sanalbasin.com üyesidir

Iğdır’dan Haber Turu

28 Nisan 2016
0 Haber Yorum

Iğdır iline bağlı Karakoyunlu ilçesi Kaymakamlığı tarafından hazırlanan “ Bir Fincan kahve Projesi” gerçekleştiriliyor.
Duyuru
KARACA PETROL NARİN KALE CADDESİNDE HİZMETİNİZE AÇILMIŞTIR,
&

BİR FİNCAN KAHVE PROJESİ GERÇEKLEŞİYOR.

Iğdır iline bağlı Karakoyunlu ilçesi Kaymakamlığı tarafından hazırlanan “ Bir Fincan kahve Projesi” gerçekleştiriliyor.

Proje kapsamında Iğdır Kültür sarayı salonunda alilere “Bir Fincan kahve Projesi” kapsamında Eğitimci Yazar ve iletişim uzmanı Fatih Akbaba tarafından ‘İletişim Aile de Başlar’ konulu seminer verildi.

Seminerin açılış konuşmasını yapan Kaymakam Nursan Vural Zorlu, “Aile İçi İletişimi Güçlendirme, Bilinçlendirme Faaliyetleri kapsamında Eğitimci Yazar ve iletişim uzmanı Fatih Akbaba, İletişim Aile de Başlar Konulu Seminerle sizleri buluşturduk. Kaymakamlığımız ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünce ortak yürütülen Bir Fincan Kahve Projesi kapsamında bu tür etkinliklerimiz sürecektir. SODES Bir Fincan Kahve Projemiz ile, Aile içi Şiddetle Mücadele, Aile içi iletişimi Güçlendirme, Yurttaşlık Kentlilik ve Birlikte yaşamı Güçlendirme, şeklinde bilinçlendirmeyi amaçlıyoruz. Projemiz sosyal içerikli bir proje olup; ağırlıklı olarak kadınlara hitap etmektedir. Bunun yanında kadınlar ve çocuklarda projeye dahil edilmiş olup, ortak organizasyonlar yapılmaktadır. Proje kapsamında; kitap okuma kampanyamız, spor turnuvaları, il dışı ve il içi öğrenci gezilerimiz, piknik ve yemek organizasyonlarımız, mesleki eğitim ve spor kurslarımız devam etmektedir. Projemizin amacı, Sağlıklı çevrenin çekirdeğini oluşturan aileden başlayarak 7 den 70 e psikolojik ve sosyal yönden bireylere destek sağlamaktır. Emeği geçen herkese teşekkür ederim” dedi.

Eğitimci Yazar ve iletişim uzmanı Fatih Akbaba da; ‘Aile İçi İletişim’ konusunda bilgiler verdi. Eşlerin birbirlerine olan davranışlarının özellikle üzerinde duran Akbaba, “iş hayatımızda ve dışardaki günlük yaşamda etrafımızdakilere nasıl nazik isek evde de eşlerimize karşı abu şekilde anlayışlı ve nazik olmalıyız” dedi.

İletişimi erkekler ve kadınlar açısından ayrı ayrı bakarak yorumlayan Akbaba eşlerin birbirlerine farkında olmadan yaptıkları hataları anlatarak düzenli ve mutlu bir aile için karşılıklı saygının önemini vurguladı ve “Evlilik öncesinde, ailelerin bilgilendirilmesinin önemini de vurgulayan Akbaba, “Aslında çiftler evlendiğinde, aynı zamanda ailelerle de evlenir. Büyük bir yapı oluşur. Bu nedenle evlilik düşünen çiftlerin karşılıklı olarak aileleri ile birlikte hareket etmesi, onları yok saymamaları, bu birlikteliklerin uzun soluklu olması açısından çok önemlidir” şeklinde konuştu.

Akbaba, evliliğin bir ‘fikir ortaklığı’ olduğunu belirterek, insanların her konuda aynı düşünemeyeceğini, bu nedenle önemli olanın ortak karar mekanizması oluşturmak olduğunu söyledi. “Ev içerisindeki saygı ve sevgi çerçevesindeki yaklaşımların, sorunların aşılmasına yardımcı olduğunu anlatan Akbaba, “Erkeklerin, eşlerine sadece ev hanımı olarak yaklaşmaması, ortak bir hayat kurduklarının farkında olmaları gerekiyor. Öte yandan, özellikle erkeklerin işlerini, evlerine taşımamaları çok önemli. İşe gösterilen özeni, eşinize ve ailenize gösterin” ifadelerini kullanan Akbaba, son olarak şunları söyledi:

“Aile içerisindeki pozitif enerji, çocukların moraline ve en önemlisi onların gelişimine yansır. Özellikle ailelerin, çocuklarına yaklaşımında bazı yanlışlıklar var. Bunların başında işe fazla zaman ayırma geliyor. Çocuğunuza zaman ayırın, bu asla boş geçen zaman değildir. Dikkatinizi muhakkak onlara yoğunlaştırın. Tutarlı olup, doğruyu bulmasına yardımcı olurken aynı zamanda da başka çocuklarla asla kıyaslamayın”

Konferansın ardından Akbaba, İletişim Ailede Başlar adlı kitabını Iğdırlılar için imzaladı. Programa Iğdır Vali vekili Bilgehan Karanfil, Garnizon Komutanı Piyade Kurmay Albay Ekrem Küçükberber, Vali yardımcısı Mevlüt Özmen Karakoyunlu, daire müdürleri vatandaşlar katıldı.

AZAR SİNAN YAĞMUR “ALLAH, ANNESİNİ MUTLU EDENE PEYGAMBER’İN HIRKASINI GİYDİRİR.”

Iğdır Valiliği, Milli Eğitim Müdürlüğü, Iğdır Üniversitesi ve Iğdır İmam hatip Ortaokulu’nun davetlisi olarak Iğdır’a gelen yazar Sinan Yağmur, ‘Veysel Karani ve anne sevgisi’ konulu konferans verdi.

Iğdır Kültür sarayı salonu da verilen konferansta konuşan Yazar Sinan Yağmur, “Peygamber efendimiz İyilik ve ihsan etmek için, insanlığın içinde en layık olan annendir. Sonra yine annendir, sonra yine annendir demiştir. Bunun için Allah, annesini mutlu eden kuluna Hz. Peygamber'in hırkasını giydirir. Nitekim Veysel Karani annesine bir of bile demeyen onu mutlu eden Veysel Karani’ye hırkasını hediye etmiştir.” dedi.

Yazar Sinan Yağmur, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Bir aşk yolcusuydu ‘O’ İslam dünyasında anne sevgisinin büyüklüğüyle anlamlandırılmış bir büyük veliydi. Yemen’in Karen köyünde doğan Veysel Karani… İlk adıyla Üveys ül-Karani…Peygamber efendimize duyduğu aşk onu Allah yolunda yar yapan teslimiyetti. Aşkının kundağında ateşten gemiler yüzdüren bir “sırat-ı müstakim” yolcusuydu. Hasta ve yaşlı annesine hayırlı bir evlat olabilme çabası en sevgiliyi görememenin bedeliydi. Anne sevgisini kutsallığını soluğunda taşıyan tevekkül sahibi bir garip aşıktı. Aşk; onu görmeden gözlerine coşkunun darağacını kurup, sessizliğe cennet büyütmekti. Aşk; genzinde bir hasreti, çiğneye çiğneye açlığın dergahına, tok hıçkırıklarla biriktirmekti. Aşk; teslimiyetin çengeline közünden iğneler batıran huzura, sadakat beslemekti… Veysel Karani’nin bizlere kadar gelen en önemli kişilik özelliği, peygamber efendimize olan aşkı, Yaradan’a karşı ibadetlerinin her şart ve ortamda devamlılığı ve elbette ki annesine karşı gösterdiği şartsız saygı ve sevgidir.Ey dünya! Göz kırpma bana. Hayatın cezbesiyle beni Rabbimden alamazsın. Ben ilahi aşka talibim. Sen neyin etrafında dönersen dön, ben sahibime dönenim. Adım Üveys… Sen bu dünyaya gelmiş en savunmasız olandın. O, sana kucak olan, sığınak olandı, koruyan, kollayandı, hatırladın mı? Onun sana verdiği şefkat, kaynağını Allah’tan alırdı, o, şefkatin kaynağıydı, hatırladın mı? O, içindeki iyilik duygusuydu, iyiliğin dünyaya girdiği kapıydı, sen, kayıp mı ettin o kapıyı? Ondan uzağa mı düştün? Öyleyse sen kayıpsın! Anlam ondan gelirdi, hakikat oydu, unuttun mu? Sen, Allah’ın sevgisine, onun sevgisi yolu üzerinden ulaştın, unuttun mu? O annendi, unuttun mu? Annelik, Allah’ın basiret sahibi kadınlara verdiği Cennet tüten bir nimettir ve her kadına nasip olmaz. Annelik, dilek işi değil yürek işidir. Her doğum yapan kadın anne değildir. Anne olabilmek, çocuğu yürekte doğurmakla mümkün olan bir meziyettir. O yüzden, çocuğun annesi, onu sevendir. O seven ki, onunki kokuların kokusudur, seslerin sesidir, o, eşsiz olandır. Anneler sevdiğinde, dünya tamam olur ve anneler gittiklerinde, arkalarında büyük bir boşluklar bırakırlar. Peşlerinde “yetim-öksüz” kalan çok olur: Mutfaktaki eski fırın, dantel perdeler, kavanozun içindeki eski düğmeler, özenle saklanmış küçülmüş giysiler, dolap diplerindeki kurdeleler, sararmış fotoğraflar, kırık oyuncaklar, işli yastık başları.”

Veysel Karani’nin Peygamber efendimizin Ehlibeytine sahip çıktığını belirten Yazar Sinan Yağmur, “Veysel Karani Hz. Ali’nin Muaviye ile ‘Hz. Muhammed’in dini için’ savaşacağını duyunca 94 yaşında olmasına rağmen Sıffin savaşına katılmaya karar verir Kılıcı yoktur. 2 gün gider kılıç yapan kişinin yanında amele olarak çalışır bir kılıç. Alır Hz. Ali’nin yanına gider savaşa katılmak istediğini söyler. Hz. Ali kabul etmez. Israr eder ben Bedir savaşında Hendek savaşında olamadım. Peygamberim Muaviye’nin babalarına karşı savaştı. ‘Bende Muaviye’ye karşı savaşacağım’ der. Sıffin savaşına katılır ve savaşta şehit olur. Göğsüne saplanan ilk okta “Hüseyin “diye haykırır, Mızrak saplanınca “Hasan “diye haykırı ve şehit olur. İşte Veysel Karani böyle bir insandı. Annenizi hep arayın sorun. Onlara sevgi ile yaklaşın. Allah’ın sevgisine mahzar olmak isterseniz. Anne ve babanızı mutlu edin onların hayır duasını alın. Anne ve baba hayır duasını almayan insanların işi rest gitmez hep engeller çıkar.” şeklinde konuştu.

Program sonunda İl Milli Eğitim Müdürü Hakan Cırıt, yazar Sinan Yağmur’a bakır işlemeli saat ve yöresel kıyafetli bebek hediye etti.

İl Milli Eğitim Müdürü Hakan Cırıt, yaptığı konuşmada, “İlimizde sizi görmek bizi mutlu etmiştir. Değerli fikirlerinizden faydalandık. Anne sevgisinin önemini bir kere daha öğrenmiş olduk bizlere çok farklı duygular yaşattınız. Anne ve babaya sevgi ve saygıyı, Peygamber sevgisini bizlere bir kez daha yaşattığınız için teşekkür ederim .Mayıs ayında iki değerli yazarımızı daha Iğdır’a getireceğiz. 11 Mayıs’ta Sema Maraşlı,17 Mayıs’ta da Ahmet Turgut Iğdır’da konferans verecek okurlarıyla buluşacaktır.” ifadelerini kullandı.

Programa İl Milli Eğitim Müdürü Hakan Cırıt, İl Genel Meclis genel sekreteri Ferhat Akkuş, Gençlik ve Spor il Müdürü Kasım Aydoğdu, Milli Eğitim Müdür yardımcısı Ahmet Gelal, Şube Müdürü Yakup Alhan, İşadamı Abdulcabbar Baştemur, İmam Hatip Ortaokulu Müdürü Mehmet Fevzi Özcan, öğretmenler vatandaşlar öğrenciler katıldı.

Bu arada bir iş adamı Sinan Yağmur’un romanlarından 100 adet kitap alarak İmam Hatip Ortaokulu öğrencilerine ücretsiz olarak dağıtıldı.

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber