Dünya Arı Gününde Arıları Öldü

29 Mayıs 2011
0 Haber Yorum

Dünya Arı Gününde Arıları Öldü

Kars'ın Selim ilçesine bağlı köylerdeki bir yıldan beri süren arı ölümleri arıcıları perişan ediyor. Kamışlı köyünde yaşayan Şeref Arslan'ın Dünya Arı Günü'nde 190 arısı telef oldu.

Bölgede arı ölümlerinin sebepleri araştırılırken arıcılar, "Yetkililerin bizlere arı ölümlerinin tüm detayları ile araştırıldığını ve her türlü ihtimalin sonuna kadar değerlendirildiğini söylediler. Kış itibariyle içerilerde başlayan arı ölümlerinden olayın sebebi henüz belirtilmedi" dedi. 

 Kamışlı köyünde kış aylarında arılarını serin bir yerde tutarak saklayan Şeref Arslan, sönen arılarını at arabasına yükleyerek harmana taşıdı. Burada arıların kapaklarını açan Arslan, ölen arılarını görünce şaşkınlığını gizleyemedi. 190 kovan arısının telef olduğunu ayrıca bugün 29 Mayıs Dünya Arı günü olduğunu belirten Arslan, "Bugün 29 Mayıs Dünya Arı Günü. Arısının durumu iyi olan vatandaşlarımız, sevinçle yaşıyorlar. Bende bugün ne yazık ki işte arılarımı kaybettim. İnanın sanki dünyam yıkıldı. Azda

değil 190 arı. Kışın ben varova ilacını yaptım tüm yiyeceği yetmez diye arı keki bile koydum. Bazı güçlü arılara 2 kek normal arılara birer kek koydum kekleri bile yiyememiş ölmüşler. Benim maddi hasarım 190 arı oldu. Arının bir kovanı 300 ila 250 arasında değişen fiyatlar arasında satılıyor. Hem bunun mühendisleri daha iyi biliyorlar sahipleri. Ben arılarımın analarını tüm Kafkas ırkı yapmıştım. Artvin ilinde bir arkadaşım vardı ondan alıp getirdim ne yazık ki arılarım hep kırıldı öldüler. Bir kraliçe ana

arı 30-40 liraya satılıyor" dedi. 

 Arıları çok sevdiğini ve geçen yıl Laloğlu köyü yakınlarındaki sulak mevkiinde arılarla adeta dans ettiğini anlatan Arslan, "Arılarım oğul verdikten sonra kaçmaya çalışan ana arıyı elimle yakalarken koluma toplanan arılara rağmen üzüm bile yemiştim. Arıları elime sağ alıyordum ne yazık ki bugün de arıların ölüsünü elime aldım" diye konuştu.

 Şeref Arslan daha sonra ölen arılarını bir leğende toplayarak toprakların içerisine dökerek ayağıyla üzerini kapattı.

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)


PLAYER TUŞUNA BAS,KAĞIZMANFM CEPTEN CANLI DİNLE,

 
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber