sanalbasin.com üyesidir

Gadir-i Hum Bayramı’nda 5 Bin Kişiye İhsan Yemeği!

21 Eylül 2016
0 Haber Yorum

Gadir-i Hum Bayramı Çerçevesinde Iğdır'da 5 Bin Kişiye Yemek Verildi Iğdır da yaşayan Caferi mezhebine bağlı vatandaşlar Gadir Hum bayramı nedeniyle Atatürk caddesi Zübeyde hanım bulvarında 5 bin kişiye ihsan yemeği verdiler.
Duyuru
KARACA PETROL NARİN KALE CADDESİNDE HİZMETİNİZE AÇILMIŞTIR,
&

Gadir-i Hum Bayramı Çerçevesinde Iğdır'da 5 Bin Kişiye Yemek Verildi Iğdır da yaşayan Caferi mezhebine bağlı vatandaşlar Gadir Hum bayramı nedeniyle Atatürk caddesi Zübeyde hanım bulvarında 5 bin kişiye ihsan yemeği verdiler.

Yemeğe Iğdır Valisi Ahmet Turgay Alpman’da katıldı. Dini hocalarla sohbet eten Vali Alpman, Günün anlam ve önemi hakkında bilgi alarak sohbet ettiler.

Hazreti Muhammed'in (S.A.V.) Hicretin 10. yılında veda haccı dönüşünde Medine, Mısır ve Irak yol ayrımındaki Gadir-i Hum mevkiinde Hazreti Ali'yi müjdeli ifadelerle taltif ettiği gün, Iğdır'da bayram havasında kutlanıyor. Bazı Caferiler kendi aralarında topladıkları paralarla Karakoyunlu ilçesi 1 Bin Kişilik yemek verdi, bugünde Iğdır merkezde 5 bin kişiye Hz.Ali için yemek dağıttılar. Aralık ilçesinde de yemek verileceği belirtildi. Iğdır da Caferilerin dini hocalarında Cavat Kikiç, gazetecilere yaptığı açıklamada “Peygamber efendimiz hac dönüşünde kendinden sonra varis olarak Hz.Ali'yi göstermiştir" dedi.

Cavat Kikiç, Zübeyde Hanım Bulvarında kurulan çadırın önünde yaptığı açıklamada " Bilindiği gibi Hz. Resulullah veda haccından dönerken Gadiri hum denilen bir bölgede bütün hacıları bir araya toplayarak " Hz . Ali 'yi yanına çağırdı ve sağ elini havaya kaldırarak, benden sonra veliniz Ali'dir. Beni seven onu sevsin..." mealinde hitap etmiştir. Şia-caferi inancına mensup kişiler bu günü bayram olarak yadederler. Bugün Gadiri hum bayramıdır yani Hz. Ali'nin Peygamber efendimiz kendisinden sonra varisçi olarak gösterdiği gündür. Biz Caferilerde bugün bayram günüdür. Bütün ehlibeyt dostlarının bayramını kutlarım" şeklinde konuştu.

Hz. Ali'nin Peygamber efendimiz tarafından Hicretin 10. yılında Gadiri Hum da varis gösterilişinin 1422.yılı nedeniyle hayırsever vatandaşların katkılarıyla etli pilavdan oluşan yemek 10 yıldır veriliyor.

IĞDIR – SERDAR ÜNSAL

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber