Ezan Çiçeği Kağızman’ı Sevdi

18 Temmuz 2011
0 Haber Yorum

Ezan Çiçeği Kağızman’ı Sevdi

2010 yılında Bursa'dan Kağızman'a getirilen Ezan Çiçeği Kağızman'ı sevdi.

Bu çiçek tam ezan vakti açıyor. Sarı ve kokulu çiçekleri olan bu çiçek fidesini Kağızman’a Toprakkale Mahallesi sakinlerinden Sabahattin Türker bir yıl önce getirdi. Bahçede toprağa dikilen ve Kağızman ikliminin yazını kışını seven Ezan Çiçeği görenleri hayrete düşürüyor.

      Bursa’dan getirilen Ezan Çiçeği Kağızman toprağını sevdi ve herkes tarafından sevilmeye başlandı.

      Akşam Ezanı okunurken açmaya başladığı ve namaz bitene kadar açmaya devam eden Ezan Çiçeği gece boyunca açılı kalıp sabah olunca da öğleye yakın solmakta. Her gün tomurcuklanarak her akşam ezanı vakti açan çiçek yediverenden çok yetmiş veren bir çiçek olarak gözlemlenmektedir.

      Akşam ezanında açtığı için Ezan Çiçeği olarak adlandırılan bu çiçek Kağızman’ın Toprakkale mahallesinden bütün ilçeye yayılmaya başlandı.

      Bu çiçeğin akşam ezanı vaktinde açtığını gören herkes çiçeği yetiştiren Sabahattin Türker’den fide istemeye başladı.

      Boyu bir metreye yaklaşan Ezan Çiçeği sarı renkli, kokulu ve polenli bir çiçek olup yaprakları yeşil, gövde kısmı bir serçe parmak kalınlığındadır.

     Ezan Çiçeği ve Özellikleri: İlginç özelliklere sahip otsu bir bitkidir.Lale iriliğindeki ipeksi sarı çiçekleri gün boyu kapalı durur. Güneşin tam battığı anda yapraklarını açar, bu zaman da akşam ezanına isabet ettiğinden "Ezan Çiçeği" ismi verilmiştir."Gece mumu çiçeği" olarak da bilinir.

     Güneş  battığı anda aniden açılarak şaşırtıcı bir gösteri sunar. Ezan okunduğu sırada aniden çiçek açarak görenleri etkiler. Ertesi gün öğlene doğru sönen çiçeklerin ömrü bir gündür. Ertesi sabah bir önceki gün açan çiçekler kapanır ve aynı çiçek bir daha açmaz. Ancak bol tomurcuk verdiği için problem olmaz. Baharda rozet biçimi etli ve tüylü yaprakların ortasından uzun bir sap çıkarır. Bu sapın üzerinde yaz boyu açacak olan tomurcukları taslak halinde bulunur. 1.5 metre uzayabilir.

     İyi drenajlı herhangi bir bahçe toprağında yetişir. Gün boyu güneş görmelidir.

Çiçek açmaya mayıs ayında başlar ve yaz boyu sürdürür. Sıcaklarda düzenli olarak sulanır. Sonbaharda çiçek sapları toprak seviyesinde kesilir.

     Bitki fazla uzun ömürlü değildir ama tohumları dökülerek her yıl bir çok fide verir. Bu fideler ilkbaharda istenilen yerlere şaşırtılır. Sonbaharda çiçek sapları toprak seviyesinde kesilir. Bitki fazla uzun ömürlü değildir ama tohumları dökülerek her yıl bir çok fide verir.

     Ezan Çiçeği (Oenothers Biennis): Bu bitki çok eski zamanlardan beri, Kuzey Amerikalı şifacı Kızılderililer tarafından, kaynatılarak, yaraları iyileştirmek için kullanılıyor. Ezan Çiçeği Öz Yağı, yağlı asitler, özellikle de vücuda çok gerekli olan gama linolenik asit açısından zengin. Bu yağın nemlendirme özelliği olağanüstü, egzama ve sedef hastalığına da iyi geldiğine inanılıyor. aisha bu şifalı yağı tüm banyo yağlarında ve doğal yoğun nem tedavisinde kullanıyor. Türkiye’de Edirne’den Kars’a kadar bir çok ilde yetiştirilen ve yaygınlık kazanan bir bitki türüdür. 

 

Sait Küçük/

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber