sanalbasin.com üyesidir

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün, Ardahan ziyareti

15 Haziran 2013
0 Haber Yorum

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün, Ardahan ziyareti
Duyuru
KARACA PETROL NARİN KALE CADDESİNDE HİZMETİNİZE AÇILMIŞTIR,
&

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Doğu ve Karadeniz gezisinin son durağı olarak geldiği Ardahan’da Gezi Parkı eylemcilerine sükunet çağrısında bulundu. Gül; “Bu saatten sonra artık herkese sükunet, aklı selim tavsiye ediyorum. Esnafın, çalışanın öğrencinin herkesin artık kendi görevlerine, işlerine dönmesi ve herkesin daha fazla zarar görmemesi gerekiyor” dedi.
 
Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt, AK Parti Ardahan Milletvekili Orhan Atalay ile Şavşat üzerinden Ardahan’a gelen Cumhurbaşkanı Gül’e, Rahvan At Binicilik ve Spor Kulubü Derneği’nin 10 atlısı eşlik etti. Makam otomobilinden halkı selamlayan Cumhurbaşkanı Gül, 18 yıllık hasreti de sona erdirdi. En son Süleyman Demirel’i Cumhurbaşkanı olarak ağırlayan Ardahanlı’lar, yıllar sonra bu özlemlerini Abdullah Gül ile giderdi. Cumhurbaşkanı Gül, kent girişinde Ardahan Kalesi önünde davul- zurna ekibinin çaldığı ‘Hoş gelişler ola Mustafa Kemal Paşa’ sözleri ile başlayan ‘Kars Karşılaması’ ile karşılandı. Buradan valiliğe gidişe kadar sevgi gösterilerinde bulunulan Cumhurbaşkanı Gül, hükümet konağı bahçesinde toplanan vatandaşlarla tokalaştı ve çocukları yanaklarından öptü.
 
‘HERKESE SÜKUNET VE AKLI SELİM TAVSİYE EDİYORUM’
Vatandaşlara göstermiş oldukları ilgiden dolayı teşekkür eden Cumhurbaşkanı Gül, Vali Seyfettin Azizoğlu’nun makamına geçti. Kentin sorunları hakkında brifing alan Gül, daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı:
 
Soru: Daha önce ünlülerle basına kapalı bir şekilde görüştüğünüzü ifade etmiştiniz. Eğer mahsuru yoksa bu ünlülerin kim olduğunu söyleyebilir misiniz? Neler konuştunuz. Ne gibi sonuçlar elde ettiniz?
 
Cumhurbaşkanı Gül: “Bu konuyla ilgili daha önceden iyi niyetli, ideolojik olmayan, herhangi siyasi bir partiye üye olmayan, bazı değerli bilim adamları, akademisyenlerle görüşme yaptık. Böyle gizli kapaklı değil ama basına duyurulmadı. İlk günden beri dinlediğimiz bazı değerli şahıslar var. Bu konuyla ilgili daha önce söylediğim şey şuydu. Demokratik olgunlukla aşılacak konulardır. Türkiye’nin demokrasisi yeteri kadar yetkindir. Bütün bunların böyle meşru bir düzenin üzerinden gidiyor olmasından memnuniyet duyuyorum. Hükümet, sayın Başbakan onlarla görüşüyor. Çözüm için uğraşıyor. Sonuçta bir neticeye de varılacaktır. Meşru zemin üzerinde yürüyor. Bu nedir? Diyalogdur, konuşmadır. Onun için bu saatten sonra artık herkese sükunet, aklı selim tavsiye ediyorum. Esnafın, çalışanın öğrencinin herkesin artık kendi görevlerine işlerine dönmesi ve herkesin daha fazla zarar görmemesi gerekiyor.”
 
SURİYE’DE BÜYÜK ACI YAŞANIYOR
Soru: Beyaz Saray Suriye’nin muhaliflere yönelik kimyasal silah kullandığını rapor etti. Bu bölge için nasıl değerlendirmek gerekir?
 
Cumhurbaşkanı Gül: “Sadece sıcak bir değerlendirme değil, bunu ayaküstü bir açıklama yapmak istemem. Kimyasal silah kullanılması nerdeyse küçük bir nükleer silah gibidir. Yani bu çok tehlikelidir. Halepçe’de neler olduğunu biliriz. İnsanlığın hafızasındadır. O açıdan bütün diplomasi ve uzmanlar, değerlendiriyorlardır. Bu tespit kesin bir hal alırsa başka bir aşamaya girer. Tabii Suriye’deki şiddetin bitmesi, iç savaşın durması, ateşkesin sağlanması her şeyden önce komşular olan bizlerin en çok arzu ettiği, gözümüzün önünde bir ülkenin kendi kendini tükettiğini, içimizi yaktığını neredeyse her gün söylüyorum. Çok büyük bir acı yaşanıyor Suriye’de. Bunun durması ve Suriye’nin tüm halkın temsil edilebildiği demokratik bir düzene geçilebilmesi için ümit ederim ki Cenevre’de yapılacak toplantılar bir dönüş noktası olur.”
 
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Ardahan Merkez camiinde Cuma namazını gecikmeli olarak kıldı. Çıkışta vatandaşlarla tokalaşan Gül buradan yürüyerek belediyeye gitti. Gül’ün önüne çıkan 70 yaşındaki Hediye Şero, içerisinde yöreye ait yumurta, bal ve kaşar bulunan bir sepet hediye etti. Abdullah Gül, Hediye nineye sarılarak teşekkür etti. Gül, Belediye Başkanı AK Partili Faruk Köksoy ile bir süre görüştü. Bir düğün salonunda Ardahan Valisi Seyfettin Azizoğlu tarafından onuruna verilen yemeğe katılan Cumhurbaşkanı Gül, 25’nci Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı’nı da ziyaret etti. Gül daha sonra karayolu ile Kars’a gitti.
kha
 
 

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber