sanalbasin.com üyesidir

Digorlu köylüler dertli

03 Eylül 2012
0 Haber Yorum

Digorlu köylüler dertli
Duyuru
KARACA PETROL NARİN KALE CADDESİNDE HİZMETİNİZE AÇILMIŞTIR,
&

 
 
-BU YIL İKİ HAYVAN SATIP, KENDİMİZE DEĞİL BİR HAYVANA ANCAK BAKABİLECEĞİZ
 
Kars’ın Digor ilçesinde tarım ve hayvancılıkla uğraşan köylüler, bu yılın kurak geçmesi ve hayvanların para etmemesi nedeniyle kara kara düşünüyor.
 
Geçtiğimiz yıl 3 bin liraya sattıkları bir ineği, bu yıl 1000 liraya bile satamadıklarından yakınan köylüler, bir ineğin kış boyunca yaklaşık olarak 2 ton ot ve saman tükettiğini belirtiler. Bu nedenle artık Kars ve çevresinde ahır hayvancılığıyla uğraşan vatandaşların, kendilerini bir yana bırakıp iki hayvan satarak bir hayvana bakacak duruma geldiklerini vurguladılar. Hayvancılığın Kars ve çevresinde ithalat nedeniyle bitme noktasına geldiğine dikkat çeken köyüler, bu yıl peynir ve özellikle de sütün de para etmediğini söylediler.
 
DİGOR BARAJI, BÖLGE İÇİN ÖNEM ARZ EDİYOR
Digor’da tarım ve hayvancılıkla uğraşan Gencer Ertaş, ithal angus nedeniyle hayvanlarının para etmemesi ile birlikte kurak geçen yaz nedeniyle de birçok kişinin, tarlasını bile biçmeden hayvan otlattıkları için perişan hale geldiklerini söyledi.
 
Digor’da yapılması beklenen baraj ile birlikte köylünün Devlet tarafından bilinçlendirilmesi durumunda sulu tarıma geçebileceklerini de belirten Ertaş, “Digor köylüsü kuru tarım yapıyor. Yıllardan beri Digor’da ki barajın yapılacağı söyleniyor. Ama ortada bir şey göremiyoruz. Su, olsa bizler şeker pancarı da ekeriz. Arazilerimiz pancar ekimine uygundur. Bu yıl kurak gitti. Ektiğimiz arpa, buğday ve yulaf tarlalarında, hayvanlarımızı otlatmak zorunda kaldık. Çünkü ekinlerimiz boy vermedi. Samanın fiyatı daha şimdiden 700 lirayı buldu. Otun balyası şu anda Tuzluca’da 20 ile 25 liradan satılıyor. Hayvan fiyatları önceki yıllarda çok iyi idi. İthalle birlikte angus geldi ve bizim hayvancılığımız öldü. Biz bu bölgeye genle de arpa ekiyoruz. Bu yıl yağmur da yağmayınca emeklerimiz boşa gitti. Digor bölgesi sulu değil kuru bir araziye sahiptir. Kars’ta bu yıl ot ve ekin olmadığı için İç Anadolu ve Diyarbakır’dan gelen samana bağımlı kalıyoruz. Bu samanlarda özellikle Diyarbakır’dan geliyor ve bu samanın hiçbir şekilde besleyici özelliği olmadığı gibi yarısı toprak. Tuzluca’da otun balyası daha şimdiden 20 ile 25 lira arsında satılıyor.” Dedi.
 
GEÇTİĞİMİZ YIL 3 BİN LİRA OLAN BİR İNEK, BU YIL 1000 LİRA
Geçtiğimiz yıl 3 bin liraya sattıkları bir ineği bu yıl 1. 000 TL bile satamadıkları için perişan durumda olduklarını da söyleyen Ertaş, mecburiyetten sattığı bazı hayvanlardan elde ettiği parayla bu yıl yaktıkları mazot parasının bile karşılayamadığından da dert yandı. Bütün bu nedenlerle Ertaş, Devletten ithal hayvani bir an önce durdurması gerektiğimi de belirtti. Bu yıl sütün de para etmediğini belirten Ertaş, Kars’ta küçükbaş hayvancılığında son 10 – 15 yıl da bittiğine de vurgu yaprak, Devletin büyükbaş hayvana daha fazla destek vermesi gerektiğini vurguladı.
 
ÇOBAN BULUNAMIYORUZ
Çoban bulmakta da oldukça zorlandıklarına dikkat çeken Ertaş, “ Çobanlar genel olarak Iğdır’dan geliyor. Hayvan başı 100 TL veriyoruz. Ve ona da mecbur kalıyoruz. En küçük bir kırgınlıkta hayvanları arazide de bırakıp kaçıyor. Bu defa hayvanlarımızı otlatacak çoban bulamıyoruz. Hayvanlarımız da ortada kalıyor. Çobanların da durumu oldukça zor. Çünkü çoban olarak çalışmaya 6- 7 nüfusla birlikte geliyorlar. Çobanlar da ağalarından paralarını alamıyorlar. Çünkü köylümüz hayvan satmadığı için çoban parasını bile ödeyemiyor. Bazı çobanlar da, haklarını tam olarak alamıyorlar. Hayvan sahipleri de hayvan satamadıkları için 75 ile 100 lira çoban parasını bile ödeyemiyorlar. Bütün bunların yanında veteriner ve ilaç parası da bir başka dert olarak karşımızda duruyor. Mazot pahalı olduğu gibi bu yıl ekinde olmadığı için traktörler de kapıda boş yatıyor. Borç ile satın alınan traktörlerin taksitlerini nasıl öderiz diye kara kara düşünüyoruz. Kuraklık evlilikleri de önemli derece etkiledi. Köylü çeyiz alamadığı için Kars esnafının da durumu iyi değil. Bir çuval şeker bir ay önce 54 lira idi. Şimdi 60 lira olmuş. Yemin bir çuvallı 40 TL. Samanın kilosu 700 TL civarında ama bir hayvan bir kışta 2 Bin TL’ye kadar saman ve ot tüketerek yaza çıkıyor. Bir hayvan kış boyu 1,5 ton ot ve saman yiyor. İthalin önü kesilse ve kurak olmazsa bir köylü 15 hayvan ile geçimini sağlar.” Şekilde dert yandı.
(TD-BA-S) GAZİ KARS (KHA) – TACETTİN DURMUŞ

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber