sanalbasin.com üyesidir

Çıldır 3. Altın At Uluslararası Kış Şöleni

09 Şubat 2015
0 Haber Yorum

Çıldır 3. Altın At Uluslararası Kış Şöleni
Duyuru
KARACA PETROL NARİN KALE CADDESİNDE HİZMETİNİZE AÇILMIŞTIR,
&

Ardahan Çıldır İlçesinde donmuş Çıldır Gölü üzerinde düzenlenen 3. Altın At Kış Festivali 7 Şubat 2015 Cumartesi günü yapıldı.
Festivalde beyaza bürünmüş Çıldır Gölü üzerinde renkli sahneler yaşandı.  Çıldır, Arpaçay, Selim ilçeleri ve civar köylerinden yoğun katılım olduğu gözlendi.
Şölen Kök Börü oyunu ile başladı. Kök Börü oyunu at üzerinde oynanan bir oyun. İki takımın atlıları bir hayvan postunu rakip takıma kaptırmadan daire şeklinde yapılan bir kaleye atarak sayı kazanıyorlar. Festivalde oynanan Kök Börü oyunu Ardahan Takımı ile Kuzey Afganistan’dan gelip Van Erciş’e yerleşmiş bulunan Ulupamir Köyü takımları arasında oynandı. Bu oyundan sonra Cirit oyunları oynandı.
Şölene Ardahan ve Kars ilçeleri köylerinden katılan yarışçıların yanı sıra, Kayseri’den Atlı Okçular, İran’dan Atlı Okçular,  Van Erciş’te yerleşik yaşayan Kırgız Ulu Pamir köyü Kök Börü ekibi katıldı
Şölende Rahvan At Yarışları, Atlı Kızak Yarışları, Atlı Okçuluk Yarışı yapıldı. Ayrıca Ardahan Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünün genç güreşçilerinin güreş gösterisi, Kafkas Halk Oyunları ekibinin gösterisi, donmuş  göl üzerinde buz pateni gösterisi ve donmuş gölden, önceden atılan ağlar ile balık avı yapıldı.
Atlı Okçulukta Yaşanan Kazada Yaralanan At
Festivalde Atlı Okçuluk Gösterisi sırasında küçük bir kaza yaşandı.  Kayseri’den gelen atlı okçular Cirit oyunlarına katılan atlardan birer tane seçerek at üzerinde ok atma yarışı yaptılar. Yarışta Ahmet Turan Durak’ın bindiği Selim  Hasbey köyünden Sefa Boz’a ait at yarış güzergahı kenarına dizilen çubuklardan birinin ön ayakları arasından göğsüne saplanması sonucu yaralandı. Yaralı at göğsüne saplanan çubuk ile önce gazetecilerin ve fotoğraf çeken grup içine yöneldi, buradan kimseye çarpmadan kıl payı kurtulan at buz pisti üzerine doğru giderken Ahmet Turan Durak atı buz pistine sokmadan kenara yöneltti. Bindiği atın yaralandığını fark etmeyen Durak, atı sürüp yarışa devam etmek istedi. Pistin diğer tarafındaki izleyicilerden Göldalı Köylü İsmail Kara atın yaralandığını söyleyip Ahmet Turan Durak’ın önüne çıkıp durdurdu.  Atı durdurup inen Durak, üzerindeki montun ceplerini yırtarak atın yarasına tampon yaptı. Durak ve ekip arkadaşları ile at sahipleri arasında kısa bir tartışma yaşandı. Atın kan kaybetmesi sinirlerin gerilmesine neden oldu. Veterinerin geç  gelmesi ve hazırda bekletilmemesi  tepki çekti. Yaklaşık 1 saat sonra gelen veteriner atın yarasına müdahale edip serom taktı. Yarışlar kaldığı yerden devam etti.
Yarışların tamamlanmasından sonra Davul-zurna eşliğinde halaylar çekildi. İsteyenler kızaklarla göl üzerinde tur attılar.
Göl üzerine 4 tonluk traktör ile çıktı
Bu arada bir vatandaşın 4 tonluk traktör ile göl üzerinde tur attığı ve dairesel bir sürüşle gösteri yaptığı görüldü. Bir süre döl üzerinde traktörü ile gösteri yapan kişi görevli jandarmaların uyarısıyla göl üzerinden çıkarıldı.
Şölene Vali Ahmet Deniz, Iğdır Valisi Davut Haner, Ak Parti Ardahan Milletvekili Orhan Atalay, Ardahan Belediye Başkanı Faruk Köksoy, Ardahan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr.Ramazan Korkmaz, Vali Yardımcıları Deniz Pişkin, Muharrem Coşgun, Türkiye Geleneksel spor Dalları Federasyonu (TGSDF) Başkanı ve ARÜ İBEF Dekanı Prof.Dr. Alpaslan Ceylan, Çıldır Kaymakamı Tamer Kılıç, Çıldır Belediye Başkanı Yakup Azizoğlu, sporcular ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Şölende, Ardahan Valisi Ahmet Deniz, AK Parti Milletvekili Prof.Dr. Orhan Atalay, Belediye Başkanı Faruk Köksoy ve Rektör Korkmaz, Çıldır Belediye Başkanı Yakup Azizoğlu birer konuşma yaptılar.
Çıldır Gölü’nün turizm amaçlı önemli bir potansiyel olduğunu ifade eden Ardahan Valisi Sayın Ahmet Deniz; “Ülkemizin bu büyüklükteki gölü bizim için çok önemli bir değerdir. Çıldır Gölü, 124 kilometrekare alana sahip, yaklaşık 50 santim kalınlığında donan ender yerlerden birisidir. Bu gün burada etkinliği yapmamızdaki tek neden ve tek amaç bu değeri sadece Türkiye’ye değil, bütün dünyaya duyurmaktır, tanıtmaktır. İnşallah bunlarla başarmış olacağız” diye konuştu.
Ardahan AK Parti Milletvekili Prof. Dr Orhan Atalay da, yapılan şölenin Çıldır Gölü’nün tanıtımı ve turizme yakınlaşması açısından önemli olduğunu söyledi.
Atalay; “Şimdi esasında ise şu noktadan bakmakta fayda var. Öyle düşünüyorum ki, Cenab-ı Allah bütün kâinatı, kâinatın içerisinde de Dünya’yı ve dünyanın da her tarafında ayrı bir güzellikte ve özellikte yaratmış çünkü yaratılmışların her birinin Allah’ın ilim ve kudretinin bir boyutunu yansıttığına inanıyoruz. Biz Müslümanlar olarak insan olarak görüyoruz bunu. Önemli olan insanların bu düzeni bu kudreti kudretin tecellisini keşfetmemiz..
Ben geçen Ardahan kongremize de gelirken Gençlik Spor Bakanımıza söyledim. Zamanında altyapısıyla projesiyle planıyla memleketi iyi düşünülebilinseydi faraza yazın ak denizde ege de turist yoğunluğunu biz memleketin 12 ayında her tarafında tutma imkânını elde edebilirdik.
Yani yazın Antalya hangi insan popülasyonunu taşıyorsa hangi imkâna sahip ise, Ardahan da kışın aynı imkânı taşıyabilir. Aynı popülasyonu buraya getirebilir aynı cazibeye sahip olabilir. Çünkü Memleketin doğusu ayrı güzel, batısı ayrı güzel, kışı ayrı güzel, yazı ayrı güzel.
Ardahan Belediye Başkanı Faruk Köksoy ise konuşmasında; “Ardahan Valiliğimizin Belediyemizin, Ardahan Üniversitesi Rektörlüğünün, Çıldır Kaymakamlığı ve Belediyesinin katkılarıyla yapılan ortak program bugün burada çok renkli geçiyor.      İstanbul’dan, Bursa’dan, Samsun’dan hem fotoğraf sanatçıları, hem foto safari turları yapan değerli operatörlerimizin getirdiği misafirler var, işadamlarımız, komşu illerden misafirlerimiz var.   Bu güzel şölene Ardahan dan diğer ilçelerimizden, köylerimizden de ciddi katılımlar var.
Çıldır Gölümüzün çok özelliği var, bu şölenin bu donmuş göl üzerinde yapılmasının çok anlamı var. her yıl en az 4 ay donan göl üzerinde çeşitli faaliyetlerin yapıldığı bir göl 12.000 km kare alana sahip bir tarafında 3.200 metre kare 3.200 rakımlı Kısır Dağı, bir tarafında Akbaba Dağı, Göy Dağı sınır kapısı ve içinde Akçakale Adası var ki, hem tarihi sit, hem arkeolojik sit, hem sulak alan ve çok panoramik manzaralara sahip bir ada. Bu kadar geniş bir havzadaki dağlardaki bitki örtüsüyle tarihi eserlerle bu gelenek çeşitliliğiyle kültür ve folklor çeşitliliğiyle; çıldır, Hanak’ın, Damalın, Posof un, Arpaçay’ın hepsinin de ayrı güzel ve folklorik özellikleri var. Bu gün burada hem rahvanat yarışı var, hem atlı kızak yarışı, atlı ok yarışı var. Hem de geleneksel Kırgız Folklor ve atlı oyunu olan gök börü oyunu yapıldı. Kafkas oyunları, kar üzerinde güreş sergilendi. Buz pateni gösterileri var.Özellikle gözümüzü doyuracak müthiş manzaralara fotoğrafçılarımız imza atacağına inanıyorum ebetteki kışın bu kadar uzun süren bu kadar zengin bir potansiyele sahip bir bölgenin de böyle bir şölenle şenlenmesi Türkiye ve Türkiye dışına tanıtılması bizim için önemliydi bu çerçevede emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”
Çıldır Belediye Başkanı  Yakup Azizoğlu da; “ Burada bazı önemli turistik yerler var, Ardahan da ilk başta gelen bu yerlerden biri de çıldır gölü dür. Bu etkinlikler Türkiye’de başka bir yerde de yapılmıyor. Bütün dileğimiz, bütün arzumuz inşallah bunu daha iyi bir şekilde yapmaktır. Ardahan’ımızı da hak ettiği bir yere getirelim amacımız budur. Sayın Belediye Başkanımıza Sayın Rektörümüze emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.
(BG-BA-S) ARDAHAN (KHA) – BURHAN GÖRKEN

 

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber