Dünya'ya Açılacak Markalar Kars'tan Çıkacak

30 Haziran 2011
0 Haber Yorum

Dünya'ya Açılacak Markalar Kars'tan Çıkacak

Kars Ticaret Borsası Başkanı İsmet Çelik, hızlı ve sürekli olarak bir değişim içerisinde olan günümüz ekonomisinde firmaların geleceğe güvenle bakabilmeleri ve ayakta durabilmelerinin öncelikli koşulunun etkili bir marka yaratmak olduğunu belirtti.

İsmet Çelik, Kars’ın adını dünyaya açacak çok markanın ilden çıkması gerektiğini vurguladı. Ticaret Borsası Başkanı İsmet Çelik makamında düzenlediği basın toplantısında önemli açıklamalarda bulundu.

 Çelik, Kars’ta son yıllarda markalaşma adına önemli adımlar atıldığını söyledi. Çelik; “Güçlü bir marka günümüzde yüksek pazar payı ile birlikte yüksek satış ve kar anlamına gelmektedir. Yani marka satılabilir bir değer olma özelliğini kazanmıştır. Bir diğer önemli bir durum ise markanın tüketiciler üzerinde bıraktığı sadakat duygusudur. Reklam savaşlarının yaşandığı medya ortamında ağırlaşan rekabet koşulları içinde bu duyguyu yaratmak zorlaşmış ve markanın bu görevi büyük önem kazanmıştır. Bütün bu sebeplerden ötürü güçlü bir marka yaratmak işletmeler açısından olmazsa olmaz bir durum halini almıştır” dedi.

 Ticaret Borsası Başkanı İsmet çelik; “Günümüze hakim olan ağır rekabet koşulları tüketicide bir malı seçme konusunda zorluklara neden olmaktadır. Birbiri ile aynı özelliklere ve aynı işleve sahip bir çok ürün piyasada yer almaktadır. Bu noktada tüketiciyi yönlendiren en önemli öge markadır. Hangi markanın tercih edileceği noktasında da markaya eklenen ayırt edici somut değerler ön palana çıkmaktadır. Bunlar ambalaj, iletişim, fiyat, dağıtım, garanti, olabilmektedir. Marka kavramı sadece bir ürünün logosu yada bir ürün kutusunun üzerindeki amblemden ibaret olamadığı bilinmektedir. Marka yaratan fikir ve uygulamaların bir firmanın kişiliği, gelecek projelerini, sektördeki konumunu tümden belirleyecek bir önemde olması, markalaşma anlayışını daha da ön plana çıkaracağı artık kesinlemiş durumdadır” diye konuştu.

 Çelik; “Yurt içinde, yada yurt dışında marka olabilmiş ürünü tanınmış ve güvenilir bir marka haline getirmiş irili ufaklı tüm firmalar kendilerinden kat kat fazla üretim hacmi ve istihdamı olan ama markalaşmamış firmalardan çok daha yüksek kar marjları elde edip, sadece markaları üzerinden bir bir artı değer yaratmış durumdadır. Bu farkı yaratan şey ise kalite ve güvenirlilik konusunda kendini ispatlamış bir marka oluşturmaktadır” şeklinde konuştu.

 Kars’ta son yıllarda özellikle markalaşma adına önemli adımlar atıldığını ifade eden çelik özetle şunları söyledi:

 “İlimizde özellikte son yıllarda markalaşma adına önemli girişimlerin olduğunu memnuniyetle görmekteyiz. Ancak gerek hizmet gerekse imalat sektöründe son derece kaliteli hizmet ve üretim yapan firmalarımız olmasına rağmen bu işletmelerimizin marka konusunda yeterince duyarlı olmadıkları da maalesef bir gerçektir. Kars ismini dünya ya açacak çok sayıda markanın ilimizden çıkmasını bekliyoruz.”

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber