sanalbasin.com üyesidir

II. Uluslararası Türk Kültürü’nde Ağrı Dağı Sempozyumu

17 Mart 2016
0 Haber Yorum

Iğdır Azerbaycan Dil Tarih ve Kültür Birliğini Yaşatma ve Destekleme Derneği Başkanlığı’nca düzenlenen II. Uluslararası Türk Kültüründe Ağrı Dağı Sempozyumu sona erdi.
Duyuru
KARACA PETROL NARİN KALE CADDESİNDE HİZMETİNİZE AÇILMIŞTIR,
&

Iğdır Azerbaycan Dil Tarih ve Kültür Birliğini Yaşatma ve Destekleme Derneği Başkanlığı’nca düzenlenen II. Uluslararası Türk Kültüründe Ağrı Dağı Sempozyumu sona erdi.

15 Mart 2016 günü saat 09.00’da başlayan sempozyumun son gününde Iğdır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı Salonunda yapılan sempozyuma Azerbaycan, Nahçıvan, İran ve Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinden akademisyenler katıldı. Sempozyumun son günü Aziz şehitlerimiz anısına bir dakikalık saygı duruşundan sonra İstiklal Marşımızın okunmasıyla başladı.

Sempozyumun son gününde açılış konuşması gerçekleştiren Azerbaycan Dil Tarih ve Kültür Birliğini Yaşatma ve Destekleme Derneği Başkanı Ziya Zakir Acar, Iğdır’ın vazgeçilmez bir şehir olduğunu söyledi.

Acar, konuşmasında; “Bazı şehirler vardır ki, içindeyken dahi özlersiniz. Daha sırtınızı dönüp uzaklaşmaya başladığınız an yeniden görmek, bir daha aynı sokaklarda dolaşıp tekrar keşfetmek istersiniz. İşte Iğdır böyle bir kent. Ben Iğdır’ı böyle görüyorum. Bir çok uygarlığın izlerini bünyesinde barındıran Iğdır, tarihi ve kültürel değerlerin yanı sıra bozulmamış doğal kokusu, Avrupa’nın ve Türkiye’nin en yüksek dağı olan ve tüm dünya dinlerinin anası olarak adlandırılan Türkiye’mizin Göğe Uzanan Eli: ‘Ağrı Dağı’, Cennetten doğduğu rivayet edilen Aras Nehri’nin suladığı kutsal vatan. Güneşin ülkemize ilk doğduğu kent olan Iğdır‘dan hepinizi saygıyla selamlıyorum. Iğdır’ımıza hoş geldiniz.” ifadelerini kullandı.

Iğdır Ticaret ve Sanayı Odası Başkanı Kamil Arslan da konuşmasında Sempozyumun önemine değinerek, yaptıkları projeleri anlattı.

Daha sonra Ziya Zakir Acar tarafından çekilen 150 adet Iğdır, Ağrı Dağı ve Aras’a ait fotoğraf sergisi gezildi. Azerbaycan, Nahçıvan, İran ve Türkiye’nin çeşitli üniversitelerin sempozyuma katılan akademisyenler bildirilerini sundular.

Sempozyumda son olarak katılımcılara; 15-16 Mart 2016 günlerinde Ağrı Dağı ve yakın çevresinin Tarih, Arkeoloji, Prehistorya, Sanat Tarihi, Coğrafya, Jeoloji, Ekonomi, Turizm, Etnografya, Dil ve Edebiyat, Teoloji, Spor, Doğal Çevre ve Kültür Varlıklarını kapsamlı bir şekilde ele alınan bildiriler de sunuldu.

IĞDIR –-SERDAR ÜNSAL

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber