Doğunun Muzu Işkın Piyasaya Çıktı

21 Nisan 2018
0 Haber Yorum

Doğu Anadolu Bölgesi’nin yüksek dağlarında doğal olarak yetişen ve yöre halkı tarafından ışkın adıyla bilinen ve sevilerek tüketilen ekşimsi bitki, Kağızman ilçesinde tezgâhlarda yerini almaya başladı.

Doğu Anadolu Bölgesi’nin yüksek dağlarında doğal olarak yetişen ve yöre halkı tarafından ışkın  adıyla bilinen ve sevilerek tüketilen ekşimsi bitki, Kağızman  ilçesinde tezgâhlarda yerini almaya başladı.

İlkbaharda yörenin yüksek dağlarından toplanarak satışa sunulan ışkın fiyatıyla cep yakıyor. Ekşimsi ve güzel tadı olan yayla muzu olarak adlandırılan ışkının kilosu tezgâhlarda 10 TL'den satılıyor.

Özellikle bölge insanları, sarılık, şeker, tansiyon, mide rahatsızlıkları ve diyabet hastalıklarına iyi geldiği gerekçesiyle tercih ettikleri ışkın'ın sadece uzaktan gördüklerini ifade eden vatandaşlar,

bu yıl ışkının fiyatının çok yüksek olması nedeniyle alamadıklarını söylediler. Dağdan getirilen ışkını alarak satan Cesim Çelik,

bu yıl havaların kurak geçmesi nedeniyle ışkının fiyatının çok yüksek olduğunu söyledi. Bu nedenle satış yapamadıklarını ve vatandaşların sadece fiyatını sorduklarını belirten Çelik, ileriki günlerde ışkının fiyatının daha uygun olmasını beklediklerini söyledi.

Dağlarda doğal olarak yetişen ışkının yanında yöre hakı tarafından keküre  olarak tabir edilen diğer bir  bitkinin özellikle şeker hastalığı, bağırsakların temizlenmesi, hazımsızlık ve mide ekşimesine iyi geldiği belirtiliyor.

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber