sanalbasin.com üyesidir

Iğdır’da Semeni Mevsimi

07 Mart 2016
0 Haber Yorum

Mart ayının girmesiyle Iğdır'da yıllardan beri devam eden geleneksel Nevruz Bayramı Azerbaycan Türkleri arasında başladı.
Duyuru
KARACA PETROL NARİN KALE CADDESİNDE HİZMETİNİZE AÇILMIŞTIR,
&

Mart ayının girmesiyle Iğdır'da yıllardan beri devam eden geleneksel Nevruz Bayramı Azerbaycan Türkleri arasında başladı.

Yüzyıllardır Türk topluluklarının ortak olarak kutladıkları bir bayram olan Nevruz Bayramı, için Iğdır'da Mart ayının ilk günlerinde Melekli Atatürk İlkokulunda öğrenciler Hayat bilgisi dersinde saksılara buğday ekimi yaptılar. Ekilen buğdaylar 15 gün içinde yeşererek Semeni halini alacaklar.
Melekli Atatürk İlkokulu 3. Sınıf öğretmeni Şahin Kum, Mart ayının girmesiyle Iğdır’da tarım faaliyetleri başlar. Nevruz bayramı nedeniyle yörede buğday ekilir yeşerince semeni şeklini alır öğrencilerimize doğayı yeşilliği sevdirmek için böyle bir etkinlik yaptık.” dedi.

Öğrencilerde; “öğretmenimiz bizlere buğday ekmeyi öğretti. mevruz bayramı için semeni yetiştiriyoruz. “ ifadeleriyle baharın getirdiği mutluluğu yaşadıklarını kaydettiler.

Iğdır ve yöresinde 21Mart’ta kutlanan Nevruz bayramı öncesi hazırlıklar devam ederken bazı vatandaşlar baharın ve Nevruzun simgesi olan Semeni’yi evlerinde yeşerterek Nevruz bayramına hazır hale getiriyorlar.

Nevruz günü Iğdır’da her evin masasında bir semeni yeşillik görmenin mümkün olduğunu söyleyen Eğitimci araştırmacı yazar Serdar Ünsal da; “Yöre halkının geçmişten gelen bir geleneği de semeni yetiştirmektir. Ağpirçeylerin Çölün şahta, boranına, toprağın kış uykusuna, insanın yaz arzusuna karşılık olarak sinilerde semeni yetiştirilir. Yeşil yeşil göğerdikçe insanların da niyet ve arzuları gerçekleşir. Dediklerine göre yaz arzusu, bereket nişanesi yetiştirilen semenidir. Nevruz’a üç hafta kala semeni hazırlanır.
Semeni ile ilgili manilerin de olduğunu kaydeden Ünsal, bu manileri ise şu cümlelerle aktardı:

Semeni al meni

Her yazda sen yada Sal meni... 
İlde göyerderem seni,
Semeni, sazana gelmişem,
Uzana uzana gelmişem.

IĞDIR – / SERDAR ÜNSAL

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber