Ana Sayfa > ARDAHAN

Göle Kaşar Festivali Bölgeye Tekrar can verecek
19 Mart 2012
Göle Kaşar Festivali Bölgeye Tekrar can verecek
Fontu Büyült Fontu Küçült 100%

SİTEMİZE HOŞ GELDİNİZ,GÜNCEL VE TARAFSIZ HABERLERLE HİZMETİNZDEYİZ,ALİ ÇELİK

KASİAD'ın heyetinin Kars Ardahan illerindeki gezide Göle ilçesine yapılan ziyaretinde Ulusal Göle Kaşar festivali gündemi oluşturdu.

            Gazeteci Yazar Mustafa Küpeli'nin sorularını yanıtlayan Göle Kaymakamı Kemal Atasoy, Göle Belediye Başkanı Sabri Muratoğlu ve KASİAD Başkanı Süreyya Cinik Göle Kaşar Festivali'nin çıtasını yükseltip uluslararası bir festival olması için gereken yapılmalıdır deyip ortak görüş belirtiler.

            Bölgedeki eğitim ve öğretimin önemine değinen bir konuşma yaptıktan sonra herkesi yatırım yapmaya davet eden Nurettin Yılmaz, KASİAD üyelerini tanıttıktan sonra festivale davet etti.

###Kaymakam Atasoy; Nurettin Yılmaz'a Teşekkür etti

            Bir il ve ya bir ilçeye Sağlık Meslek Lisesi açılması için nüfusunun 70 bin olması gerekir. Ama hayırsever vatandaşlarımız sayesinde biz bunu açabiliyoruz.  Sn. Yılmaz'ın sayesinde ilçemize hem lise kazandırmış olduk, hem de yeni bir okulumuz olmuş oldu diyen Göle Kaymakamı Kemal Atasoy, "Bu tür yatırımların artmasını istiyoruz. Göle ilçesinde bir asra yakındır düz lise olduğu için mezun olanlar iş bulmakta zorluk çekiyorlardı. Nurettin Yılmaz'ın yaptığı ve 2012 yılında öğrenci alacak Göle Sağlık Meslek Lisesinden mezun olan çocuklarımız rahatça iş bulacaklar ve okulda okuyan kaliteli öğrenciler Göle'de kalacak. Bu şekilde bizim öğrenci kalitemiz yükselecektir.

            Yüksek okulumuzda ise 50-60 civarında öğrenci var ama gelecek sene 80 tane öğrencimiz daha olacak inşallah. Öğrenci sayımızı artırmak için yurt ihtiyacımızın giderilmesi lazım. Bu konuda hayırseverlerimizin yardımlarını bekliyoruz" dedi.

###Eğitime Dershaneyle destek sunuyoruz

            S. birikim: Peki Türkiye'de eğitim anlamında sonlarda kalmayacağımıza dâhil iddianız var mı?

            K. Atasoy: Yaklaşık 400 civarında öğretmenimiz var. 6 bin civarında da öğrencimiz var. Bunun 1000 tanesi orta öğretim öğrencisi, 5 bin tanesi ilköğretim öğrencisi. Orta öğretim okullaşma oranımız çok yüksek. Mesela kızların orta öğretim okullaşmasın da Türkiye ortalaması %50 iken, bizde %85'ler civarında. Şu anda toplam orta öğretim okullaşma oranımız ise %80 civarında. Çok ciddi bir şekilde ortalamanın üstüne çıktık biz. Bu anlamda sonlarda olmayacağımıza inanıyorum

            S. Birikim: Peki taşımalı eğitim kaç köyde var?

            K. Atasoy: Taşımalı eğitime tabi 35 tane köyümüz var. 35 tane araçla 35 köyden öğrencilerimizi taşıyoruz. Şu anda birleştirilmiş sınıflarımız var. Gelecek sene bunları ayırmayı düşünüyoruz. Milli Eğitim bakanlığımız gerekli ödeneği sunarsa bütün birleştirilmiş sınıfları kaldırarak eğitimin kalitesini artırmayı hedefliyoruz.

            S. Birikim: Herkesle uyum içerisindesiniz. İlçeye yatırımları çekmeye de başladınız. Yeni yatırımlar var mı?

            K. Atasoy: Özellikle Organize sanayi bölgesi anlamında bir girişimimiz vardır. Gıda organize sanayi bölgesi için Sanayi Bakanlığımıza müracaatımızı yaptık. Bize dediler ki, 10 tane yatırımcı bulun burada İktisat Organize Sanayi bölgesi açarız. Şu anda dışarıdan bir vatandaşımız geldi bir ahır yaptı. Çok modern bir tesis oldu. Buradaki ahırlarımız modern değil. Eski zamanlar da ki üretim halen devam ediyor. Eğer İktisat organize sanayi açılırsa Ardahan'da ki organize sanayiden daha erken olacağına inanıyoruz. Sağlıklı bir şekilde entegre tesisleriyle beraber hizmet verecektir. Çünkü hayvancılığın ve sütün merkezi burasıdır.  Kaşar festivalinin çıtasını yükseltip ulusallaştırma için girişimlerimizde sürüyor.

###Sabri Munratoğlu; Festivali ulusallaştıracağız

            Festival ağırlıklı sorularımızı yanıtlayan Göle Belediye Başkanı Sabri Muratoğlu, Bu coğrafyada ulusal festivalin temelini atan Göle ilçemiz Uluslararası festivalin temelinde 2012 yılında atarak festival heyecanını yeniden başlatmak için önce kurumsallaştıracağız.

###8 yıldır Göle'nin sorunlarını çözmeye çalışıyoruz  

            S. Birikim: Kaşar festivalini uluslararası yapılması noktasında gurbetteki Gölelilerin çalışmaları var. Belediye olarak neler yapıyorsunuz?.

            S. Muratoğlu: Doğu Anadolu'da Kaşar ve süt ürünlerinde daha iddialı. Şuan Göle ilçemizde 29 tane mandıramız var. Bunların içinde zannedersem 7 tanesi ileri teknolojiyle patentli üretim yapmaktadır.

###Göle'nin alt yapısı bitti sıra festivalde

            Göreve geldiğimizde Göle'nin alt yapı ve bazı sorunları olduğu için festivale yeterince önem vermiyorduk. Bu yüzden festivallere katılım az oluyordu. Ama şimdi ilçemizin alt yapısı bitti, bazı sorunları halledildi, sıra festivale geldi. 17. Festivalimizi uluslararası yapmak için kolları sıvamış durumdayız.

            Bugün Festivallerimiz sayesinde kaşarımız bölge birinciliğini eline almış ve Türkiye'de bir marka haline gelmiştir. Bu gün Türkiye Organik Kaşar peynirini alıyorsa bunların %80 Festivalden etkilinmiş veya festival sayesinde tanındıktan sonra almaya başlamıştır.

Kaşarın tanıtımında üreticilerimizde bu konuda kendi üzerlerine düşeni layığıyla yaptıklarını da unutmamak lazım. Kaşar çok iyi tanıtıldığı için düşünün şu an üretim bile az geliyor. Mandıralarımızı daha da büyütmek ve üretimi artırmamız lazım. Bunların olması için Uluslararası pazarda yerimizi almamız için öncelikle Festivalimizi yeniden şekillendirip ulusal bakmamız lazım. Bu konuda arkam sağlamdır. Göleliler inandığı bütün projelere destek sunmuşlardır. Doğu Anadolu'ya yeniden festival vizyonunu belirlemek istiyoruz. Bu noktada Göle derneklerimiz ve bütün Gölelilerden destek bekliyoruz.

###17. Festivalimiz örnek bir festival olacak

            Türkiye'nin yakından tanıdığı bu işleri çok yapan bilgi birikimli Festival konusunda çok deneyimli 17. Festival Ağası Sn. Küpeli kendisi de iddialı ağamızdır. Bizde kendisinden ümitliyiz. 16. festivalden sonra 17. festivalin alt yapısını hazırladığını duymamız, en önemlisi Türkiye'nin her tarafından insanlarımızı davet etmeye başlamış olması gibi gelişmeler hepimizin umutlarını büyütüyor. Küpeli'nin medyadaki çevresiyle ve dostlarının katkılarıyla Uluslararası yapmak istediğimiz festivalde en çok katkıyı sunacaktır. Daha doğrusu 17. festivalde iz bırakacak ve unutulmayacak içirikli olacağı için ilimizde yapılan bütün festivallere örnek olacaktır.

###Süreyya Cinik: Göle Kaşar Festival Kurumsallaşmalı 

            Uluslararası yapılması düşünülen Göle Kaşar Festivali'nin kurumsallaşıp çıtasının yükselmesi gerektiğinin altını çizen KASİAD Başkanı Süreyha Cinik;  "Bizi sizinle tanıştıran ve Göle'ye okul kazandıran Sayın Nurettin Yılmaz'a çok teşekkür ediyorum. Şimdi Kurumsallaşmak kolay bir iş değil. Bu anlamda KASİAD olarak ciddi kararlar alıp ciddi şeyler yapmak istiyoruz.

            Göle festivali heyecanın artırılması için öncelikle festivallere kurumsal bakmak istiyorum.  Bu gün Altın Portakal Filim festivali gibi ulusal bir yol izlemeli. İnsanlar filim çekerken oradaki filmi alacağım diye kendini hedefliyor. Şimdi buradaki en büyük değer kaşarsa festivalin statüsünün düzeltilmesi lazım. Eğlencelikten çıkartılması gerekir. Eğlence mutlaka olmalı, fakat asıl festivale adını veren değerin tanıtılması lazım. Festival ulusal kokarsa Yönetim Kurulu olarak Göle'ye gelir festivale gereken desteği de veririz."

İbrahim Budak/Göle/Siyasal Birikim 
 Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*
E-posta*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)
Yorum*


(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 

Diğer ARDAHAN Haberleri

Başlık Tarih
 
Ahmet Arslan, AK Parti'nin Ardahan adaylarını tanıttı13 Ocak 2019
Ahmet Arslan Ardahan’da!13 Ocak 2019
Ardahan Valisi ve Iğdır Emniyet Müdürü değişti27 Aralık 2018
Ardahan, ülkemizi Çin’de temsil etti10 Aralık 2018
MHP Ardahan Belediye Başkan adayını açıkladı19 Kasım 2018
Ardahan tüneller şehri oluyor04 Haziran 2018
Ardahan Mozeret tepesinde kaza: 4 ölü 22 yaralı,13 Mayıs 2018
Anadolu Ajansı Ardahan muhabiri Günay Nuh, evlendi.10 Temmuz 2017
Kars’ta GASP’tan 3 kişi tutuklandı03 Temmuz 2017
Bakan Arslan Çıldır Gölü’ndeki Denizcilik ve Kabotaj Bayramına katıldı03 Temmuz 2017
Atatürk Silüeti Erken Göründü31 Mayıs 2017
Kars'tan 6 Kişilik Heyet İnceleme Başlattı11 Mayıs 2017
Çıldırlılar Derneği Seçilmişlerle Buluştu10 Mayıs 2017
Rus Komutanın Cesedinin Bulunduğu Alanda Başka Mezarlar da Var!04 Mayıs 2017
İnşaat Kazısında Rus Komutana Ait Mezar Çıktı, Çalışmalar Durduruldu26 Nisan 2017
Ardahan’da Fırtına Can Aldı24 Nisan 2017
Çıldır Gölüne Yapılan ‘Kütük Ev’in Montajı Devam Ediyor22 Mart 2017
Hanak'ın kurtuluşunun 96. yıl dönümü02 Mart 2017
Donan Çıldır Gölü üzerinde çadır kurdular24 Şubat 2017
Ardahan'ın düşman işgalinden kurtuluşunun 96'ncı yıl dönümü törenlerle kutlandı24 Şubat 2017
Kar ve tipiden kapanan yolda mahsur kalan öğrenciler kurtarıldı17 Şubat 2017
Bakan Arslan ve Elvan, Ardahan'da Cazibe Merkezleri Tanıtım Toplantısına Katıldı12 Şubat 2017
Çıldır Festivali renkli görüntülere sahne oldu04 Şubat 2017
Çıldır Gölü Balık Potansiyelini Kaybediyor!24 Ocak 2017
Yaban hayat için doğaya yem bırakıldı29 Aralık 2016
Ardahan’dan Halep’e Yol Açın17 Aralık 2016
Otomobilin Çarptığı Kurt KAÜ'de Tedaviye Alındı13 Aralık 2016
Yaşı 70 ama hala bebek yapıyor!16 Kasım 2016
Hanak Belediyesi hem borçlarını ödüyor hem de para biriktiriyor16 Kasım 2016
ARÜ’de 15 Temmuz Fotoğraf Sergisi05 Ekim 2016
Bakan Tüfenkci Kars’ta Açıklamalarda Bulundu!22 Ağustos 2016
Tamamlayıcı tedavi: Akapunkur24 Mart 2016
Ardahan’ın Şifalı Bitkileri Başkent’e Taşınıyor!28 Şubat 2016
Hocalı’da Hayatını Kaybedenler Anıldı25 Şubat 2016
ARDAHAN'DA KURTULUŞ COŞKUSU23 Şubat 2016
Medya Çıldır’a kamp kurdu!08 Şubat 2016
ARÜ’de “BTC Girişimcilik Sertifika Töreni”24 Aralık 2015
ARÜ, Türkmenistan’ı Unutmadı!16 Aralık 2015
ARÜ BESYO öğrencilerinden toplum yararına faaliyet 04 Aralık 2015
ARDAHAN’DA DEPREM19 Kasım 2015
Aygır Gölü’ne uçan ot yüklü traktör 1 günde çıkarılabildi25 Ağustos 2015
PKK minibüsü taradı: 1 ölü13 Temmuz 2015
ARÜ’yü mezuniyet heyecanı sardı03 Haziran 2015
Posof da Işığa Karışıyor27 Şubat 2015
Çıldır 3. Altın At Uluslararası Kış Şöleni09 Şubat 2015
ARÜ’de Türkmenistan’ın Bağımsızlık Günü Kutlandı22 Aralık 2014
Ardahan Valisi’nden Kontrolörlere “Sıkı Denetim” Talimatı19 Aralık 2014
Vali, Kilip Çeken Öğretmenleri Makamında Misafir Etti05 Aralık 2014
Ardahan’da 39 Üreticiye Damızlık Boğa Verildi02 Aralık 2014
Sınır Kapılarının Önemi27 Ekim 2014
Ardahan’da hortum04 Ağustos 2014
Vali Özdemir, Ardahan’da Bal Festivaline Katıldı04 Ağustos 2014
GÖLE KÖPRÜLÜ BELDESİ, BELEDİYESİNE KAVUŞUYOR10 Temmuz 2014
Çıldır MYO öğrencilerinden Samsun’a teknik gezi24 Haziran 2014
Ardahan Üniversitesi haberleri03 Haziran 2014
Gençlere altın tavsiyeler01 Haziran 2014
Ardahan’da bahar yüzünü gösterdi11 Nisan 2014
Ardahan’ın yakın tarihi03 Nisan 2014
Yeni salonda ilk konferans27 Mart 2014
Ardahan Ülkü Ocaklarında Devir Teslim03 Mart 2014
Gönüllüler gönüllere dokundu19 Şubat 2014
Öğüt, Kars ve Ardahan’daki deprem ve imar konularını TBMM’de konuştu19 Şubat 2014
Binatlı köyü ekim zamanı diyip kolları sıvadı,17 Şubat 2014
“Altın At” Çıldır Gölü’nde İkinci Kez Şahlandı10 Şubat 2014
Binatlı yardımlaşma derneği yoğun çalığıyor,03 Şubat 2014
“Altın At” 8 Şubat’ta Çıldır’da Şahlanacak30 Ocak 2014
“Van’da Kar Yağsa; Biz Burada Üşürüz”23 Ocak 2014
TKDK, 12. Başvuru Çağrı İlanını basına duyurdu22 Ocak 2014
ARÜ’lü akademisyenin görev aldığı projeye TÜBİTAK’tan destek14 Ocak 2014
Vekilden “Çıldır Gölü’ne Gelin” Çağrısı06 Ocak 2014
Ardahan’da doğalgaz çalışmaları tamamlandı20 Aralık 2013
ARÜ’de “Kabuğundan suyuna nar mucizesi” konuşuldu12 Aralık 2013
“Ölümünün 100. Yılında Âşık Şenlik ve Türk Dünyası Âşıklar Şöleni” başladı04 Kasım 2013
Öğüt’ün tespitiyle hayvan ithalatı05 Ekim 2013
Aktaş’ın suyu meraya akıtılacak05 Ekim 2013
Akademisyenlerden ARÜ’deki Uluslararası Sempozyuma tam not04 Ekim 2013
Azerbaycan Eğitim Ataşesi’nden ARÜ’ye ziyaret26 Eylül 2013
ARÜ’lü akademisyenlerden Ardahan’da bir ilk18 Eylül 2013
Yılın ilk karı Ardahan’a düştü06 Eylül 2013
ARÜ’de kayıtlar tüm hızıyla devam ediyor03 Eylül 2013
Ardahanlılardan muhteşem bir gece18 Haziran 2013
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün, Ardahan ziyareti15 Haziran 2013
Öğüt, “Çıldır Aktaş Sınır Kapısında sona gelindi”13 Haziran 2013
CHP’li vekilden Gezi Parkı tehditi13 Haziran 2013
ARÜ’de mezuniyet coşkusu07 Haziran 2013
ARÜ’de mezuniyet coşkusu, konser ziyafetiyle zirveye çıkacak05 Haziran 2013
Öğüt, Kars ve Ardahan’ın şap belasını Meclise taşıdı31 Mayıs 2013
Bursa Göle Derneği Genel Kurul Yaptı27 Mayıs 2013
Göle Orman Fakültesi’nin temeli atıldı12 Mayıs 2013
ARÜ’de kültür ziyafeti13 Nisan 2013
ARÜ’de kültür ziyafeti13 Nisan 2013
Türkiye’nin gelişmesinin Kafkasya için önemi03 Nisan 2013
ARÜ’lüler dağ kampında buluştu!19 Mart 2013
TKDK Ardahan İl Koordinatörlüğü Posof’taydı07 Mart 2013
Köylüyü kurt korkusu sardı!06 Mart 2013
Çıldır’da Buz Şöleni05 Mart 2013
Hocalı Katliamı unutulmadı27 Şubat 2013
Ardahanlılar İstanbul’u salladı25 Şubat 2013
“Her yönüyle Ardahan” sergilendi!23 Şubat 2013
TKDK Ardahan İl Koordinatörlüğü yatımcılarla buluştu19 Şubat 2013
Kuraklıktan etkilenen çiftçiler14 Şubat 2013
Geleneksel Spor Daları Federasyonu Yönetim Kurulu ARÜ’de toplandı11 Şubat 2013
Çıldır Altın At1. Kış Şöleni Ardahan’da yapılacak06 Şubat 2013
Ardahan Üniversitesi (ARÜ) öğrencilerinin büyük başarısı05 Şubat 2013
Oxford Üniversitesi’nde ARÜ konuşuldu21 Ocak 2013
Ardahan’da kar temizliği 09 Ocak 2013
Rektör Korkmaz BESYO Öğrencileriyle biraraya geldi08 Ocak 2013
ARÜ’de dumansız hava sahası 03 Ocak 2013
ARÜ’de Dünya Azerbaycan Türkleri Dayanışma Günü kutlandı29 Aralık 2012
Ardahan âşıkları, Antalya’ya ses verdi19 Aralık 2012
ARÜ’de konferans ve öğrenci buluşmaları19 Aralık 2012
Ardahan Üniversitesi’nin “LAL” tiyatrosu 14 Aralık 2012
Alt ve üst yapı göçü önlüyor 05 Aralık 2012
ARÜ’den kan bağışına büyük destek05 Aralık 2012
Çobana, kamerası birincilik getirdi23 Ekim 2012
Öğüt’ün TBMM’de gensoru hakkındaki konuşması17 Ekim 2012
Dünya Gıda Günü kutlandı17 Ekim 2012
Lal Gece’nin Galası, çekildiği kasabada yapıldı03 Ekim 2012
Öğüt’ün haklı mücadelesi21 Eylül 2012
ARÜ’den TUDOK Kongresine yoğun katılım12 Eylül 2012
Ardahan 13. Ulusal Kültür ve Bal Festivali16 Ağustos 2012
Ardahan’dan haber turu27 Temmuz 2012
Çayın Suyu Koç’tan soruluyor10 Temmuz 2012
Bakan Çelik, Göle Kaşar Festivali”nde halay çekti08 Temmuz 2012
Göle Festival Ateşini 5 Bin Kişi Yaktı08 Temmuz 2012
1. Ulusal Göle Aşıklar Bayramı06 Temmuz 2012
ARÜ’de 3. Bahar Şenliği coşkusu06 Haziran 2012
ARÜ, Çıldır Gölü kıyısındaki yemekte buluştu04 Haziran 2012
ARÜ’de mezuniyet coşkusu04 Haziran 2012
Kürtajdan önce tecavüzler önlensin03 Haziran 2012
TRT Göle festivalini Canlı yayınlayacak31 Mayıs 2012
Ardahan’da Domuz Kafalı Tay dünyaya geldi22 Mayıs 2012
ARÜ öğrencilerin kariyerine ışık tutuyor12 Mayıs 2012
Rektör Korkmaz Ardahanlı işadamları ve esnaflarıyla buluştu18 Nisan 2012
Harvard Üniversitesi ile ortak sempozyum04 Nisan 2012
Aktaş’ta Balık kaynıyor, Çıldır Gölü sinek avlıyor19 Mart 2012
Uyuşturucu operasyonunun görüntüleri basına dağıtıldı 06 Mart 2012
Çıldır'da Hayvan Kaçakçılığı Operasyonu 01 Mart 2012
Öğüt: “Karslıların vergi ve banka borçları ertelensin”20 Şubat 2012
Alkol alınca komşusunun yatağına girdi07 Şubat 2012
il müftüsü Kahvehaneleri Ziyaret Etti ,04 Şubat 2012
SINIRIMIZA YENİ BİR METSAMOR!03 Şubat 2012
Kars'lı Aşıklar Mecliste Sarkozy'yi Taşladı27 Ocak 2012
Ardahan Sağlık Müdürü Kaya, göreve başladı25 Ocak 2012
Çıldır Gölü’nde Buz Hokeyi14 Ocak 2012
Ardahan'da Köylüler üniversiteyi bastı29 Aralık 2011
Otomobil Çıldır Gölüne Uçtu27 Aralık 2011
Ardahan İlçe Nüfus Müdürü Kaza Yaptı17 Eylül 2011
Ardahan'da Trafik Kazası: 4 Yaralı22 Ağustos 2011

KAĞIZMANFM CANLI DİNLE


PLAYER TUŞUNA BAS,KAĞIZMANFM CEPTEN CANLI DİNLE,


KAĞIZMAN BELEDİYE BAŞKANI KİM OLSUN,?

NURİ TURAN: AKP
GÖĞERCİN ARAS: HDP
NEVZAT YILDIZ: MHP
KARARSIZLAR.

Sonuçlar
Facebook Beğen
Menü
Haber Editörü

           Ali Çelik

     0 538 37509 43

HUKUK DANIŞMANLARIMIZ :

Av:Seyfettin Kan

0 535 830 96 49
________________

Av: Kasım Yıldız          

0 532 287 84 08    
________________      

HESAP NO:İBAN:
IBAN: TR260001000343297626465001

____________ 

KAĞIZMAN'DA NOBETCİ ECZANELER

BU HAFTAKİ NÖBETCİ ECZANELER

PAZARTESİ-ŞİFA ECZANESİ

SALI--NUR ECZANESİ

CARŞAMBA-ALTUN ECZANESİ

PERŞEMBE--ARAS ECZANESİ


CUMA---KAĞIZMAN ECZANESİ

CUMARTESİ,YASİN ECZANESİ

PAZAR--TAMER ECZANESİ

BİZLERDE KAĞIZMANFM OLARAK HASTALARA ACİL ŞİFALAR DİLERİZ,

..
Üye Paneli
E-mail
Şifre
 
   
  Yeni Üye | Şifremi Unuttum
En Çok Okunan
Video Galeri
En Çok Yorumlanan
Foto Galeri
Takvim
Bugünkü Gazeteler
Anasayfa | Gazeteler | Foto Galeri | Video Galeri | Sohbet Odası
CH