Dünya Göçmen Kuşlar Günü Kuyucuk’ta kutlandı

20 Mayıs 2012
0 Haber Yorum

Dünya Göçmen Kuşlar Günü Kuyucuk’ta kutlandı

Dünya Göçmen Kuşlar Günü Kuyucuk’ta kutlandı
 
KuzeyDoğa Derneği her sene olduğu gibi bu sene de Dünya Göçmen Kuşlar Günü’nü Kuyucuk Gölü’nde öğrencilerle beraber kutladı
 
Her yıl Mayıs ayında kutlanan Dünya Göçmen Kuşlar Günü bu sene de KuzeyDoğa Derneği’nin yapmış olduğu organizasyonla Kuyucuk Gölü’nde kutlandı. Akyaka Merkez İlköğretim Okulu’ndan 16 öğrenci ve 4 öğretmenin katıldığı etkinlikler KuzeyDoğa Derneği Bilim Koordinatörü Emrah Çoban’ın liderliğinde gerçekleştirildi. Çocuklar gölde bulunan sukuşlarını dürbün ve teleskop yardımıyla izlediler, göl çevresinde çöp toplama yarışmaları yaptılar ve Bilim Koordinatörü Emrah Çoban’ın göl ve kuşlar hakkında vermiş olduğu bilgileri can kulağıyla dinlediler.
 
Çocuklar KuzeyDoğa Derneği tarafından yılın çevrecisi seçilen Metin Boyacıoğlu’na gönderilmek üzere göl ve kuşların resimlerini yaptılar. Metin Boyacıoğlu, geçen sene Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e yazmış olduğu mektup ile Arpaçay Kanyonu ve Akbabaların korunmasını istemiş, Sayın Abdullah Gül de mektubun gereğini yapmaları için Orman ve Su İşleri Bakanlığı’na talimat vermişti. Bu duyarlı ve sorumlu davranışından dolayı 2011 yılının çevrecisi seçilen emekli kaymakam Metin Boyacıoğlu Dünya Kuşgözlem Günü’nde Kuyucuk Gölü’ne davet edilip plaketi bizzat dernek başkanı Doç. Dr. Çağan Şekercioğlu tarafından verilmişti. Çocukların Metin Bey’e gönderilmek üzere çizdiği resimler önümüzdeki hafta KuzeyDoğa Derneği tarafından Metin Boyacıoğlu’na ulaştırılacak.
 
Gölde kuşları izleyen çocuklar göl üzerinde yaklaşık yarım saat uçan 15 ak ve 4 tepeli pelikanı da uzunca bir süre hayranlıkla izlediler. Kuyucuk Yönetim Planı kapsamında yapılan kuşgözlem kulesine de çıkan çocuklar teleskoplarla göldeki kuşları saydılar. Yapılan sayımlarda 58 türden 7667 kuş sayıldı.
 
O sırada Kuyucuk Gölü’ne gelen 6 kişilik Belçikalı kuşgözlemci de kutlamalara katılıp, Kuyucuk gölü ve kuşlar hakkında KuzeyDoğa Derneği’nden bilgi aldılar.
(BA-BA-S) KARS (KHA)

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber