sanalbasin.com üyesidir

Gençlerin cirit tutkusu

28 Ekim 2014
0 Haber Yorum

Gençlerin cirit tutkusu
Duyuru
KARACA PETROL NARİN KALE CADDESİNDE HİZMETİNİZE AÇILMIŞTIR,
&

Kars’ın Selim ilçesinde ata sporu criti yaşatabilmek için hafta sonları köylerde bir araya gelen gençlerin cirit tutkusu gören ve duyan herkesi gururlandırıyor. Selim Kaymakamlığı 2015 yılında 500 kişi kapasiteli cirit alanı yaptırmayı planlarken bir yandan da çevre il ve ilçelerde yapılacak etkinlikler için de gösteri takımları oluşturacak. Arpaçay Kaymakamlığı da 2 Kasım 2014’de düzenlenecek cirit müsabakaları için Selim ilçesinde oluşturulacak cirit takımını Arpaçay’a götürecek.
ARPAÇAY KAYMAKAMI CİRİTE MERAK SARDI
Arpaçay Kaymakamı Faruk Erdem, at biniciliğinden sonra şimdi de cirite merak sardı. Selim’in Kekeç köyünde düzenlenen gösteri maçını izleyen Kaymakam Erdem, müsabakanın sonunda ata binerek ilk ciritini de attı. Kaymakam Erdem’in at merakı çocukluğunda başladı. Bu merak üniversite yılları ve kaymakamlık döneminde de etti. Hafta sonları meslektaşlarıyla ve bazı kurum amirleriyle bir araya gelen Erdem, at binerek doğa yürüyüşüne çıkmaya başladı. Yaklaşık her hafta 50 kilometre at sırtında geziye çıkan Kaymakam Erdem, Selim ilçesindeki cirit takımlarından oldukça etkilendi. Gençlerin bir araya gelerek kendi aralarında yaptıkları cirit karşılaşmalarını bu defa Kekeç köyüne giderek yerinde izledi. Karşılaşma sonunda cirit atına binerek birde cirit atan Kaymakam Erdem, rehvan atına binmekte cirit atına binmek arasında çok büyük fark olduğunu söyleyerek cirit atını zapt etmenin zorluğuna değindi. Kekeçli cirit ustalarından cirit sporu hakkında bilgi de alan Kaymakam Erdem, biniciliği ile dikkatleri üzerine çekti. Kaymakam Erdem’in yanında Selim ilçesinin savcı, hakim ve avukatları da at binerek cirit alanında tur attılar.
2 KASIM’DA ARPAÇAY’DA ATA SPORLARI FESTİVALİ VE RAHVAN AT YARIŞLARI VAR
Arpaçay ilçesinin kurtuluş törenleri kapsamında 2 Kasım’da düzenlenecek ata sporları festivaline hazırlanan Kaymakam Faruk Erdem hem cirit izlemek, hem atları görmek için hafta sonunu cirite ayırdı.
Selim’in Kekeç köyüne gelen Kaymakam Faruk Erdem’e, Selim Kaymakamı Erdinç Dolu, ilçenin hakim, savcı ve avukatları da eşlik etti. Büyük bir hayranlıkla cirit müsabakasını izleyen Arpaçay Kaymakamı Faruk Erdem, gençleri bu sporu yaşattıkları için tebrik etti. Ata sporu ciritin her zaman desteklenmesi gereken bir spor olduğunu belirten Kaymakam Erdem, eskiden yük aracı kullanılan atların artık spor alanında yaygınlaştırılması gerektiğini ifade etti. Teknolojinin ağırlıklı kullanıldığı tarım işlerinde atların fazla tercih edilmediğini hatırlatan Erdem, bölgenin at yarışları ve cirit anlamında önemli bir yere sahip olduğunun altını çizdi.
CİRİT TEŞVİK EDİLMELİ
Kaymakam Faruk Erdem daha sonra şunları söyledi.
“Bugün Selim Kekeç köyündeyiz. Burada cirit kulüpleri var. Aslında Kars’ta sadece Selim’de var bunlar. Köylerinde yayılmış durumda. Böyle at sporumuzun burada icra edilmesi çok güzel bir şey, çok da gurur verici bir şey. Bizde Arpaçay’da haliyle bunu görmek istiyoruz. Orada teşvik etmek amacıyla hem gençlerimiz için hem de ilçemizde ki insanlar için bunu yapmak istiyoruz, düzenlemek istiyoruz. Bugün de hem bu işi yerinde görmek için hem de incelemek için geldik buraya. Müsabaka yapıyor arkadaşlar. Biz bu sene hayvan at yarışları Türkiye şampiyonasının ikincisini yapacağız Arpaçay’da 2 Kasımda. Burada ödüllü bir yarışma olacak. Geçen sene zaten bunu düzenlemiştik ilkini. Türkiye’nin her yerinden yarışçılar geliyor, hayvan severler, hem hobi alanında ilgilenenler hem de yarışlara bizzat katılan insanlar. Bu senede yoğun talep var. Onlar gelecekler. Tabi bunun yanında aynı zaman da profesyonel bir de cirit müsabakası düzenleyeceğiz federasyonla bağlantılı olarak. Bunun teşvik edilmesi çok önemlidir. Çağımız teknoloji çağı olduğu için geleneksel sporlara ilgi gün geçtikçe azalıyor. Ulaşım araçları tabi çok değişti. Eskiden bunlar aynı zamanda ihtiyaç olduğu için insanların günlük hatta da kullandığı şeylerdi hayvanlar. Ama bunlar tabi zamanla hem işlerine de yarayan hayvanlardı. Günümüzde bunlar yerini traktörlere bırakıtılar, arabalara bıraktılar. Ulaşım için kullanılmıyor. Bununla ilgilenmek, bunu teşvik etmek çok önemli bu anlamda. Elimizden geldiğince bu işi yerelde destekliyoruz. Yapmaya çalışıyoruz. Bir etkinlik olduğu zaman arkadaşları davet etmeye çalışıyoruz. Projelendirip bunu yerelde desteklemek lazım. Sadece Selim’i değil Kars’ı bu anlamda ulusala tanıtmak lazım. Müsabakalara da zaten arkadaşlar gidiyorlar. Ama bunları gerek SERKA olsun gerek diğer birimler olsun bunarlı desteklemeli bence.”
SELİM’E 500 KAPASİTELİ CİRİT ALANI YAPILACAK
Selim Kaymakamı Erdinç Dolu da, önümüzdeki yıl ilçeye yakın mesafede yapılması planlanan at yarışları pisti ve binicilik eğitim sahasının ata sporu ciriti daha iyi seviyelere taşıyacağına inandığını söyledi. Cirite sahip çıkmak ve yaygınlaştırmak adına ellerinden gelen desteği vereceklerini de hatırlatan Kaymakam Dolu, Selim’de 6 cirit kulübünün bulunduğunu ve ortalama 80 ciritçinin hazır olduğunu da kaydederek, Selim’deki cirit ekiplerinin gösteri maçlarına da hazırlanacaklarını da belirtti. 
CİRİT GÖSTERİ TAKIMLARI OLUŞTURULACAK
Kaymakam Dolu şöyle konuştu:
“Aslında sadece Kars’ta değil bölgede sadece Selim’de cirit takımı var. Altı tane ilçemizde cirit takımız var. Bizlerde diğer civar ilçeler ve illerde de yapıldığı zaman desteklemek amacıyla bizde cirit takımlarını gönderiyoruz. Gelecek ay Arpaçay ilçemizde bir etkinlik olacak. Geçen ay yine Anı’da düzenlendi oraya götürdük. Amacımız bu ata sporunun yaygınlaştırılması, geliştirilmesi. İnşallah seneye 2015 yılında da daha da yaygınlaştırmak amacıyla tribünlü bir cirit alanı düşünüyoruz 500 kişilik kapasiteli. Ve yine yanına da kapalı bir dönüm üzerine at biniciliği alanı düşünüyoruz. Eğer bu projemizi de seneye gerçekleştirebilirsek daha çok tanıtımını yapmış oluruz. Çünkü turizm anlamında da gelişen bir il Kars. Hem Sarıkamış’a kışın gelen turistler var hem Kars merkeze ve diğer yerlere gelen turistler var. Bunlara da yapacağımız tesiste zaten yol kenarında olacağı için hem tanıtmak hem yaygınlaştırmak amacına ulaşacağız. Bugün zaten bir hazırlık maçı. Çünkü gelecek ayda Arpaçay’da bir gösteri var. Şuanda da bir hazırlık maçı yapıyorlar. Bizim zaten projemizin amacı da bu. 500 kişilik tribünlü cirit alanında biz altı tane spor kulübümüzle birlikte o gelen turistler için ister Sarıkamış’a gelsin, ister Kars’a gelsin özel gösteri maçları düzenleyeceğiz. Böylece hem farklı bir destinasyon olacak turizm açısından hem de bu ata sporumuzun tanıtmış ve yaygınlaştırmış olacağız.”
CİRİT TAKIMLARINA SAHİP ÇIKILSIN
Kekeç Köyünden Metin Özbaş ise, “Bugün köyümüzde bir gösteri maçı var. Arpaçay kaymakamı, Selim Kaymakamı, savcı, hâkim beyler hep buradalar. Onlara da cirit’e destek yapıyorlar. Cirit’i yönlendirmek istiyorlar. Bu bir ata sporudur. Ellerinden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışıyorlar. Bunu ilerletmek istiyorlar. Eksikleri var. Kulüp olarak yardım isterler. Kendi imkânları ile yapıyorlar. Sahası eksik.”
CİRİTE DOYMUYORLAR
Arazide oynanan karşılaşma öncesinde atlarını ısındıran gençler daha sonra kıran kırana bir mücadeleye girişti. Hem atlarını sezona hazırlamak için ısındıran hem de bunu bir eğlence haline getiren gençler hoşça vakit geçirmenin de tadını çıkardılar. Ata sporu ciriti yaşattıkları gibi kendi aralarındaki dostlukları da pekiştiren gençler, ciritten başka bir araya gelecekleri spor alanı olmayınca her hafta bir köyde toplanarak kendi aralarında cirit müsabakaları düzenlediklerini belirttiler. Selim’in usta ciritçilerinin tek istekleri ise bu sporun ayakta kalabilmesi için atların bakımı gerekli desteklerin verilmesi.
(BA-BA-S) GAZİ KARS / SELİM / ARPAÇAY (KHA) – BEDİR ALTUNOK ( ÖZEL HABER )

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber