sanalbasin.com üyesidir

HDP, KARS’IN SORUNLARINI KONFERANSTA DİLE GETİRECEK

30 Aralık 2015
0 Haber Yorum

Hakların Demokratik Partisi (HDP) Kars İl Eşbaşkanlığı, 24 Ocak’ta gerçekleştirilecek büyük kongre öncesi, konferans düzenliyor.
Duyuru
KARACA PETROL NARİN KALE CADDESİNDE HİZMETİNİZE AÇILMIŞTIR,
&

Tacettin DURMUŞ / KARS

Hakların Demokratik Partisi (HDP) Kars İl Eşbaşkanlığı,  24 Ocak’ta gerçekleştirilecek büyük kongre öncesi, konferans düzenliyor.

Düzenlenecek toplantıya, HDP Kars Milletvekili ve parti sözcüsü Ayhan Bilgen, PM üyeleri İzzet Belge ve Nizamettin Öztürk konuşmacı olarak yer alacak.

Konferans ile ilgili olarak HDP Kars İl Başkanlığı’nca parti binasında basın toplantısı düzenlendi. Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Belediye Meclis Üyesi Kaya Naki ve HDP Kars İl Başkanlığı Komisyon Sözcüsü Mehmet Çoğdavul’un da hazır bulunduğu toplantıda, HDP Kars il eşbaşkanları Sevda Subaşı ve Cengiz Topbaşlı yarın Mavi Saray Düğün Salonunda gerçekleştirilecek olan konferans ile ilgili açıklamada bulundular.

HDP İleşbaşkanı Cengiz Topbaşlı yaptığı açıklamada ana başlıklarıyla ifade edildiği gibi düzenlenecek konferansta, güçlü bir partinin yeniden inşası ve bütün halkların inançlarını söyleyeceği sözlerin bu konferansta dile getirileceğini söyledi.

Topbaşlı, 17 Ocak’ta yapacakları merkezi konferans toplantısının ardından 24 Ocak’ta düzenlenecek büyük kongrede alınacak kararları Kars’taki halklarla, farklı inançlarla ve emekçilerle birlikte yeni mücadele hattını birlikte örüp, birlikte örgütleyeceklerini ifade etti.

Tüm halkların olduğu gibi Kars’taki halkların sorunlarını partileri üzerinden doğru cevap olmaya çalışacaklarını da açıklamasında belirten Topbaşlı: “Sadece partililerin bundan cevap olma yanını kısır görüyoruz. Dolayısıyla Kars’taki meslek örgütleriyle, sivil toplum örgütleriyle, demokratik kitle örgütleri ile birlikte ilin daha iyi bir yaşanılır yer olması, halkların sorunları neler olduğu ve çözümlenmesi için ciddi çalışmaların yapıldığı ve o çözümlemelerden yola çıkarak her bir halkın ve inancın temsiliyetinin var olduğu bir yapılanmayla hareket edeceğiz. Kars’taki hem yerel sorunlarımızın, hem de genel anlamda Türkiye’yi ifade eden siyasal sorunları tartışacağız. Birlikte çözüm üretip bunu pratikleştireceğiz. Kars için bu tartışmayı,  basın marifetiyle, bir yanıyla hem partililerimizle yürüteceğimiz bu tartışmayı hem de partimizin üyesi olmayan ama bu meselelere ilgili seçim dönemlerinde kendilerini katmış birey ve kurum temsilcileri ile birlikte yürüteceğimiz. Kars’ta yürüteceğimiz siyaseti önemsiyoruz. Ama siyaset temelini, eksenini ve stratejisini bu konferansta belirleyeceğimizi ifade etmek istiyorum. Sizlerin aracılığıyla yine Kars’a ilgili insanlara  buradan selam ve saygılarımızı iletiyoruz. “ dedi.

TARTIŞMA BAŞLIKLARIMIZ

Eşbaşkan Topbaşlı konferansta konu edilecek Tartışma konularını ise şu şekilde açıkladı: 

“Radikal demokratik bir parti yürüyüşünü geliştirmek için mahallelerde, sokaklarda ve her yerde örgütlenme çalışmalarına ağırlık vermek kişilere bağlı olmayan kurumsal işleyişi olan güçlü bir iç demokrasiye sahip bir partiyi başarmak gereklidir.

HDP’nin yukarıda çerçevesi çizilen perspektif doğrultusunda önümüzdeki dönem politikaları hangi yöne yoğunlaşmalıdır? Ne yapmalıyız nasıl yapmalıyız nasıl bir mücadele hattı örgütlemeliyiz?

HDK Konferans ve genel kurul süreciyle eş zamanlı yürüteceğimiz tartışmalar sonucunda önümüzdeki dönem HDK ile çalışmaların nasıl olması gerektiğine yönelik ne gibi sonuçlar çıkarabiliriz.

Bileşen hukuku ve bileşenlerle ilişkilerimizde bu dönemin geliştirilmesi gereken konularından birisidir. Meselenin sadece bir temsil ilişkisi düzeyinde ele alınması yanıltıcı sonuçlar üretiyor. O nedenle hem politik faaliyetlere daha sağlıklı ve istikrarlı bir katılımın sağlanması hem organik bir mücadelenin geliştirilerek görülmesi, hem de bütün bunların daha gelişmiş bir demokratik model çerçevesinde gerçekleşmesi bu dönemin acil ihtiyacıdır. Bu konuda önerilerimiz be olmalıdır.

Örgütsel yapımızın daha sağlıklı bir duruma ulaşması parti içi demokrasi merkezi organlarını işleyişi merkez-yerel merkez-meclis grubu ilişkileri gibi alanlarda yaşanan sorunların çözümü için neler önerebiliriz.

Parti içi eğitim sorununa da çözümler üretmek gereklidir. Parti içi siyaset akademilerinin acilen oluşturulması bu yöndeki ortak dil birliğinin gelişmesini HDP politikalarının daha hızlı ve derinlikli bir şekilde algılanmasını ve kullanılmasını sağlayacaktır. Bu konuda katkılarımız ve önerilerimiz ne yönde olmalıdır.

HDP bu dönemde sadece kendi içindeki ve yakın çevresindeki ilişkiler ağı ile yetinemez. Seçimlerde HDP gönüllüsü olarak çalışmış veya destek ve oy vermiş kişilerin çevrelerin ve kesimlerin de mutlaka kapsanması gereklidir. Bu doğrultuda atılacak genişleme adımları, mümkün olduğu kadar farklı çevreleri de kapsayan bir özellik nasıl taşımalıdır.

Önümüzdeki dönem, halk güçlerini birleştirerek iktidara karşı demokratik ve çoğulcu bir alternatifin hazırlanması, demokrasi blokunun geliştirilmesi için mücadele etmek büyük önem taşıyor. Bu konudaki çalışmaların da özenle ele alınarak değerlendirilmesi gerekiyor. Bu konuda neler yapmalıyı?

SEVDA SUBAŞI: “DEMOKRATİK CUMHURİYET, KÜRT SORUNU, EMEK VE KADIN GİBİ KONULAR TARTIŞILACAK”

HDP Kars İleşbaşkanı Sevda Subaşı da yaptığı açıklamada, bugün düzenlenecek olan konferansta konu başlıkları itibariyle, Demokratik Cumhuriyet, Kürt Sorunu, Emek ve Kadın gibi konuların dile getirileceğini söyledi.

Ortadoğu ve Türkiye’deki mevcut durumunda konferansta ele alınacağını belirten Subaşı: “Konferansta, HDP’nin birlikte hareket ettiği kurumların ve bileşenlerin bu süreçteki rolü ve sorumluluğu nedir? Ve bu sürece nasıl yön verilmelidir? Sorularında yanıt vermeliyiz? Bunun yanı sıra sürece Türkiye haklarının özgürlük, eşitlik, adalet, demokrasi ve barış taleplerini gerçekleştirilecek yönde müdahale ve dönüşüm için neler yapmalıyız? Sorularına cevap bulacağız” dedi.

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber