Haftanın Konusu Organ Bağışı

23 Kasım 2014
0 Haber Yorum

Haftanın Konusu Organ Bağışı

Kars Arpaçay Kaymakamlığı himayesinde yürütülen Açık Kapı Projesi kapsamında Arpaçay Merkez Camii eğitim salonunda içerisinde bulunduğumuz haftanın anlamına uygun bilgilendirmeler yapıldı.
İçinde bulunduğumuz haftanın Organ Bağışı Haftası olması nedeniyle ilçe Toplum Sağlığı Merkezimizde görevli Aile Hekimi Dr. Uğurcan Coşar ve Hemşire Filiz İlgün tarafından Arpaçay Anadolu Lisesi öğrencilerine organ bağışı, KOAH, astım ve diyabet hastalıkları hakkında eğitim verildi.
Bu hastalıklarından korunma yolları, erken tanı, etkin tedavi yolları hakkında bilgiler verilirken konuyla alakalı broşürler de katılımcılara verildi. Son yıllarda dünyada olduğu gibi ülkemizde de büyük önem kazanan organ bağışı konusunda öğrencilerimiz bilgilendirip; organ bağışının tanımı, kanundaki yeri, organ bağışının yapılacağı yerler, organ bağışı kartı, ülkemizin organ bağışındaki yeri, hangi durumda organ bağışının yapılıp yapılmayacağı gibi konularda açıklamalar yapıldı. Program sonunda öğrencilerin meraklı soruları personeller tarafından cevaplandı.
Bir kişinin organlarını bağışlayarak birçok insana yaşama şansı verebileceğini ifade ederek konunun önemine değinen Kaymakam Faruk Erdem, ülkemizin organ bağışları konusunda dünya sıralamasında istenilen sıralamada olmasa da son yıllarda yapılan bilinçlendirme çalışmalarıyla epeyce mesafe kat ettiğini, vatandaşlarımızın konuya olan yaklaşım ve ön yargılarının verilen eğitimlerle değiştiğini, bağış sayısının her geçen gün giderek arttığını belirterek ilçede yapılan çalışmaların da vatandaşı daha fazla bilgilendirmek amacıyla yapıldığını ifade etti ve çalışmalarda emeği geçenleri tebrik etti.
(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA)
 

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber