İYİ Parti; Çocuk İstismarı Varsa Açıklansın

06 Şubat 2018
0 Haber Yorum

İyi Parti Kars Teşkilatı Çocuk yaştaki hamileliklerin ve cinsel istismarın araştırılması amacıyla bölge hastanelerine noter aracılığıyla dilekçe gönderdi.

Türkiye'de bazı hastanelerde çocuk yaştaki gelinlerin doğum yapmasının gizli tutulduğu iddiasının ardından Kars Harakani Devlet Hastanesi ve Kafkas Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesinde de bu tür vakalar yaşanmaması veya varsa yaşanılan bu tür vakalarınnın kendilerine bilgi verilmesi yönünde basın açıklaması yapan İYİ Parti Kars İl Başkanlığı bugün Çocuk yaştaki hamileliklerin ve cinsel istismarın araştırılması amacıyla bölge hastanelerine noter aracılığıyla dilekçe gönderdi

İYİ Parti Kars İl Başkanlığı adına basın açıklamasını İYİ Parti Sosyal ve kültürel politikalardan sorumlu İl başkan yardımcısı Sevinç Arzu Uluoğlu okudu.

Okunan Basın Açıklaması Şöyle:

Kamu Oyunda ciddi ve haklı bir infial yaratan, Hürriyet Gazetesi’nin Dinçer Gökçe imzalı ‘Türkiye’yi sarsacak utanç listesi’’ başlıklı haberinde; İstanbul İli Küçükçekmece ilçesinde hizmet sunan bir kamu hastanesinde 38’i 15 yaşını, 77’si ise 18 yaşını tamamlamamış mağdur kız çocuklarımızın gebelik muayenesi ve/veya doğum için hastaneye başvurduğu ve Adolesan Gebeliği teşhisi ile hizmet aldığını ve fakat yasal zorunluluk bulunmasına rağmen bu vakaların adli mercilere ihbar edilmediğini öğrenmiş bulunmaktayız. Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener hanımefendinin her vesilede vurguladığı üzere; İYİ Parti, kadınlara ve çocuklara yönelik şiddet ve her türlü istismarlara karşı ilkesel bir parti programına sahiptir.

Bu konunun genel ahlak ve genel sağlık ve kamu yararını doğrudan ilgilendirmesi ile birlikte, partimizin yegane vazgeçilmez ilkeleri arasında sayılan ‘çocuk istismarı’’ ‘çocuk yaşta evlilik’’ ve ‘aile içi şiddet’’ gibi konulardaki tüm gelişmeler tarafımızca yakından takip edilerek gerekli önlemlerin alınması için zaruri görülen tüm idari ve adli süreçlerin başlatılması hususunda kararlı adımlar atacağımızdan hiç kimse şüphe duymamalıdır.

Ancak ne varki, habere konu somut olayla ilgili sadece adı geçen kamu hastanesi nezdinde sınırlı bir inceleme başlatılmış olması, kamu vicdanını tam anlamıyla rahatlatmamaktadır. Bu ve benzeri suç teşkil eden eylemlerin kamu görevlileri tarafından ihbar edilmesi zorunluluğunu kanun ile yükümlülük altına alındığını özellikle hatırlatmak isteriz.

Tüm bu nedenlerden ötürü, İstanbul’da yaşayan vatandaşlarımızın huzur ve refahı ile infial uyandıran bu konunun ilimiz genelinde hizmet veren tüm kamu hastaneleri açısından araştırılması, siyasi sorumluluğumuzun zorunlu bir gereğidir.

Hal böyle iken, Anayasa’nın ‘Dilekçe, bilgi edinme ve kamu denetçisine başvurma hakkı’’ başlıklı 74. Maddesi ile 4982 sayılı Bilgi Edinme Kanunu gereğince, ilimizde bulunan çocuk yaşta hamilelik ve mağdur olan kız çocuklarının 15 yaş ve 18 yaş altı şeklinde ayrı ayrı gruplandırılmak suretiyle tam sayı ve ilgilerin tarafımıza bildirilmesini istiyoruz dedi.

 

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)


PLAYER TUŞUNA BAS,KAĞIZMANFM CEPTEN CANLI DİNLE,

 
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber