sanalbasin.com üyesidir

Danışman Öğretmen Eğitim Semineri

22 Şubat 2016
0 Haber Yorum

Yeni ataması yapılan 30 bin aday öğretmeni yetiştirme sürecinde, danışman öğretmen eğitim seminerleri bütün Türkiye genelinde olduğu gibi Iğdır’da da başladı.
Duyuru
KARACA PETROL NARİN KALE CADDESİNDE HİZMETİNİZE AÇILMIŞTIR,
&

Yeni ataması yapılan 30 bin aday öğretmeni yetiştirme sürecinde, danışman öğretmen eğitim seminerleri bütün Türkiye genelinde olduğu gibi Iğdır’da da başladı..
MEB tarafından Iğdır’a yeni ataması yapılan 83  aday öğretmeni yetiştirme sürecinde, danışman öğretmen eğitim seminerleri başladı.
Iğdır İmam Hatip Lisesi salonunda yapılan toplantıya   Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Veysel Öztürk  ,Iğdır Milli Eğitim Müdür vekili  Muhittin Yücel,şube müdürü Süleyman Akkuş ,83 Stajyer öğretmen ve 83 danışman  öğretmen  katıldı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşının ardından konuşan, Iğdır Milli Eğitim Müdür vekili Muhittin Yücel,” Öğretmenlerimize okul yönetimiyle, öğretmen arkadaşlarıyla, velilerle ve öğrencilerle ilişkilerini nasıl oluşturacaklarını ve genel devlet yapısının nasıl işlediğini, mevzuatımızı anlatmaya çalışacağız. Bu anlamda tecrübesi olan öğretmenler 'danışman öğretmen' olarak belirlendi.Arkadaşlar ilimize yeni atanan öğretmenlere  rehberlik edeceksiniz. Onları en iyi şekilde yetiştireceksiniz. Stajyer öğretmenlerin sizlerden öğrenecek  çok şeyler var. Sizlerden öğrendiklerini öğrencilerine aktaracaklardır. Usta çırak ilişkisi içinde bu arkadaşları yetiştirmek için gayret gösterin, çalışın.”dedi.
Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Veysel Öztürk’te yaptığı konuşmada “Bu ülkenin geleceği için fedakarca çalışan siz öğretmenlerimize büyük sorumluluklar düşüyor.Yeni atanan öğretmenlerimize rehberlik  edecek onları en iyi şekilde yetiştireceksiniz.Onlar avucumuza konan bir kelebektir.Ne avucumuzu sıkacağız ne de serbest bırakacağız. Ortasını bularak bu  öğretmen arkadaşları vatanı, milleti, bayrağı seven nesiller yetiştirmeleri için en iyi şekilde yetiştireceğiz. Bunun için kendimizi iyi yetiştireceğiz. Onları da. Bizlerde ilk göreve başladığımızda ürkektik, çekingendik. Bunları zamanla aştık. Tecrübelerimizi en iyi şekilde aktaracağız. Stajyer öğretmenler,Yeni bir olayla karşılaştıkların da danışman öğretmene ulaşıp soruna çözüm arayacaklar. Bir abi kardeş, abla kardeş ilişkisi oluşturuyoruz. Bu tabii ki mesleki bir ilişki. Bu eğitim sürecinde genç öğretmenlerimiz de tecrübeli öğretmenlerimize yeni şeyler öğretecekler. Çift taraflı bir bilgi alışverişi olacak. Bu da yeni bilgi ve becerilerin yayılımını kolaylaştıracak."”şeklinde konuştu.
İmam Hatip Lisesindeki aday öğretmen yetiştirme süreci danışman öğretmen eğitimine katılan öğretmenler ise eğitime katılmaktan dolayı mutlu olduklarını ifade etti.
Yeni atanan öğretmenlerin 6 aylık dönemde yetiştirilmeleri amacıyla en az 10 yıl hizmeti olanlar arasında ulusal ve uluslararası projelerde koordinatör, danışman veya katılımcı öğretmen olarak görev almış, sosyal kültürel faaliyetlere katılım sağlayan, iletişim becerisi ve temsil yeteneği güçlü, mesleğine temayüz etmiş kriterlerinden bir veya birkaçına sahip öğretmenler, danışman öğretmen olabiliyor. Danışman öğretmenler, aday öğretmenlere bakanlıkça hazırlanmış yetiştirme programı çerçevesinde izleme, yöneltme ve rehberlikte bulunma, onlara mesleki bilgi beceri, tutum ve davranışlarıyla ilgili tecrübelerini aktarma ve Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği çerçevesinde birinci performans değerlendirmelerini yapma çalışmalarından sorumlu olacak.
Aday öğretmenler program kapsamında ilk dört ay danışman eşliğinde faaliyetlere katılacak, sonraki 2 ay ise, Bakanlığın temel politikaları, dünyadaki eğitim sistemi ve sınıf içinde karşılaşabilecekleri zorluklar gibi konularda çeşitli seminerler verilecek. Aday öğretmenler, atölyelerde üniversitelerin, sivil toplum kuruluşlarının, emekli öğretmenlerin ve merkez teşkilatındaki eğitimcilerin tecrübelerinden faydalanacak. Toplam 24 hafta üzerinden programlanan eğitim, danışman eşliğinde sınıf içi, sınıf ve okul dışı faaliyet 14 hafta sürecek, bu da 414 saate denk geliyor. Seminer ve kurs türü çalışmalar ise 10 hafta olacak. Aday öğretmenler, toplamda 714 saatlik bir yetiştirme sürecinden geçecek. Ağustos'un sonunda yetiştirme programı bitecek aday öğretmenler, Eylül'de de görev yapacakları illere gidecek.
 IĞDIR  - SERDAR ÜNSAL


Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber