Ana Sayfa > ARDAHAN

CHP’li vekilden Gezi Parkı tehditi
13 Haziran 2013
CHP’li vekilden Gezi Parkı tehditi
Fontu Büyült Fontu Küçült 100%

SİTEMİZE HOŞ GELDİNİZ,GÜNCEL VE TARAFSIZ HABERLERLE HİZMETİNZDEYİZ,ALİ ÇELİK

CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt, Başta Kars ve Ardahan olmak üzere Doğu Anadolu Bölgesi’nde son haftalarda şap nedeniyle ölen hayvan sahiplerine zararlarının Hükümet tarafından tazmin edilmesini istedi.
 
CHP’li Öğüt beraberinde CHP Kars İl Başkanı Mustafa Aras, Kadın Kolları Başkanı Av. Meryem Çetin ve bazı CHP’liler ile birlikte Kars Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü önünde basın toplantısı düzenledi.
 
Öğüt burada yaptığı açıklamada, Hükümetin Şap nedeniyle mağdur olan bölge insanının zararlarını tazmin etmemesi durumunda başta Kars Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü olmak üzere bütün ilgili müdürlükler önünü Taksim Gezi Parkı’na çevirecekleri tehdidinde bulundu.
 
Yarın Ardahan’a gelecek olan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e de sorunu anlatacağını belirten Milletvekili Öğüt, geçtiğimiz gün AK Parti Kars Milletvekili Prof. Dr. Yunus Kılıç’ın “Şap’a ‘A’ ve ‘O’ tipi virüsler etkili oldu” şeklinde yayınlanan haberi nedeniyle de eleştirdi.
 
Geçtiğimiz günlerde Kars, Ardahan ve Iğdır bölgesine gelerek Şap hastalığını etkili olduğu yerlerde incelemelerde bulunduğunu da belirten Öğüt: “Kars’ta da köylere giderek şap hastalığından ölen hayvanları inceledik. Örneğin Merkez Başgedikler Köyü’nde 350 hayvan ölmüştü. O köyde 9 tane kuyu vardı ve her kuyuda 50’şer, 60’ar hayvan gömülüydü. Selim’in Karakale Köyü, Beyköy Köyü de bundan farksız bir görüntü vardı.”dedi.
 
SORUNU MECLİSE TAŞIDIM HÜKÜMETİN KILI KIPIRDAMANDI
Şap sorununu Meclise taşıdığının da kaydeden Öğüt açıklamasını şu şekilde sürdürdü:
”Ben mecliste konuşma yaptım ama Hükümetin ve Tarım Bakanlığının kılı bile kıpırdamadı. Ama bizim bölgemizde insanların geçim kaynağı sadece hayvancılıktır ve hayvanı gittiği Zaman kendi canı gitmiş gibi olur. Batı’daki insanlar devletten aldığı maaşla geçinir. Bizim insanlarımız da hayvanlarını satarak geçinir. Bu nedenle hayvancılık bizim için çok önemlidir. Bir köyde 300, 400 ve hatta 600 hayvan ölüyorsa ben bir milletvekili olarak buraya gelip, niçin öldüğünü araştırmak durumundayım. Bu hayvanlar şap nedeniyle öldü ve ben bunu mecliste anlattığımda kimse dinlemedi.
 
MERAMIMI İNEK İSKELETİ İLE ANLATMAK İSTEDİM
Baktım olmadı en son Ardahan’dan Meclise bir hayvan iskeleti götürerek basın toplantısı yaparak, şap hastalığından ölen hayvanların devlet tarafından zararının karşılanmasını istedim. Çünkü bölgemizde insanlar yaz kış demeden ağır geçen iklimlere rağmen bir yaşam mücadelesi veriyor. Burada insanlar Ermenistan sınırında vatan bekçiliği, bayrak bekçiliği yapıyor. Bu insanlara devlet maaş vermesi gerekirken, ölen hayvanlarına duyarsız kalması doğru değil ve bu hayvanların zararının karşılanması lazım.”
 
“YALANCININ MUMU YATSIYA KADAR YANAR”
Sayın tarım bakanı siz yalan söyleyerek, insanları aldatarak, insanları başka türlü yönlendirerek, sayın başbakana yalan söyleyerek koltuğunuzda oturmaya devam etmek istiyorsunuz. Bu yaptığınız ayıptır, buraya gelin ve durumu görün. Kars’ta resmi açıklama yapıldı ve 600 hayvanın şap hastalığından öldüğü söylendi. Bu sadece belli köylerde. Sizin milletvekiliniz Prof. Dr. Yunus Kılıç da diyor ki, ‘Şap hastalığından ölen hayvanlar var. Aşıyı gönderdik, gönderemedik” söylemleriyle burada şap hastalığından hayvanların öldüğünü söylüyor. Siz de 10 Haziran da yaptığınız açıklamada diyorsunuz ki, ‘Milletvekili açıklama yaptı, Kars’ta, Ardahan’da, Erzurum’da, Iğdır’da, Ağrı’da şap hastalığı yoktur, tamamen yalandır.’ Şimdi buraya gel ve il tarım müdürlüğünden sor. Köylüler burada. Biz tarım bakanı bu vatandaşın zararını ödeyene kadar zaman zaman eylem yapacağız ve burasını gezi parkı haline çevireceğiz, sadece Kars’ı değil bütün illeri. Çünkü neden; Batı illerinde şaptan ölen hastalıklara para ödüyorsunuz, Doğu illerinde şaptan ölen hastalıklara para ödemediğiniz gibi bir de yalan söylediler, şaptan ölen hastalıklar yok. İşte belgesi burada sayın tarım bakanı gel ve şaptan mı yoksa başka şeyden mi öldü gör ve bu vatandaşların zararını karşıla. Sosyal devletin amacı vatandaşın zararını karşılamaktır. Rize de sel oluyor, 4 tane ağacı sel götürüyor hemen o selin bedelinin karşılanması için oraya para gönderiyorsunuz. Peki burada insanların hayvanları ölüyor, bunun nedeni de aşı göndermediğinizden oluyorsa bu sizin ihmalkarlığınızdır ve zararı ödemek durumundasınız. Ha ödemezseniz biz burada halk hareketini başlatacağız.”
 
HAYVAN SAHİPLERİ İSYANLARINI DİLE GETİRDİ
Öğüt’ün basın açıklaması yaptığı sırada ise Kars Merkez Başgedikler Köyü’nden, Selim ilçesinin köylerinden gelen mağdur vatandaşlarda şap nedeniyle yaşadıkları sıkıntı ve zararlarını dile getirdiler.
Selim’in Karakale Köyü’nden Bilal Demirbaş adlı hayvan sahibi ise“13 hayvanımdan 5 tanesi şap hastalığından öldü. Kilosunu 1 TL’den 15 ton saman aldım. Kilosu 1 TL’den 4 ton da yem aldım ve 15-20 Bin TL borçlandım. Zaten hayvanın maliyeti kendini kurtarmazken çok kötü bir zarara uğradım. Bu zararımı da sizler aracılığıyla duyurma şansı buldum, sizlere bu imkanı tanıdığınız için çok teşekkür ederim. Benim ricam bizim zararımıza bir çare bulun.“ dedi.
 
Kars Merkez Başgedikler Köyü’nden Ataner Parlak da “6 hayvanım vardı, 2 tanesi şap hastalığı nedeniyle telef oldu. Zararımın karşılanmasını istiyorum. Yine aynı köyden Kasım Uyan ise “20 hayvanımdan 7 tanesi öldü ve mağdur durumdayım. Ölen hayvanlarımın kulak küpeleri yanımda ve ben mağduriyetimizin giderilmesini rica ediyorum.” Zafer Ali Tatlı: da “Benim de 20 hayvanımdan 8 hayvanım şap nedeniyle telef oldu. Benim de 25 milyar borcum var ve sosyal bir devletse eğer zararımızın karşılanacağını düşünüyorum. Bizim köyde yaklaşık 300 hayvan şap nedeniyle telef oldu. Selim Sarıgül Köyü Yasin Altun: “2006 yılında köyümüzde şap hastalığı vardı ve veteriner hekimler köyümüze aşı için geldiler. Benim ahırıma girdiler, hayvanlarımda şap hastalığı vardı ve iğne yapmadılar. Aşı yaptırmadığım için de mahkemeye verdiler. Mahkeme sonucu o dönem 1 milyar yüz milyon lira ceza kesildi ve o parayı direk ödeyecek gücümüz olmadığı için adımıza çıkan paralara el koyarak cezamızı ödettiler.” Selim’in Karakale Köyü’nden Bilal Demirbaş: “Eskiden şap hastalığının önlemini il ve ilçe tarım müdürlükleri çok güzel alıyordu. Köylere ilaçlarla birlikte veteriner hekimler çıkarıyordu ve hayvan başına cüzi bir miktar karşılığında aşılama yaptırıyordu ve bunu mecburi yaptırmak zorunda bırakıyordu. Şap aşısı yaptırmayan vatandaşlara da ceza uygulanıyordu ve bu çok güzel bir yöntemdi. Ahmet aşı yaptırmadığında Mehmet’in hayvanına bulaşıp hayvanının ölmesine sebep olacağı için zorunluydu. Şimdi öyle bir uygulama yok ve durum buralara kadar geldi. Şimdi şap aşısı bulmak oldukça güç ve karaborsaya kadar düştü.” diye isyanlarını dile getirdiler. 
TACETTİN DURMUŞ / kars


 

 



Facebook hesabınızla yorum yapın:




Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*
E-posta*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)
Yorum*


(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 

Diğer ARDAHAN Haberleri

Başlık Tarih
 
Ahmet Arslan, AK Parti'nin Ardahan adaylarını tanıttı13 Ocak 2019
Ahmet Arslan Ardahan’da!13 Ocak 2019
Ardahan Valisi ve Iğdır Emniyet Müdürü değişti27 Aralık 2018
Ardahan, ülkemizi Çin’de temsil etti10 Aralık 2018
MHP Ardahan Belediye Başkan adayını açıkladı19 Kasım 2018
Ardahan tüneller şehri oluyor04 Haziran 2018
Ardahan Mozeret tepesinde kaza: 4 ölü 22 yaralı,13 Mayıs 2018
Anadolu Ajansı Ardahan muhabiri Günay Nuh, evlendi.10 Temmuz 2017
Kars’ta GASP’tan 3 kişi tutuklandı03 Temmuz 2017
Bakan Arslan Çıldır Gölü’ndeki Denizcilik ve Kabotaj Bayramına katıldı03 Temmuz 2017
Atatürk Silüeti Erken Göründü31 Mayıs 2017
Kars'tan 6 Kişilik Heyet İnceleme Başlattı11 Mayıs 2017
Çıldırlılar Derneği Seçilmişlerle Buluştu10 Mayıs 2017
Rus Komutanın Cesedinin Bulunduğu Alanda Başka Mezarlar da Var!04 Mayıs 2017
İnşaat Kazısında Rus Komutana Ait Mezar Çıktı, Çalışmalar Durduruldu26 Nisan 2017
Ardahan’da Fırtına Can Aldı24 Nisan 2017
Çıldır Gölüne Yapılan ‘Kütük Ev’in Montajı Devam Ediyor22 Mart 2017
Hanak'ın kurtuluşunun 96. yıl dönümü02 Mart 2017
Donan Çıldır Gölü üzerinde çadır kurdular24 Şubat 2017
Ardahan'ın düşman işgalinden kurtuluşunun 96'ncı yıl dönümü törenlerle kutlandı24 Şubat 2017
Kar ve tipiden kapanan yolda mahsur kalan öğrenciler kurtarıldı17 Şubat 2017
Bakan Arslan ve Elvan, Ardahan'da Cazibe Merkezleri Tanıtım Toplantısına Katıldı12 Şubat 2017
Çıldır Festivali renkli görüntülere sahne oldu04 Şubat 2017
Çıldır Gölü Balık Potansiyelini Kaybediyor!24 Ocak 2017
Yaban hayat için doğaya yem bırakıldı29 Aralık 2016
Ardahan’dan Halep’e Yol Açın17 Aralık 2016
Otomobilin Çarptığı Kurt KAÜ'de Tedaviye Alındı13 Aralık 2016
Yaşı 70 ama hala bebek yapıyor!16 Kasım 2016
Hanak Belediyesi hem borçlarını ödüyor hem de para biriktiriyor16 Kasım 2016
ARÜ’de 15 Temmuz Fotoğraf Sergisi05 Ekim 2016
Bakan Tüfenkci Kars’ta Açıklamalarda Bulundu!22 Ağustos 2016
Tamamlayıcı tedavi: Akapunkur24 Mart 2016
Ardahan’ın Şifalı Bitkileri Başkent’e Taşınıyor!28 Şubat 2016
Hocalı’da Hayatını Kaybedenler Anıldı25 Şubat 2016
ARDAHAN'DA KURTULUŞ COŞKUSU23 Şubat 2016
Medya Çıldır’a kamp kurdu!08 Şubat 2016
ARÜ’de “BTC Girişimcilik Sertifika Töreni”24 Aralık 2015
ARÜ, Türkmenistan’ı Unutmadı!16 Aralık 2015
ARÜ BESYO öğrencilerinden toplum yararına faaliyet 04 Aralık 2015
ARDAHAN’DA DEPREM19 Kasım 2015
Aygır Gölü’ne uçan ot yüklü traktör 1 günde çıkarılabildi25 Ağustos 2015
PKK minibüsü taradı: 1 ölü13 Temmuz 2015
ARÜ’yü mezuniyet heyecanı sardı03 Haziran 2015
Posof da Işığa Karışıyor27 Şubat 2015
Çıldır 3. Altın At Uluslararası Kış Şöleni09 Şubat 2015
ARÜ’de Türkmenistan’ın Bağımsızlık Günü Kutlandı22 Aralık 2014
Ardahan Valisi’nden Kontrolörlere “Sıkı Denetim” Talimatı19 Aralık 2014
Vali, Kilip Çeken Öğretmenleri Makamında Misafir Etti05 Aralık 2014
Ardahan’da 39 Üreticiye Damızlık Boğa Verildi02 Aralık 2014
Sınır Kapılarının Önemi27 Ekim 2014
Ardahan’da hortum04 Ağustos 2014
Vali Özdemir, Ardahan’da Bal Festivaline Katıldı04 Ağustos 2014
GÖLE KÖPRÜLÜ BELDESİ, BELEDİYESİNE KAVUŞUYOR10 Temmuz 2014
Çıldır MYO öğrencilerinden Samsun’a teknik gezi24 Haziran 2014
Ardahan Üniversitesi haberleri03 Haziran 2014
Gençlere altın tavsiyeler01 Haziran 2014
Ardahan’da bahar yüzünü gösterdi11 Nisan 2014
Ardahan’ın yakın tarihi03 Nisan 2014
Yeni salonda ilk konferans27 Mart 2014
Ardahan Ülkü Ocaklarında Devir Teslim03 Mart 2014
Gönüllüler gönüllere dokundu19 Şubat 2014
Öğüt, Kars ve Ardahan’daki deprem ve imar konularını TBMM’de konuştu19 Şubat 2014
Binatlı köyü ekim zamanı diyip kolları sıvadı,17 Şubat 2014
“Altın At” Çıldır Gölü’nde İkinci Kez Şahlandı10 Şubat 2014
Binatlı yardımlaşma derneği yoğun çalığıyor,03 Şubat 2014
“Altın At” 8 Şubat’ta Çıldır’da Şahlanacak30 Ocak 2014
“Van’da Kar Yağsa; Biz Burada Üşürüz”23 Ocak 2014
TKDK, 12. Başvuru Çağrı İlanını basına duyurdu22 Ocak 2014
ARÜ’lü akademisyenin görev aldığı projeye TÜBİTAK’tan destek14 Ocak 2014
Vekilden “Çıldır Gölü’ne Gelin” Çağrısı06 Ocak 2014
Ardahan’da doğalgaz çalışmaları tamamlandı20 Aralık 2013
ARÜ’de “Kabuğundan suyuna nar mucizesi” konuşuldu12 Aralık 2013
“Ölümünün 100. Yılında Âşık Şenlik ve Türk Dünyası Âşıklar Şöleni” başladı04 Kasım 2013
Öğüt’ün tespitiyle hayvan ithalatı05 Ekim 2013
Aktaş’ın suyu meraya akıtılacak05 Ekim 2013
Akademisyenlerden ARÜ’deki Uluslararası Sempozyuma tam not04 Ekim 2013
Azerbaycan Eğitim Ataşesi’nden ARÜ’ye ziyaret26 Eylül 2013
ARÜ’lü akademisyenlerden Ardahan’da bir ilk18 Eylül 2013
Yılın ilk karı Ardahan’a düştü06 Eylül 2013
ARÜ’de kayıtlar tüm hızıyla devam ediyor03 Eylül 2013
Ardahanlılardan muhteşem bir gece18 Haziran 2013
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün, Ardahan ziyareti15 Haziran 2013
Öğüt, “Çıldır Aktaş Sınır Kapısında sona gelindi”13 Haziran 2013
ARÜ’de mezuniyet coşkusu07 Haziran 2013
ARÜ’de mezuniyet coşkusu, konser ziyafetiyle zirveye çıkacak05 Haziran 2013
Öğüt, Kars ve Ardahan’ın şap belasını Meclise taşıdı31 Mayıs 2013
Bursa Göle Derneği Genel Kurul Yaptı27 Mayıs 2013
Göle Orman Fakültesi’nin temeli atıldı12 Mayıs 2013
ARÜ’de kültür ziyafeti13 Nisan 2013
ARÜ’de kültür ziyafeti13 Nisan 2013
Türkiye’nin gelişmesinin Kafkasya için önemi03 Nisan 2013
ARÜ’lüler dağ kampında buluştu!19 Mart 2013
TKDK Ardahan İl Koordinatörlüğü Posof’taydı07 Mart 2013
Köylüyü kurt korkusu sardı!06 Mart 2013
Çıldır’da Buz Şöleni05 Mart 2013
Hocalı Katliamı unutulmadı27 Şubat 2013
Ardahanlılar İstanbul’u salladı25 Şubat 2013
“Her yönüyle Ardahan” sergilendi!23 Şubat 2013
TKDK Ardahan İl Koordinatörlüğü yatımcılarla buluştu19 Şubat 2013
Kuraklıktan etkilenen çiftçiler14 Şubat 2013
Geleneksel Spor Daları Federasyonu Yönetim Kurulu ARÜ’de toplandı11 Şubat 2013
Çıldır Altın At1. Kış Şöleni Ardahan’da yapılacak06 Şubat 2013
Ardahan Üniversitesi (ARÜ) öğrencilerinin büyük başarısı05 Şubat 2013
Oxford Üniversitesi’nde ARÜ konuşuldu21 Ocak 2013
Ardahan’da kar temizliği 09 Ocak 2013
Rektör Korkmaz BESYO Öğrencileriyle biraraya geldi08 Ocak 2013
ARÜ’de dumansız hava sahası 03 Ocak 2013
ARÜ’de Dünya Azerbaycan Türkleri Dayanışma Günü kutlandı29 Aralık 2012
Ardahan âşıkları, Antalya’ya ses verdi19 Aralık 2012
ARÜ’de konferans ve öğrenci buluşmaları19 Aralık 2012
Ardahan Üniversitesi’nin “LAL” tiyatrosu 14 Aralık 2012
Alt ve üst yapı göçü önlüyor 05 Aralık 2012
ARÜ’den kan bağışına büyük destek05 Aralık 2012
Çobana, kamerası birincilik getirdi23 Ekim 2012
Öğüt’ün TBMM’de gensoru hakkındaki konuşması17 Ekim 2012
Dünya Gıda Günü kutlandı17 Ekim 2012
Lal Gece’nin Galası, çekildiği kasabada yapıldı03 Ekim 2012
Öğüt’ün haklı mücadelesi21 Eylül 2012
ARÜ’den TUDOK Kongresine yoğun katılım12 Eylül 2012
Ardahan 13. Ulusal Kültür ve Bal Festivali16 Ağustos 2012
Ardahan’dan haber turu27 Temmuz 2012
Çayın Suyu Koç’tan soruluyor10 Temmuz 2012
Bakan Çelik, Göle Kaşar Festivali”nde halay çekti08 Temmuz 2012
Göle Festival Ateşini 5 Bin Kişi Yaktı08 Temmuz 2012
1. Ulusal Göle Aşıklar Bayramı06 Temmuz 2012
ARÜ’de 3. Bahar Şenliği coşkusu06 Haziran 2012
ARÜ, Çıldır Gölü kıyısındaki yemekte buluştu04 Haziran 2012
ARÜ’de mezuniyet coşkusu04 Haziran 2012
Kürtajdan önce tecavüzler önlensin03 Haziran 2012
TRT Göle festivalini Canlı yayınlayacak31 Mayıs 2012
Ardahan’da Domuz Kafalı Tay dünyaya geldi22 Mayıs 2012
ARÜ öğrencilerin kariyerine ışık tutuyor12 Mayıs 2012
Rektör Korkmaz Ardahanlı işadamları ve esnaflarıyla buluştu18 Nisan 2012
Harvard Üniversitesi ile ortak sempozyum04 Nisan 2012
Aktaş’ta Balık kaynıyor, Çıldır Gölü sinek avlıyor19 Mart 2012
Göle Kaşar Festivali Bölgeye Tekrar can verecek19 Mart 2012
Uyuşturucu operasyonunun görüntüleri basına dağıtıldı 06 Mart 2012
Çıldır'da Hayvan Kaçakçılığı Operasyonu 01 Mart 2012
Öğüt: “Karslıların vergi ve banka borçları ertelensin”20 Şubat 2012
Alkol alınca komşusunun yatağına girdi07 Şubat 2012
il müftüsü Kahvehaneleri Ziyaret Etti ,04 Şubat 2012
SINIRIMIZA YENİ BİR METSAMOR!03 Şubat 2012
Kars'lı Aşıklar Mecliste Sarkozy'yi Taşladı27 Ocak 2012
Ardahan Sağlık Müdürü Kaya, göreve başladı25 Ocak 2012
Çıldır Gölü’nde Buz Hokeyi14 Ocak 2012
Ardahan'da Köylüler üniversiteyi bastı29 Aralık 2011
Otomobil Çıldır Gölüne Uçtu27 Aralık 2011
Ardahan İlçe Nüfus Müdürü Kaza Yaptı17 Eylül 2011
Ardahan'da Trafik Kazası: 4 Yaralı22 Ağustos 2011

KAĞIZMANFM CANLI DİNLE


PLAYER TUŞUNA BAS,KAĞIZMANFM CEPTEN CANLI DİNLE,


KAĞIZMAN BELEDİYE BAŞKANI KİM OLSUN,?

NURİ TURAN: AKP
GÖĞERCİN ARAS: HDP
NEVZAT YILDIZ: MHP
KARARSIZLAR.

Sonuçlar
Facebook Beğen
Menü
Haber Editörü

           Ali Çelik

     0 538 37509 43

HUKUK DANIŞMANLARIMIZ :

Av:Seyfettin Kan

0 535 830 96 49
________________

Av: Kasım Yıldız          

0 532 287 84 08    
________________      

HESAP NO:İBAN:
IBAN: TR260001000343297626465001

____________



 

KAĞIZMAN'DA NOBETCİ ECZANELER

BU HAFTAKİ NÖBETCİ ECZANELER

PAZARTESİ-ŞİFA ECZANESİ

SALI--NUR ECZANESİ

CARŞAMBA-ALTUN ECZANESİ

PERŞEMBE--ARAS ECZANESİ


CUMA---KAĞIZMAN ECZANESİ

CUMARTESİ,YASİN ECZANESİ

PAZAR--TAMER ECZANESİ

BİZLERDE KAĞIZMANFM OLARAK HASTALARA ACİL ŞİFALAR DİLERİZ,

..
Üye Paneli
E-mail
Şifre
 
   
  Yeni Üye | Şifremi Unuttum
En Çok Okunan
Video Galeri
En Çok Yorumlanan
Foto Galeri
Takvim
Bugünkü Gazeteler
Anasayfa | Gazeteler | Foto Galeri | Video Galeri | Sohbet Odası
CH