sanalbasin.com üyesidir

ERHAN YAYCILI “20 OCAK FACİASI İNSANLIĞA KARŞI YAPILMIŞ SALDIRIDIR"

18 Ocak 2016
0 Haber Yorum

Türkiye Azerbaycan Derneği Iğdır Şube başkanı Erhan Yaycılı, Azerbaycan halkının tarihine Kanlı Yanvar Faciası olarak geçen (Kanlı Ocak Faciası) 20 Ocak 1990 tarihli olaylarının 26. Yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayınladı.
Duyuru
KARACA PETROL NARİN KALE CADDESİNDE HİZMETİNİZE AÇILMIŞTIR,
&

  Türkiye  Azerbaycan Derneği Iğdır Şube başkanı Erhan Yaycılı, Azerbaycan halkının tarihine Kanlı Yanvar Faciası olarak geçen  (Kanlı Ocak Faciası) 20 Ocak 1990 tarihli olaylarının 26. Yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayınladı.

                Türkiye  Azerbaycan Derneği Iğdır Şube başkanı Erhan Yaycılı,mesajında şu görüşlere yer verdi:”

 

             Yirmi altı   yıl önce Azerbaycan halkının kaderinde kötü ve korkulu günler yaşanıyordu. Azerbaycan Türkleri  kızıl imparatorluğun "Kızıl Ordu"sunun, Sovyet harp makinesinin zoruna maruz kalmıştı. Azerbaycan Türkleri  saldırıya uğramış, suçsuz insanlar kurşuna dizilmiş, tankların altında ezilmişti. 20 Ocak faciası Azerbaycan halkını korkutmak, onun milli uyanışını, toprak (Karabağ) uğrunda   azmini mahvetmek, onurunu kırmak amacı taşıyan menfur planın bir hissesiydi.

Ama 20 Ocak, Azerbaycan halkının tarihinde, sadece ağıt ve acı ile hatırlanacak gün değil. 20 Ocak hem de Azerbaycan Türklerinim  şan ve şeref günüdür. Unutmamalıyız ki, o gün caddeleri boyamış al şehit kanları bir anlamda milli ülkünün  uyanan güneşinin kırmızı şafağını simgeliyordu. 20 Ocak olayları Azerbaycan halkının özgürlük mücadelesine kalkmak, çiğnenmiş haklarının, istiklalinin iadesi uğrunda savaşmak azmine sahip olduğunu bir daha gösterdi. 1990 yılının 20 Ocağı Azerbaycan'ın istiklal yolunun ilk şehitlik zirvesiydi.

            Tanklar, zırhlı araçlar Bakü caddelerinde önlerine çıkan her şeyi ezmiş askerler her yanı kurşun yağmuruna tutmuşlardır. İnsanlar sadece caddelerde değil otobüslerde hatta evlerinde otururken bile mermilere hedef olmuşlardır. Yaralılar için gelen ambulanslar ve ilkyardım ekiplerine de ateş açılmıştır. Birkaç gün içinde 137 kişi öldürülmüş, 700 kişi yaralanmış ve 800'den fazla kişi gözaltına alınmıştır.Fakat Bir kere yanan bağımsızlık ateşi sönmemiş ardından bağımsız Azerbaycan devleti kurulmuştur.

 

            Bakü'nün en yüksek noktalarından birinde   her bir Azerbaycanlı için mukaddes ant yerine çevrilmiş bir mekan var. Bu, 20 Ocak kurbanlarının ve Ermenistan'ın askeri saldırısına karşı muharebelerde şehit olanların defnedildiği Şehitler Hıyabanı'dır. Her yıl   20 Ocak'ta binlerce insan burayı ziyaret eder, vatanın özgürlüğü ve istiklali uğrunda canlarından geçmiş Azerbaycan evlatlarının aziz hatırasını ihtiramla yad ederler. Yıllar geçecek, nesiller değişecek, lakin vatan evlatlarının hatırası yüreklerde ebediyen yaşayacaktır.   20 Yanvarı unutmadık unutmayacağız.”

SERDAR ÜNSAL/IĞDIR

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber