GÜNİNDİ KÖYÜ ALABALIK TESİSİNİ SEL ALDI

29 Mayıs 2011
0 Haber Yorum

GÜNİNDİ KÖYÜ ALABALIK TESİSİNİ SEL ALDI

GÜNİNDİ KÖYÜ ALABALIK TESİSİNİ SEL ALDI

 

            Kağızman Kaymakamlığı  Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Gelir Getirici Destek Projesi kapsamında kapsamında Günindi köyünde kurulan Günindi Alabalık Tesisleri’nde üretilen 50 bin yavru balık sele kapıldı.

            28 Mayıs 2011 Cumartesi akşamı başlayan yağmur gece sabaha karşı da yağınca Günindi köyünün güneyinden gelen dere yatağındaki sel Günindi Alabalık Tesisleri’nin doğal gölündeki 50 bin yavru balığı götürdü.

            İşletmenin sahiplerinden olan Günindi Köyü Muhtarı Cesim İlkan bir yıl boyunca bu gölde 120 civarında anaç alabalığın yumurtasından elde ettikleri 50 civarındaki alabalık yavrusunun sele kapıldığını söyledi. Maddi hasarlarının 30 Bin TL civarında olduğunu belirten İlkan şöyle konuştu:

            Bir seneden beridir Vakıf’tan aldığımız kredi ile bu alabalık tesisini açtık, bu göleti yaptık. Bu göletin içinde 120 anaç balığımız vardı. Her bir anaç en az 1500 yavru veriyor. Bu anaçlar ve yavrular hepsi bu göletin içindeydi. Dün yağan yağmur suları sele dönüşerek bu göleti yardı ve bu balıkları götürdü. Yavrular sel sularına kapılıp gitti. Bir yıldır yaptığımız bütün emekler hiçe gitti. Büyük bir zararımız var. 50 bin civarında yavru balığımız gitti. Doğal olarak yetiştirdiğimiz bu balıklar çok kaliteli balıklar olacaklardı. Afet gece 03.00 civarında oldu. Çok az sayıda bir balık kurtardık. Çok sayıda balık aktı ve öldü.

            Anaç balıklardan kurtardıklarımız da oldu. Bu göleti tamamen kendi imkanlarımız ile yaptık. Kepçe çalışmasını şahıs olarak kiralayıp çalışmayı gerçekleştiriyorduk. Ancak bu tesisimizin kâra geçmeden böyle bir hasara uğrası üzüntümüz oldu.

            50 bin civarında alabalık yavrusunun kaybına uğrayan Cesim İlkan sözlerini şöyle sürdürdü: Bizim hükümetten, kaymakamlıktan hasar tespiti yapılmasıdır. Zararımızın karşılanmasıdır. İkincisi bu işe başladık. Bu göletin bir daha zarara uğramaması için devletimizin gerekli kurumlarca tedbir almasıdır. Bir önlem alınsa bir daha maddi zarara uğramayız. Çünkü biz bu tesisi kredi ile açtık. Borcumuz da vardır. Ama elimizden gelen çabayı göstererek tesisimizi bu duruma getirdik. Yalnız bir yıl emek verdiğimiz bu yavru balıkların sele kapılması bizi son derece üzmüştür. İlçe halkı bu tesisten yararlanmaktaydı. Çok sipariş alıyorduk. Balık üretimimiz yavruların gitmesiyle hasara uğradı. Valimizden, Kaymakamımızdan, yetkili kurumlardan yardım bekliyoruz. Gerekli müracaatı gerekli kurumlara yaparak dilekçe vereceğim. İnşallah devletimiz, valimiz, kaymakamımız resmi yollarla bize yardımcı olurlar, diye konuştu.

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)

Kağızman fm Türkiye Gündemi,

PLAYER TUŞUNA BAS,KAĞIZMANFM CEPTEN CANLI DİNLE,

 
AnketAnket

YENİ TEMAMIZI NASIL BULDUNUZ,

İDARE EDER,
NORMAL
İYİ
ÇOK GÜZEL,
Çok Okunanlar Çok Okunanlar
Son YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber