi Ahmet Turgay Alpman’a ziyaret anısına bir plaket verdi.
YABAN HAYATINA DESTEK
Iğdır’da yoğun kar yağması sonucu, okul bahçelerinde ve parklarda kuşlar için buğday,  sokak hayvanları içinse köpek maması bırakıldı.
Kuş-doğa-hayvan sevgisini öğrencilere aşılamak amacıyla Milli Eğitim Müdürlüğü’nce Anaokullarına kuş yuvalarına ve Şube Müdürlüğümüzün kış aylarında yem bulmakta güçlük çeken Yaban Hayatı için yaptırılan, Kamu Kurum ve Kuruluşlarının bahçelerine bırakılan üç katlı yemliklere buğday bırakıldı.
Şube Müdürlüğünce, “Öğrencilerin ve vatandaşların yem ve ekmek kırıntıları bırakabileceği yemlikler, kar yağışı sonrası bütün alanların karla kaplanması sonucu yem bulmakta güçlük çeken yaban hayvanlarına yardımcı oluyor. Bu yüzden vatandaşlarımızın alanlara bıraktığımız yem kaplarına mümkün olduğu kadar hassasiyet göstermeleri ve yem bırakmalarını rica ederiz.” denildi.
SANAL ORTAMDA TERÖR PROPAGANDASI YAPAN 4 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI
Iğdır Cumhuriyet Başsavcılığının talimatı ile Iğdır Emniyet Müdürlüğü  terörle mücadele  polisi tarafından Iğdır'da sosyal medya üzerinden  Terör propagandası yapan 4 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.
Ayrıca bir hafta önce terörle mücadele polisi tarafından yapılan operasyon sonucu gözaltına alınan 5 kişi bu gün savcılığa çıkarıldığı öğrenildi.
IĞDIR’DA DÜNYA ARAPÇA GÜNÜ KUTLANDI
Iğdır Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi tarafından 18 Aralık Dünya Arapça Günü nedeniyle bir program düzenlendi.
Okul konferans salonunda düzenlenen programa Milli Eğitim Müdürü Hakan Cırıt, şube müdürü Yakup Alhan,  İlahiyat Fakültesi öğretim görevlisi yar.. Doç.Dr.Ahmet El Halil  Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Ali Bekhan, öğretmen ve öğrenciler katıldı.               Sunumu Türkçe ve Arapça yapılan program, Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı.
Programda konuşan İl Milli eğitim Müdürü Hakan Cırıt, “Arapça’yı çok iyi öğrenmeliyiz. Peygamberimiz Arapça konuşuyordu Ehlibeyt Arapça konuşuyordu. Kitabımızın dili Arapçaydı. Bunun için Arapçayı iyi bilmeliyiz. Ortadoğu gördüğünüz gibi karmakarışık. Ateş çemberi Bizde orta doğunun bir parçasıyız. Irak,Suriye’nin ,Yemen’in güvenliği toprak bütünlüğü bizi ilgilendirir onların mutlu yaşaması Türkiye cumhuriyetinde yaşayan bizde mutlu eder çünkü aynı coğrafyadayız. O topraklarda yaşayan insanlar biz den vaz geçemez o toprakların geçmişte tapusu bizdeydi. Biz o topraklardan vaz geçemeyiz. Her şeyden önce din kardeşiyiz. Onun ötesinde insanız. Ve Türk milleti olarak zulme karşı dik durmalıyız. Mazlumun yanında olmalıyız.Bunun için Arapçayı iyi bilmeliyiz. Arapçayı iyi bilen arkadaşlar o topraklarla bu toprakları birleştirecek ilişkileri geliştirecektir.Programı hazırlayanları kutluyorum .”dedi.
İlahiyat Fakültesi öğretim görevlisi yar.. Doç.Dr.Ahmet El Halil  ‘de Arapça dilinin önemine değinerek Kuran-ı Kerimin Arapça indiğini bundan dolayı Arapça dilini herkesin öğrenmesi ve bilmesi gerektiğini vurguladı.
Program, slayt gösterimi eşliğinde şiirlerin okunması, öğrencilerin Arapça skeci,  koro şeklinde ilahilerin okunması, 15 Temmuz şehitleri için Türkiye genelinde hazırlanan albüm eşliğinde ilahilerin okunması, kısa tiyatro gösterisi ardından sona erdi.
HÜSNÜ ÖZYEĞİN  ANA SINIFI ÖĞRENCİLERİ YERLİ MALI HAFTASINI KUTLADI
Iğdır Hüsnü Özyeğin  Anasınıfı öğrencileri "Tutum, Yatırım ve Yerli Malı Haftasını" büyük bir coşkuyla kutladı.
12–18 Aralık tarihleri arasında kutlanan Yerli Malı Haftası kapsamında, evlerinden getirdikleri yiyecek ve içecekleri sınıf arkadaşlarıyla paylaşan öğrenciler, Türkiye'nin aydınlık geleceğinde tutumlu olmanın, çalışkan olmanın, iyi yatırımlarda bulunmanın ve ülkemizde üretilen malları kullanmanın faydasıyla ilgili öğretmenlerinden önemli bilgiler edindi.
Annelerinin hazırladığı pasta, börek, kurabiye vb. yiyecekleri, yerli üretim kuruyemiş ve meyveleri arkadaşlarıyla birlikte afiyetle yiyen öğrenciler, haftanın önemiyle ilgili düşüncelerini de dile getirdiler.
Ana sınıfı Öğretmenleri Esra Bağcı,Dilara Ataman,Delal Yeşil ,Ayşenur Özturk,Gül alma öncülüğünde yerli malı haftasını kutlayan öğrenciler; "Ailemizden ve öğretmenlerimizden öğrendiğimiz; tutumlu olmayı, üretken olmayı, çok çalışmayı ve ülkemizde üretilen malları kullanmayı hayatımız boyunca devam ettireceğiz." dilekleri ile doyasıya bir gün geçirdiler. Okul Müdürü Ercan Bilen ,”Öğrencilerimizin farklı etkinliklerde bulunmasını önemsiyoruz. Öğrencilerimizin özel günleri aktif olarak yaşamalarını sağlıyoruz .Bu tür etkinlikler onların farklı değerleri edinmesi için çok önemli .  Yerli Malı Haftası kutlamalarının hem eğitim hem de çocukların eğlenmesine vesile oluyor, çocuklar arasında da  paylaşma ve yardımlaşma duygusunun geliştirilmesine katkı sağlıyor " dedi.
Ana sınıfı Öğretmeni Esra Bağcı’da “Öğrencilerimize yerli malı kullanmayı öğretmeye çalışıyoruz.”şeklinde konuştu.

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber