Digor'da 10 ineğe yıldırım çarptı,

07 Haziran 2018
0 Haber Yorum

Digor ilçesine bağlı Dağpınar Beldesi kırsalında düşen yıldırım 10 ineği diri diri yaktı.

Tacettin DURMUŞ /kagizmanfm

Olumsuz hava koşulları, Yurdun büyük bölümünde olduğu gibi Kars ve çevresinde de etkilerini göstermeye devam ediyor.

Yaz aylarının başladığı günden bu zamana kadar durmaksızın yağan yağmur ile birlikte dolu yağışı ve yıldırım düşmesi Kars köylüsüne kabus dolu günler yaşatıyor.

Önceki gün Digor’ın Dağpınar Beldesinde yağan şiddetli yağmurun sele dönüşmesiyle birlikte, birçok bölgeye yıldırım düştü. Dağpınar’da yaylada sürülerinden ayrı otlatılan kısır inlerinin üzerine yıldırım düştü. Sele dönüşen yağmur eşliğinde düşen yıldırım alanda otlayan 10 kısır ineği diri diri yakarak öldürdü.

Kısır inek sürüsünün otlatan çoban ise şans eseri ölümden kurtuldu. Çobanın durumu hayvan sahiplerine bildirmesi üzerine adeta diri diri pişen inekler bir traktörün römorkuna konularak Beldeye getirildi.

İlçe sakinlerinden Yakuğ Ağin, geçtiğimiz yıl kurak geçen beldeyi bu yılda dolu ve yıldırımın vurduğunu belirterek, devletin köylüye bu yönde destek vermesini istedi. Kars’ın tüm köylerinde olduğu gibi Digor ve Dağpınar’ın köylerinde de dolu ve yıldırım riskinin devam ettiğini ve vatandaşların yıldırım düşmelerine karşın son derece bilinçsiz olduğunu dile getirdi.

Öte yandan bilindiği gibi Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, hayvan yetiştiricilerini ve yem bitkisi üreticilerini tarım sigortası yapmaları yönünde bilinçlendirmesi ve uyarmasına rağmen bir sonuç elde edilememesi önemli bir sorun olarak yaşanmaya devam ediyor.

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber