HALİFE NUMAN’IN GİRESUN’LU TORUNU KAĞIZMAN’DA

20 Temmuz 2011
0 Haber Yorum

HALİFE NUMAN’IN GİRESUN’LU TORUNU KAĞIZMAN’DA

HALİFE NUMAN’IN GİRESUN’LU TORUNU KAĞIZMAN’DA

 

Giresun’da doğumlu 1951 doğumlu Eğitimci Yazar Adem Halil Şenkal 19 Temmuz 2011 Salı günü Kağızman’a gelerek Kötek köyü doğumlu milli mücadele kahramanlarından, Din Adamı ve Şair Halife Numan Efendi’nin torunları olan akrabalarını ziyaret etti.

İnsan ilişkileri üzerine yazılar yazarak yayınlayan Adem Halil Şenkal yazılarında insan sevgisini, hoşgörüyü konu aldığını belirtiyor. Ahlaki değerlere önem vererek yazdığı yazıları kitaplaştıran ve talepler doğrultusunda çeşitli illerde ve ilçelerde seminerler de vermektedir. Şenkal’ın Yeni Düşünce Harekatı Neden Ağlatıyor ve Ağlıyor İnsanlar adlı kitabı yedinci baskıya ulaşmış.

Adem Halil Şenkal dedesinin Kağızman’ın Kötek köyünden Giresun’a göçtüklerini, babasının adının İbrahim, dedesinin adının Ali olduğunu söyleyen Şenkal, buradan göçen dedelerinin 1890 lı yıllarda Giresun’un Bulancak ilçesinin Bahçeli köyüne yerleştiklerini ve Hacı Numanoğulları olarak anıldıklarını belirtti.

Adem Halil Şenkal, Kağızman’a atalarını ziyaret etmek için geldiğini belirterek şöyle konuştu:

Ben Eğitimci bir yazar olarak kitaplar yayınlamakta ve insan eğitimine katkı sağlamak için uğraşan bir insanım. Dedelerimin kök akrabası olan Halife Numan Efendi’nin bir torunu olarak bu ilçeyi ziyaret ettim. Dedemiz Halife Numan Efendi’nin müftülük yaptığını, bir alim olduğunu, Kağızman’ın ve Kars’ın kurtuluşunda önemli hizmetleri olduğunu ve şairliğini burada öğrendim. Aynı sülaleden olduğum için gururluyum. Çünkü böyle alim bir zatın ailesinden olmak son derece mutlu etti beni.

Ben kendim medrese eğitimi görmüş bir insanım. Dini hususta ki bilgilerimi gerek yazılarımda olsun gerek seminerlerimde olsun aktararak insanlara bilgilerimi ve görüşlerimi aktarıyorum.

Kağızman’ın havasını soluyarak ekmeğini yiyip suyunu içmekten gayet mutlu oldum. Giresun ile Kağızman arasında bir bağımız vardı. Bu bağı Kötek köyünde daha da bir perçinlemiş olduk. Bundan böyle akrabalık bağlarımız irtibatlı olarak, muhabbetle sürecektir, diye konuştu.

 

Haber: Sait KÜÇÜK

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber