sanalbasin.com üyesidir

Göle Kaşar Festivali Bölgeye Tekrar can verecek

19 Mart 2012
0 Haber Yorum

Göle Kaşar Festivali Bölgeye Tekrar can verecek
Duyuru
KARACA PETROL NARİN KALE CADDESİNDE HİZMETİNİZE AÇILMIŞTIR,
&

KASİAD'ın heyetinin Kars Ardahan illerindeki gezide Göle ilçesine yapılan ziyaretinde Ulusal Göle Kaşar festivali gündemi oluşturdu.

            Gazeteci Yazar Mustafa Küpeli'nin sorularını yanıtlayan Göle Kaymakamı Kemal Atasoy, Göle Belediye Başkanı Sabri Muratoğlu ve KASİAD Başkanı Süreyya Cinik Göle Kaşar Festivali'nin çıtasını yükseltip uluslararası bir festival olması için gereken yapılmalıdır deyip ortak görüş belirtiler.

            Bölgedeki eğitim ve öğretimin önemine değinen bir konuşma yaptıktan sonra herkesi yatırım yapmaya davet eden Nurettin Yılmaz, KASİAD üyelerini tanıttıktan sonra festivale davet etti.

###Kaymakam Atasoy; Nurettin Yılmaz'a Teşekkür etti

            Bir il ve ya bir ilçeye Sağlık Meslek Lisesi açılması için nüfusunun 70 bin olması gerekir. Ama hayırsever vatandaşlarımız sayesinde biz bunu açabiliyoruz.  Sn. Yılmaz'ın sayesinde ilçemize hem lise kazandırmış olduk, hem de yeni bir okulumuz olmuş oldu diyen Göle Kaymakamı Kemal Atasoy, "Bu tür yatırımların artmasını istiyoruz. Göle ilçesinde bir asra yakındır düz lise olduğu için mezun olanlar iş bulmakta zorluk çekiyorlardı. Nurettin Yılmaz'ın yaptığı ve 2012 yılında öğrenci alacak Göle Sağlık Meslek Lisesinden mezun olan çocuklarımız rahatça iş bulacaklar ve okulda okuyan kaliteli öğrenciler Göle'de kalacak. Bu şekilde bizim öğrenci kalitemiz yükselecektir.

            Yüksek okulumuzda ise 50-60 civarında öğrenci var ama gelecek sene 80 tane öğrencimiz daha olacak inşallah. Öğrenci sayımızı artırmak için yurt ihtiyacımızın giderilmesi lazım. Bu konuda hayırseverlerimizin yardımlarını bekliyoruz" dedi.

###Eğitime Dershaneyle destek sunuyoruz

            S. birikim: Peki Türkiye'de eğitim anlamında sonlarda kalmayacağımıza dâhil iddianız var mı?

            K. Atasoy: Yaklaşık 400 civarında öğretmenimiz var. 6 bin civarında da öğrencimiz var. Bunun 1000 tanesi orta öğretim öğrencisi, 5 bin tanesi ilköğretim öğrencisi. Orta öğretim okullaşma oranımız çok yüksek. Mesela kızların orta öğretim okullaşmasın da Türkiye ortalaması %50 iken, bizde %85'ler civarında. Şu anda toplam orta öğretim okullaşma oranımız ise %80 civarında. Çok ciddi bir şekilde ortalamanın üstüne çıktık biz. Bu anlamda sonlarda olmayacağımıza inanıyorum

            S. Birikim: Peki taşımalı eğitim kaç köyde var?

            K. Atasoy: Taşımalı eğitime tabi 35 tane köyümüz var. 35 tane araçla 35 köyden öğrencilerimizi taşıyoruz. Şu anda birleştirilmiş sınıflarımız var. Gelecek sene bunları ayırmayı düşünüyoruz. Milli Eğitim bakanlığımız gerekli ödeneği sunarsa bütün birleştirilmiş sınıfları kaldırarak eğitimin kalitesini artırmayı hedefliyoruz.

            S. Birikim: Herkesle uyum içerisindesiniz. İlçeye yatırımları çekmeye de başladınız. Yeni yatırımlar var mı?

            K. Atasoy: Özellikle Organize sanayi bölgesi anlamında bir girişimimiz vardır. Gıda organize sanayi bölgesi için Sanayi Bakanlığımıza müracaatımızı yaptık. Bize dediler ki, 10 tane yatırımcı bulun burada İktisat Organize Sanayi bölgesi açarız. Şu anda dışarıdan bir vatandaşımız geldi bir ahır yaptı. Çok modern bir tesis oldu. Buradaki ahırlarımız modern değil. Eski zamanlar da ki üretim halen devam ediyor. Eğer İktisat organize sanayi açılırsa Ardahan'da ki organize sanayiden daha erken olacağına inanıyoruz. Sağlıklı bir şekilde entegre tesisleriyle beraber hizmet verecektir. Çünkü hayvancılığın ve sütün merkezi burasıdır.  Kaşar festivalinin çıtasını yükseltip ulusallaştırma için girişimlerimizde sürüyor.

###Sabri Munratoğlu; Festivali ulusallaştıracağız

            Festival ağırlıklı sorularımızı yanıtlayan Göle Belediye Başkanı Sabri Muratoğlu, Bu coğrafyada ulusal festivalin temelini atan Göle ilçemiz Uluslararası festivalin temelinde 2012 yılında atarak festival heyecanını yeniden başlatmak için önce kurumsallaştıracağız.

###8 yıldır Göle'nin sorunlarını çözmeye çalışıyoruz  

            S. Birikim: Kaşar festivalini uluslararası yapılması noktasında gurbetteki Gölelilerin çalışmaları var. Belediye olarak neler yapıyorsunuz?.

            S. Muratoğlu: Doğu Anadolu'da Kaşar ve süt ürünlerinde daha iddialı. Şuan Göle ilçemizde 29 tane mandıramız var. Bunların içinde zannedersem 7 tanesi ileri teknolojiyle patentli üretim yapmaktadır.

###Göle'nin alt yapısı bitti sıra festivalde

            Göreve geldiğimizde Göle'nin alt yapı ve bazı sorunları olduğu için festivale yeterince önem vermiyorduk. Bu yüzden festivallere katılım az oluyordu. Ama şimdi ilçemizin alt yapısı bitti, bazı sorunları halledildi, sıra festivale geldi. 17. Festivalimizi uluslararası yapmak için kolları sıvamış durumdayız.

            Bugün Festivallerimiz sayesinde kaşarımız bölge birinciliğini eline almış ve Türkiye'de bir marka haline gelmiştir. Bu gün Türkiye Organik Kaşar peynirini alıyorsa bunların %80 Festivalden etkilinmiş veya festival sayesinde tanındıktan sonra almaya başlamıştır.

Kaşarın tanıtımında üreticilerimizde bu konuda kendi üzerlerine düşeni layığıyla yaptıklarını da unutmamak lazım. Kaşar çok iyi tanıtıldığı için düşünün şu an üretim bile az geliyor. Mandıralarımızı daha da büyütmek ve üretimi artırmamız lazım. Bunların olması için Uluslararası pazarda yerimizi almamız için öncelikle Festivalimizi yeniden şekillendirip ulusal bakmamız lazım. Bu konuda arkam sağlamdır. Göleliler inandığı bütün projelere destek sunmuşlardır. Doğu Anadolu'ya yeniden festival vizyonunu belirlemek istiyoruz. Bu noktada Göle derneklerimiz ve bütün Gölelilerden destek bekliyoruz.

###17. Festivalimiz örnek bir festival olacak

            Türkiye'nin yakından tanıdığı bu işleri çok yapan bilgi birikimli Festival konusunda çok deneyimli 17. Festival Ağası Sn. Küpeli kendisi de iddialı ağamızdır. Bizde kendisinden ümitliyiz. 16. festivalden sonra 17. festivalin alt yapısını hazırladığını duymamız, en önemlisi Türkiye'nin her tarafından insanlarımızı davet etmeye başlamış olması gibi gelişmeler hepimizin umutlarını büyütüyor. Küpeli'nin medyadaki çevresiyle ve dostlarının katkılarıyla Uluslararası yapmak istediğimiz festivalde en çok katkıyı sunacaktır. Daha doğrusu 17. festivalde iz bırakacak ve unutulmayacak içirikli olacağı için ilimizde yapılan bütün festivallere örnek olacaktır.

###Süreyya Cinik: Göle Kaşar Festival Kurumsallaşmalı 

            Uluslararası yapılması düşünülen Göle Kaşar Festivali'nin kurumsallaşıp çıtasının yükselmesi gerektiğinin altını çizen KASİAD Başkanı Süreyha Cinik;  "Bizi sizinle tanıştıran ve Göle'ye okul kazandıran Sayın Nurettin Yılmaz'a çok teşekkür ediyorum. Şimdi Kurumsallaşmak kolay bir iş değil. Bu anlamda KASİAD olarak ciddi kararlar alıp ciddi şeyler yapmak istiyoruz.

            Göle festivali heyecanın artırılması için öncelikle festivallere kurumsal bakmak istiyorum.  Bu gün Altın Portakal Filim festivali gibi ulusal bir yol izlemeli. İnsanlar filim çekerken oradaki filmi alacağım diye kendini hedefliyor. Şimdi buradaki en büyük değer kaşarsa festivalin statüsünün düzeltilmesi lazım. Eğlencelikten çıkartılması gerekir. Eğlence mutlaka olmalı, fakat asıl festivale adını veren değerin tanıtılması lazım. Festival ulusal kokarsa Yönetim Kurulu olarak Göle'ye gelir festivale gereken desteği de veririz."

İbrahim Budak/Göle/Siyasal Birikim 
 

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber