Hakan cırıt.”120 EHLİYET İPTAL EDİLDİ”

13 Ağustos 2015
0 Haber Yorum

Hakan cırıt.”120 EHLİYET İPTAL EDİLDİ”

Iğdır MTSK Direksiyon Uygulama Sınavında görev alan öğretmenlerle  bilgilendirme toplantısı yapıldı. Toplantıda yönetmelikle ilgili güncel bilgiler verildi ve sınavların titizlikle uygulanması için açıklamalar yapıldı.

Kurtuluş ilkokulu  Konferans Salonunda yapılan toplantıya Milli eğitim Müdürü Hakan Cırıt,Milli eğitim müdür yardımcısı Ahmet Gelal, Şube Müdürü Sedat Bilir,ve diğer şube müdürleri ile sınavda görev alan öğretmenler katıldı.

 Sedat Bilir, MTSK direksiyon uygulama  sınavlarında birlik ve beraberliğin sağlanması, karşılaşılan sorunların görüşülmesi ve çözüm üretilmesi ,değişen mevcut mevzuatın nasıl uygulanacağı amacı ile toplantı yaptıklarını söyledi.

         Milli Eğitim Müdürü Hakan Cırıt’te, “Geçmişte okuma yazma bilmeyen insanlara verilen 120 adet ehliyetin iptal edildiğini belirterek kurallara uyan,aracı kullanan ki,şiye ehliyeti verin hakketmeyene vermeyin verdiğiniz zaman kaza yaptığında  bunun vebalı sizin üzerinizedir.”dedi.

Cırıt,; “ülkemizde büyük can ve mal kaybına neden olan trafik kazalarının daha da azaltılmasının sürücülerin eğitimleri ile doğrudan ilişkili olduğu; bu nedenle;sürücü adaylarının eğitiminde ve yetiştirilmesinde,sınavlarının yapılmasında rolü olan herkesin görevini en iyi şekilde yapması durumunda bu kazaların asgariye ineceğini ifade etti.

            Ülkemizde trafik kazalarının yoğun olarak yaşandığına işaret eden Cırıt, “Trafik kazalarında herkesin sorumluluğu var. Aslında sorun kuralların bilinmemesinden ziyade kurallara uyulmasından kaynaklanıyor. Biz sınav yaparken kurallara uyacağız hak edne ehliyet vereceğiz. Sürüc park edemiyor.Aracı çalıştıramıyorsa hemen araçtan indireceksiniz.Kendi can güvenliğiniz ve sürücün can güvenliğini düşünerek bunu yapacaksınız.Düşünün adam ehliyet almış okuma yazması yok ters yola giriyor kaza yapıyor.Sürücü ile samimi olmayınız.Akrabanızda olsa süremiyorsa geçirmiyeceksiniz onun can güvenliğinden siz sorumlusunuz. Duygusal olmayın.Olursanız sürcünün hayatı ile oynarsınız.Bir kursiyere sınav süresi olarak 30 dakika ayırmak zorundayız. Kursiyerlerin sınav saatleri randevu ile tespitlidir. Belirlenen saatte kursiyerlerin sınav yerinde olmaları zorunludur Kursiyer sınav saatinde orada bulunmazsa sınava bir daha giremeyecek" dedi.

HOŞGÖRÜ ORTADAN KALKTI

Geçmişten gelen alışkanlıklar nedeniyle kursiyerlerin daha önce beş-on dakikalık gecikmeleri önemsemediklerini hatırlatan Cırıt, "İyi niyetle bu gecikmeler hoş karşılanabiliyordu. Artık böyle bir hoşgörü olanağı ortadan kalktı. Herkes randevu saatinde yerinde olacak. Sınav yarım saat sürecek" ifadelerini kullandı.

HEYECANLANAN ADAY EHLİYET ALAMAYACAK

                Cırıt , şunları söyledi: "Eğer kursiyer heyecanlanırsa, araçtan indirilecek, sınav durdurulacak. Kursiyerin heyecanının geçmesini beklemek gibi kaygılar taşımayın. Kursiyerlere, 'Siz şimdi çok heyecanlısınız, daha sonra sizi tekrar sınava alırız' gibi önerilerde de bulunmayın. Bu doğru bir tercih değil. Kursiyeri beklentiye sokuyor. Kursiyer o heyecanını yenmek durumundadır. Trafikte heyecanlanan bir kişinin trafiğe çıkmaması gerekir. Heyecan,ehliyet almak için birinci engeldir. Kursiyer heyecanını bir şekilde yenmelidir. Trafikte insanın başına ne geleceği önceden bilinemez. Önemli olan, sürücünün soğukkanlılığını koruyarak, öncelikle kendinin ve aracındaki insanların can güvenliğini sağlamasıdır. Bunu başaramıyorsa yapacak bir şey yok. Bu yüzden sınavdaki heyecanı asla kabul etmiyoruz." 

SERDAR ÜNSAL/IĞDIR(KAĞIZMANFM)

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)


PLAYER TUŞUNA BAS,KAĞIZMANFM CEPTEN CANLI DİNLE,

 
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber