sanalbasin.com üyesidir

Çıldır’da Buz Şöleni

05 Mart 2013
0 Haber Yorum

Çıldır’da Buz Şöleni
Duyuru
KARACA PETROL NARİN KALE CADDESİNDE HİZMETİNİZE AÇILMIŞTIR,
&

 

Ardahan Üniversitesi (ARÜ) Çıldır Meslek Yüksekokulu (MYO) Bilim Kültür Spor Kulübü’nün organize ettiği ‘Buz Şöleni’, unutulmaz görüntülere sahne oldu. 2 Mart 2013 Cumartesi günü yapılan etkinlikte, öğrenciler ve katılımcıların buzdan yaptığı çalışmalar büyük ilgi çekti. Öte yandan Çıldır MYO öğrencileri ile Göle MYO öğrencilerinin bir araya geldiği şölen, çok sayıda ulusal basın temsilcisi tarafından da takip edildi.
 
Donmuş Çıldır Gölü üzerinde sabah saat 11.30’da başlayan etkinliğe; Ardahan Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Gürkan Doğan, Çıldır MYO Müdürü Yrd. Doç. Dr. Hürriyet Çimen, Çıldır Belediye Başkanı Nurettin Aygün, Âşık Şenlik Belediye Başkanı Mülazim Karaçay, ARÜ personelleri ve öğrencileri katıldı.
 
Şölenle ilgili açıklama yapan kulüp danışmanı Öğr. Gör. Haydar Kutludemir, “Çıldır MYO Bilim Kültür Spor Kulübü olarak Çıldır’da bulunan öğrencilerimizle Göle’de bulunan öğrencilerimizi kaynaştırmak, Çıldır Gölü’nün tanıtımını gerçekleştirmek, Çıldır’ın potansiyelini bir kez daha gözler önüne sermek için ve karları da değerlendirmek adına ‘Buz Şöleni’ isimli bir etkinlik düzenledik. Öğrencilerimiz kısa sürede kaynaştılar. Birbirleri ile donmuş Çıldır Gölü üzerinde kartopu savaşları, kardan çeşitli figürler, Eskimo evleri yaptılar. Katılımdan çok memnunuz.” diyerek etkinlikle ilgili memnuniyetini dile getirdi.
 
11 METRE BOYUNDA BUZDAN ‘SARI BALIK’ ÇALIŞMASI
Ayrıca şölene katılan, Kafkas Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü’nde görevli Öğr. Gör. Uğur Özen’in buzdan yaptığı 10-11 metre boyundaki Çıldır Gölü’ne özgü ‘Sarı Balık’ çalışması büyük ilgi topladı. Özen, Çıldır Gölü üzerinde yaptığı ‘Sarı Balık’ çalışmasının 2012-2013 eğitim-öğretim yılında gerçekleştirdiği üçüncü çalışma olduğunu belirtti. Çıldır’da bulunmaktan mutluluk duyduğunu da dile getiren Özen, sözlerine şöyle devam etti: “Bundan önce Kafkas Üniversitesi kampüsünde 550 metrekarelik bir alana sahip olan ‘Gönlümüzde Buz Tutan Sarıkamış Şehitleri Buz Anıtı’nı çalıştım. Bu çalışma dünyanın en büyük buzdan yapılmış heykel çalışmaları arasında yer alıyor. Daha sonra Sarıkamış Şehitliği’nde ‘Mehmet Onbaşı’ isimli bir çalışma gerçekleştirdik. Çıldır’da yaptığım çalışma bu yılki üçüncü çalışmam olacak. Çıldır Meslek Yüksek Okulu Uygulama Tesisleri önünde yapılan buzdan Sarı Balık çalışmamız iki gün sürecektir. Diğer yandan Sarı Balık’ı tercih etmemizin sebebi, Çıldır Gölü’ne özgü bir balık türü olmasıdır. Güzel de oldu. Çıldır MYO, yapacağım çalışmaya göre bir kar yığını oluşturmuş, bunu işlemesi daha kolay olacak; ilgilerinden ve desteklerinden ötürü Çıldır MYO yönetimine çok teşekkür ediyorum.”
 
BUZDAN EVLER VE HEYKELLER YAPILDI
Şölende Çıldır MYO öğrencileri ve Göle MYO öğrencileri donmuş Çıldır Gölü üzerinde kartopu savaşları yaptı. Öğrenciler ve katılımcılar daha sonra buzdan çeşitli hayvan figürleriyle ilgili ortak bireysel çalışmalara imza attı. Timsah, caretta caretta, tavşan, aslan gibi hayvanların yanı sıra, Eyfel Kulesi’ni de inşa eden öğrenciler ve akademisyenlerin en ilgi çeken diğer çalışmalarından biri ise Eskimo evi oldu.
 
Yaptıkları Eskimo evinin içinde basın mensupları ile sohbet eden Çıldır MYO Müdürü Yrd. Doç. Dr. Hürriyet Çimen, şölenle ilgili olarak şu ifadelere yer verdi: “Çıldır MYO Uygulama Tesisleri’ndeyiz. Tesislerimiz önünde karlar erimek üzereyken son bir aktivite olarak buzdan evler ve heykeller yapmak istedik. Gençlere uygun bir etkinlik oldu. Amacımız, gençlerin eğlenmesi ve kaynaşmasıydı. Biz de elimizden geldiği kadarıyla öğrencilerimize destek olmaya çalışıyoruz.”
 
Şölen, Çıldır Belediyesi tarafından katılımcılara verilen öğle yemeği ile devam etti. Yemekten sonra Çıldır Belediye Başkanı Nurettin Aygün, Kafkas Üniversitesi Güzel Sanatlar Bölümü Öğr. Gör. Uğur Özen’e teşekkür plâketi takdim etti. Burada bir konuşma yapan Çıldır Belediye Başkanı Nurettin Aygün, Ardahan Üniversitesi’nin bölgede yarattığı dönüşüm ve değişimin gerçekleştirilen etkinliklerle görünür hale geldiğini belirtirken, “Ardahan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Korkmaz’a çalışmalarından ötürü teşekkür ediyorum. Ayrıca Kafkas Üniversitesi’nden gelerek Çıldır Gölümüze özgü Sarı Balık’ı çalışan Öğr. Gör. Uğur Özen’e de teşekkür ediyorum.” sözleriyle konuşmasını tamamladı.
(BA-BA-S) ARDAHAN (KHA)

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber