İYİ PARTİ: “İşlerinden edilen güvenlik görevlilerinin yanındayız”

21 Şubat 2018
0 Haber Yorum

İyi Parti Kars İl Başkanlığı, Kafkas Üniversitesinde özel güvenlik şirketine bağlı olarak görev yapan 82 özel güvenlik elemanının kadro hakkından yararlanamayarak mağdur edilmelerinin gazetemizde yayınlanması üzerine açıklama yaptı.

Tacettin DURMUŞ / kağızmanfm

İyi Parti Kars İl Başkanlığı, Kafkas Üniversitesinde özel güvenlik şirketine bağlı olarak görev yapan 82 özel güvenlik elemanının kadro hakkından yararlanamayarak mağdur edilmelerinin gazetemizde yayınlanması üzerine açıklama yaptı.
 

Yapılan açıklamada İyi Parti olarak idarenin hatalı işlemini geri alarak, mağdurlara biran önce kadro haklarının verilerek mağduriyetlerinin giderilmesini bekledikleri belirtildi.
 

Konunun İyi Parti Kars il başkanlığı ve genel merkezi nezdinde takipçisi olacaklarının da belirtildiği açıklamada: “Bu insanlar yıllardan beri Üniversitenin özel güvenlik ihalelerini alan şirketlerin elemanı olarak çalışmaktadırlar.

En fazla çalışanın 13, en az çalışanın 5 yıl hizmeti bulunmaktadır. Ankara özel güvenlik Ltd. Şti. isimli bir şirket 01.07.2015 tarihinde üniversitenin güvenlik ihalesini alır. 26 ay sonra 15.11.2017 tarihinde şirketin yasadışı bir örgütle aidiyeti olduğunun tespit edilmesi nedeniyle şirketin faaliyet izin belgesi iptal edilir.

Aynı tarihte (15.11.2017) Şirkette çalışan 82 özel güvenlik elemanın da işlerine son verilir. Bu arada, 04.12.2017 tarihinde taşeronda çalışanların kadroya geçirilmesi hakkındaki KHK yayınlanır.

Üniversite güvenlik ihalesinin bir başka şirkete verilmesi üzerine 16.12.2017 tarihinde söz konusu 82 özel güvenlik elemanı yeniden işe başlarlar. Ne var ki kararnamenin yayınladığı tarihte görevlerinin başında olmadıkları gerekçesiyle kadro haklarından mahrum edilirler. Her vesileyle haktan hukuktan söz eden AKP iktidarı aşağıdaki soruların cevabını vermelidir.
 

Bu insanların suçu nedir? Şirketin yasadışı örgüte mensup olmasının cezası neden bu vatandaşlara kesiliyor? İdarenin hatasından çalışanların sorumlu tutulamayacağı, kamu hukukunun temel ilkelerindendir. Ayrıca bu konuda verilmiş ve içtihat haline gelmiş yargı kararları ortadayken, bu insanların kadro hakkından mahrum bırakılması bariz bir hukuksuz halidir.

Kamu hizmetine yıllarını vermiş, çoluk çocuk sahibi ve ayda 1600 TL ile geçinmek zorunda kalan bu insanların, kadro haklarından mahrum bırakılmaları ve kapı önüne konmaları keyfiliktir, hukuk devleti ilkesiyle bağdaşmamaktadır.
 

İYİ PARTİ olarak idarenin hatalı işlemini geri almasını, bu hemşerilerimizin biran önce kadro haklarının verilerek mağduriyetlerinin giderilmesini bekliyoruz. Konunun il başkanlığımız ve genel merkezimiz nezdinde takipçisi olacağımızın bilinmesini ilan ediyoruz.” Denildi.

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)

Kağızman fm Türkiye Gündemi,

PLAYER TUŞUNA BAS,KAĞIZMANFM CEPTEN CANLI DİNLE,

 
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber