Dünyada Tek Olan Kağızman'ın tescilli ilk Uzun Elması Tezgahlara Çıktı

09 Ekim 2018
1 Haber Yorum

Kağızman ilçesinde yetiştirilen ve aromasının yanı sıra şekliyle ön plana çıkan ilk tescilli uzun elması görücüye çıktı

Kağızman ilçesinde yetiştirilen ve aromasının yanı sıra şekliyle ön plana çıkan ilk tescilli uzun elması görücüye çıktı
Sadece Kağızman ilçesinde yetiştirilen ve şekliyle dikkati çeken elmanın, tescillenerek marka haline geldi. Kağızman Kaymakamlığı Kağızman Belediyesi ve Kars Özel İdare Müdürlüğü tarafından Patenti alınarak tescillenen  Sadece Kağızman ilçesinde yetişen uzun elmanın, Kağızman halkının bir araya gelerek kuracağı kooperatifler aracılığıyla pazarlanmasını hedefleniyor.
Böylece tescllenen uzun elma hak ettiği değeri bulacak. Uzun Elma yetiştiricisi Cesim Çelik, uzun elmanın Kağızman’a özgü olduğunu vurgulayarak, “Bu ilçe dışında hiç bir tarafta yetişmiyor. 

il ve ilçelerden fide götürüp yetiştirmeye çalıştılar ama görünümü ve boyu aynı olmasına rağmen tadı ekşimsi bir tat olunca biz ona limon elması diyoruz, Söz konusun meyvenin bölgede “uzun elma” olarak bilindiğini anlatan Çelik, “İçi yıldızlı elma olarak da bilinen meyveyi patenti olmadığı için pazarlama konusunda biz üreticiler olarak  ciddi sıkıntılar yaşıyorduk.Şimdi tescillenen uzun elmamızı Türkiyenin her bölgesine rahatlıkla gönderiyoruz ” dedi.

 Elma Satıcısı Sait Küçük ise elmanın tatlı ve sulu olduğuna değinerek, “Kağızman ilçesi dışında hiçbir yerde yetişmiyor. Uzun elma, ilçeye özgü tadı ve kokusu olan ender bir lezzet” diye konuştu. 
Elma ağacının bir kavak boyu kadar uzadığını, meyve verince dallarının aşağı sarktığını ve meyvelerinin 12 santimetre uzunluğunda 6 santimetre eninde olduğunu anlatan Küçük, şekli itibarıyla “uzun elma” olarak adlandırılan ilçeye özgü değerin markalşması Kağızmanlılar olarak bizleri çok memnun etti emeği geçen herkese teşekkür ediyorum diyerek memnuniyetini dile getirdi. 

Yorumlar(1)
  Ahmet:
[09.10.2018 - 17:38]  
Çok lezzetli görünüyor. Konya yeni ereğli spor futbol kulübü hakkındaki her şeyi, http://www.ereglispor.net/ resmi web sitesinden öğrenin.
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
AnketAnketÇok Okunanlar Çok Okunanlar
Son YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber